Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Po zakończeniu jesiennych prac na terenach zieleni należy oczyścić, sprawdzić, wyregulować i ewentualnie przywrócić do stanu pełnej sprawności oraz zakonserwować sprzęt techniczny, wykorzystywany w trakcie całego sezonu.
PL
Osoby zajmujące się terenami zieleni jesienią mają do wykonania cały ogrom prac porządkowych i pielęgnacyjnych na trawnikach oraz przy pielęgnacji żywopłotów i drzew.
PL
Prace pielęgnacyjne i porządkowe wykonywane na terenach zieleni można ściśle przyporządkować do pory roku. Okres jesienny to przede wszystkim prace i zabiegi porządkowe oraz przygotowujące rośliny na trudny czas zimowy.
PL
Z kolei niezaprzeczalnym faktem jest to, że pozostawione po wycince drzew karpy wraz z systemem korzeniowym stabilizują podłoże, zabezpieczając teren przed osuwaniem się. Dodatkowo z karpiny ulegającej powolnemu rozkładowi uwalniane są związki organiczne, które wzbogacają i użyźniają glebę, a pniak stanowi doskonałe siedlisko dla mikro i makroflory oraz fauny. Za pozostawieniem karpy przemawia także fakt, że brakuje zapotrzebowania na karpinę świeżą, chociaż pniak stanowi 3-6% miąższości strzały, a karpina 10-17% miąższości części nadziemnej drzewa. Po uwzględnieniu wszystkich ograniczeń i wytycznych okazuje się, że czasami należy usunąć lub wkomponować karpy w krajobraz przyrodniczy. Można tego dokonać, stosując kilka metod i wykorzystując kilkanaście różnych narzędzi oraz maszyn.
PL
Drzewa są nieodłącznym elementem składowym architektury miejskiej: parków, skwerów i ulic. W tym ostatnim przypadku dotyczy to głównie mniejszych miejscowości lub starszych fragmentów (dzielnic) większych i dużych miast.
PL
Arborystyka (łac. arbon – drzewo) to słowo, które nie wszyscy kojarzą z dyscypliną naukową zajmującą się uprawą, pielęgnacją, badaniem oraz leczeniem drzew, krzewów, pnączy i innych wieloletnich roślin drzewiastych. W jej ramach są podejmowane działania zmierzające do utrzymania drzew i krzewów w krajobrazie kulturowym w ogrodach, parkach i na innych terenach zieleni.
PL
Pozyskiwanie nasion z drzew matecznych, pielęgnacja lub wycinka drzew w trudnych warunkach wymagają specjalistów – arborystów wyposażonych w odpowiednie narzędzia i urządzenia. W tym numerze przedstawimy wybrane elementy ekwipunku, konieczne do sprawnej pracy.
PL
Do pielęgnacji zieleni miejskiej służy wiele narzędzi, ale to zamiatarki i szczotki są szczególnie przydane w jesienno-zimowej porze. Wykorzystuje się je przede wszystkim do sprzątania drobnych śmieci, niedopałków papierosów itp.
PL
Świeży, sypki, suchy śnieg jest najłatwiejszy do usunięcia, natomiast trudniej uprzątnąć śnieg mokry oraz ubity przez przechodniów i pojazdy. Dlatego wskazane jest trafne przewidywanie oraz sprawne i szybkie reagowanie na zmieniające się warunki atmosferyczne. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników (osób pieszych i kierowców) śnieg należy usunąć możliwie jak najszybciej, a pomocne w tym mogą być narzędzia i maszyny do odśnieżania.
PL
Prace pielęgnacyjne wykonywane na terenach zieleni służą, oprócz zapewnienia atrakcyjnego wyglądu roślinom wieloletnim (drzewom, krzewom), do takiego ich przygotowania, aby przetrwały zimę. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin rosnących w pewnym zagęszczeniu, tworzących kwietniki, szpalery i żywopłoty. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym poprawiającym zdrowotność roślin jest cięcie.
PL
Minikoparki to specjalistyczne maszyny z grupy „mini”, obejmującej także koparko-ładowarki i ładowarki. Niewielkie maszyny samojezdne lub agregatowane z ciągnikami, a nawet z mikrociągnikami, przeznaczone są do wykonywania drobnych prac ziemnych.
PL
Drugą grupę mikrociągników stanowią maszyny o konstrukcji dwuosiowej. W porównaniu z mikrociągnikami jednoosiowymi mają zdecydowanie większe gabaryty, a ich masa nierzadko przekracza jedną tonę. Zastosowanie znajdują przede wszystkim na otwartym terenie.
PL
W ostatnich latach coraz szersze zastosowanie w ramach wykonywania zabiegów związanych z zakładaniem, kształtowaniem i pielęgnacją terenów zieleni znajdują uniwersalne zestawy maszyn i narzędzi, nazywane popularnie systemami mikrociągnikowymi.
PL
Prace pielęgnacyjne i porządkowe na terenach zieleni wykonywane są przez cały rok. Ogólnie opiekę nad tymi obszarami można podzielić na okres wiosenno-letni, jesienny oraz zimowy. Okres jesienny to czas wykonywania przedzimowych porządków, związanych z usuwaniem opadłych liści, szyszek, żołędzi i innych obumarłych części roślinnych.
16
PL
Referat dotyczy istniejącej zabudowy miejskiej zasilanej z systemów ciepłowniczych, stanowiącej w Polsce ok. 70 % odbiorców ciepła systemowego. Istniejące przepisy prawne oraz struktury własnościowe generujące tzw. „interesy własne” w praktyce uniemożliwiają współzasilanie tych obiektów z OZE, szczególnie z odnawialnymi źródłami energii cieplnych i fotowoltaicznych kolektorów słonecznych, a w efekcie ograniczanie tą drogą emisji zanieczyszczeń powietrza zgodnie z wymaganiami szeregu dyrektyw europejskich. Stan ten jest sprzeczny z założeniami dla europejskiej i krajowej polityki energetycznej i wymaga przeprowadzenia szeregu zmian legislacyjnych oraz wprowadzenia ewentualnych zachęt finansowych.
EN
Following numerous European Union’s directives, national regulations concerning energy safety and environmental protection [2,3,4,5] or depletion of fossil fuels, and because of extended urban district heating in Poland it is necessary to: amend many regulations and develop modernization guidelines for buildings. These conclusions are consistent with the European Commission decisions contained in the new climate package and the European directives that oblige Poland to use 15% primary energy from renewable sources by 2020.
PL
W referacie opisano zakres prac realizowanego w Instytucie Techniki Budowlanej i na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, drugiego zadania Strategicznego Projektu Badawczego, dotyczącego systemu zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków. Jednym z uzyskanych w pierwszym etapie wyników było porównanie najczęściej obecnie stosowanych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych z najlepszymi dostępnymi, w zakresie ich efektywności energetycznej z uwzględnieniem efektu ekonomiczno-środowiskowego ich zastosowania w budynkach.
EN
The paper describes the scope of the second task of the Strategic Research Project on the system for reduction of operational energy consumption of buildings, which is implemented in the years 2010-2013 at the Institute for Building Technology and Department of Civil and Environmental Engineering, Poznań University of Technology. One of the obtained results in the first stage was a comparison of currently most used structural-material solutions with the best available ones due to their energy efficiency, taking into account the economic-environmental effect.
19
Content available remote Uwarunkowania klimatyczne dla polskich systemów ciepłowniczych
PL
W artykule przedstawiono analizę przesłanek klimatycznych oraz związanych z nimi elementów bezpieczeństwa energetycznego, a szczególnie bezpieczeństwa miejskich systemów ciepłowniczych.
EN
The article presents an analysis of climatic conditions and related elements of energy security, particularly the security of urban district heating systems.
PL
Ocena bezpieczeństwa energetycznego systemów energetycznych, jest tożsama z analizą jakości i oceny ryzyka oraz zagrożeń czy analizą prawdopodobieństwa wystąpienia systemowych, czy rozproszonych stanów awaryjnych. W ostatnich latach problematyka ta doczekała się wielu opracowań, obejmujących takie dziedziny, jak Blekaut w systemach elektroenergetycznych, systemowe awarie i zagrożenia w miejskich sieciach wodociągowych, zagrożenia powodziowe czy terrorystyczne. Z uwagi na rozległość zagadnienia, w referacie tym przedstawiono jedynie wybrane zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego systemów ciepłowniczych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.