Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 118

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
PL
W budynkach biurowych występuje szereg pomieszczeń o zróżnicowanym przeznaczeniu. Są to zarówno niewielkie pokoje, jak i powierzchnie wielkoprzestrzenne do dowolnego zagospodarowania. Poziom natężenia oświetlenia oraz inne parametry oświetleniowe muszą być dostosowane do wykonywanych czynności i odpowiadać wymaganiom zawartym w Polskiej Normie dla wnętrz.
PL
Przepisy określają sytuacje, kiedy należy stosować rezerwowe zasilanie różnych budynków, w tym wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Normowane są także dopuszczalne przerwy w dostawie energii elektrycznej dla jej odbiorców. W budynkach mieszkalnych rezerwowe zasilanie należałoby stosować w większości przypadków. Ponadto anomalie pogodowe sprawiają, że dostawcy energii nie zawsze są w stanie dotrzymywać czasów określonych w rozporządzeniu.
PL
Energia elektryczna znajduje szereg zastosowań w systemach grzewczych. Szeroko stosowana jest ona do ogrzewania wnętrz i wody, a także do ochrony dachów i rynien oraz otoczenia budynków przed śniegiem i lodem. Elektryczne przewody grzejne znajdują także zastosowanie w rozwiązaniach specjalistycznych.
PL
Stanowią ważny element każdej instalacji elektrycznej. Umieszczana jest w nich aparatura zabezpieczająca, sterownicza i sygnalizacyjna. Rozdzielnice instaluje się we wnękach w murze, osłonięte od zewnątrz drzwiczkami, oraz w pełnych obudowach przyściennie lub jako urządzenia wolnostojące.
PL
Każda instalacja lub sieć elektryczna powinna być wykonywana w oparciu o odpowiednią dokumentację, a po jej wykonaniu lub remoncie czy rozbudowie powinna być poddana sprawdzeniu i protokólarnemu odbiorowi. Przed zgłoszeniem do odbioru wykonane roboty wymagają odpowiedniego przygotowania.
PL
Od wynalezienia pierwszych elektrycznych źródeł światła minęło ponad sto lat. W tym czasie ich efektywność energetyczna uległa zasadniczej zmianie. Skok jakościowy miał miejsce w II połowie XX wieku. Skuteczność świetlna źródeł światła wzrosła wówczas od kilku (żarówki standardowe) do kilkudziesięciu lumenów na wat osiąganych przez wyładowcze źródła światła.
PL
Warunki występujące w trakcie eksploatacji urządzeń oświetleniowych, w tym zakres i częstotliwość zabiegów konserwacyjnych, są ściśle związane z procesem projektowania. Stosowany w obliczeniach rozkładu natężenia oświetlenia współczynnik utrzymania powinien być dobierany do harmonogramu i zakresu prac konserwatorskich oraz metodyki wymiany źródeł światła. Dlatego nieodłączną częścią dokumentacji projektowej powinien być plan konserwacji.
PL
Oświetlenie obiektów przemysłowych obejmuje bardzo zróżnicowany obszar budownictwa. Są to zarówno budynki, jak i tereny otwarte. Z tego względu w niniejszym tekście przedstawiono tylko zasady ogólne - wspólne dla wielu zastosowań w oświetleniu wnętrz.
PL
Zadaniem oświetlenia awaryjnego jest umożliwienie w zależności od potrzeb bezpiecznego opuszczenia miejsca pobytu oraz względnie bezpieczne kontynuowanie niezbędnych czynności pomimo braku oświetlenia podstawowego.
PL
W standardowej instalacji elektrycznej ważną rolę spełniają łączniki i gniazda wtyczkowe. Ich budowa oraz sposób zainstalowania zależą od rodzaju instalacji oraz rodzaju pomieszczenia, w jakim mają pracować.
PL
Elektroenergetyczne linie napowietrzne prądu przemiennego budowane są na napięcia nominalne stosowane w polskich sieciach elektroenergetycznych – od 0,4 kV do 400 kV. Niniejszy artykuł dotyczy linii niskiego napięcia (do 1 kV) z przewodami nieizolowanymi (gołymi).
PL
Przewody ochronne spełniają ważne funkcje z punktu widzenia bezpiecznego użytkowania instalacji elektrycznych. Przykładowo wykonywanie połączeń wyrównawczych ma na celu uniknięcie zagrożenia porażeniem, które może być spowodowane znaczną różnicą potencjałów pomiędzy dostępnymi częściami przewodzącymi. Zalecenia o charakterze ogólnym podano w Rozporządzeniu [1], a szczegółowe regulacje zawierają Polskie Normy oraz opracowanie SEP.
PL
Zgodnie z ustawą - Prawo budowlane [1] (art. 5, ust. 2) za bezpieczeństwo podczas eksploatacji budynku i jego otoczenia odpowiada właściciel lub zarządca budynku. Szczególnym problemem związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa jest zalegający zimą na dachu śnieg oraz tworzące się niebezpieczne nawisy śnieżne i sople. Ich tworzeniu się sprzyjają zatkane lodem rynny.
PL
Do ogrzewania pomieszczeń oprócz ogrzewania podłogowego mogą być stosowane ogrzewacze indywidualne bezpośrednie lub akumulacyjne. Ponieważ podstawową cechą ogrzewania akumulacyjnego jest możliwość magazynowania energii cieplnej, ogrzewacze tego typu mogą korzystać z tańszej energii pobieranej w okresach zmniejszonego obciążenia sieci.
PL
Prace przy układaniu kabli powinny być wykonywane zgodnie z zasadami określonymi w stosownych przepisach. Roboty kablowe powinny być kontrolowane na bieżąco, ponieważ większość z nich ma charakter zanikowy, zaś po zakończeniu prac należy przeprowadzić próby i badania gotowej linii.
PL
Przy współczesnym stylu życia społeczeństw nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie nocnego oświetlenia, jednak jego racjonalne używanie może przyczynić się nie tylko do ograniczenia zanieczyszczenia świetlnego, lecz także do oszczędności energii.
PL
Wiele norm przywołanych w Warunkach Technicznych jest już formalnie nieaktualnych. Są również normy wycofane przez Polski Komitet Normalizacyjny, bez wprowadzonych zamienników, które nadal znajdują się w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Powstaje pytanie, jaką wersję normy należy stosować.
PL
Na terenie budowy lub rozbiórki występuje zwiększone zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym spowodowane różnymi czynnikami. Znajduje to odbicie w przepisach i normach dotyczących instalacji elektrycznych użytkowanych na terenie budowy, w tym także związanych z wszelkiego rodzaju przenośnymi rozdzielnicami potocznie zwanymi rozdzielnicami budowlanymi i oznaczanymi skrótem RB.
PL
Wzdłuż czynnych napowietrznych linii elektroenergetycznych z przewodami nieizolowanymi oraz w pobliżu słupowych stacji transformatorowych występują strefy niebezpieczne. Strefa niebezpieczna występuje także w pobliżu stacji kontenerowych połączonych z liniami napowietrznymi. Również wzdłuż linii kablowych występują strefy o zwiększonym zagrożeniu. Rozmiary stref zależą od rodzaju linii i jej napięcia znamionowego.
PL
Wykonywanie pomiarów parametrów oświetlenia jest niezbędne przy weryfikacji nowych instalacji oraz w trakcie eksploatacji systemów oświetleniowych, m.in. do ustalania terminów czynności konserwacyjnych oraz wymiany źródeł światła. Pomiary te powinny być wykonywane profesjonalnie.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.