Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedstawiono wyniki badań wpływu dwóch insektycydów (bromfenwinfos i chlorfenwinfos) oraz herbicydu glifosat, a także ich metabolitów oraz zawartych w preparatach pestycydowych potencjalnych zanieczyszczeń, na erytrocyty i jednojądrzaste komórki krwi człowieka (głównie limfocyty).
EN
Chem. and physiol. properties of bromfenvinphos, chlorfenvinphos and glyphosate were reviewed with 22 refs. Their metabolites and potential impurities were also taken into consideration.
PL
Dotychczas niewiele miejsca poświęcono badaniom obecności trwałych i silnie toksycznych związków chloroaromatycznych, tj. chlorofenoli, chlorobenzenów i chlorowanych bifenyli w wodzie pitnej pochodzącej z ujęć głębinowych. W niniejszej pracy przeprowadzono sezonową analizę porównawczą dotyczącą obecności tych substancji w wodzie pitnej pochodzącej z ujęcia powierzchniowego i głębinowego wybierając jako obszar badawczy aglomerację łódzką. Analizy przeprowadzono z wykorzystaniem techniki chromatografii gazowej sprzęgniętej ze spektrometrią mas. Przeprowadzone analizy wskazały na powszechnie występowanie w badanych próbach fenolu (30–130 ng/L), chlorofenoli (20–520 ng/L) i chlorobenzenu (70–240 ng/L). W nielicznych próbach wykryto także chlorokatechole (20–60 ng/L), chlorowane metoksyfenole (20–520 ng/L) oraz polichlorowane bifenyle (5–18 ng/L). Wyniki badań wskazały, że 2,4,6-trichlorofenol i pentachlorofenol występowały w wyższych stężeniach w wodzie pitnej pochodzącej z ujęcia głębinowego. Ponadto, najwyższe całkowite stężenia chlorofenoli oznaczono w sezonie jesiennym zarówno w próbach wody pitnej pochodzących z ujęcia powierzchniowego, jak i głębinowego.
PL
Podsumowanie rezultatów dziesięcioletnich analiz dla bazy noclegowej w mieście Olsztynie i regionie. Ewolucja struktury istniejącej bazy na rzecz hoteli. Relatywnie niski poziom poboru wody. Zacieranie się obserwowanych dysproporcji pomiędzy obiektami.
EN
Summary of ten years analyses for tourist accommodation in Olsztyn and the region. Evolution of the structure of existing accommodation base for hotels. Relatively low level of water consumption. Equalization of observed differences between the centers.
PL
Problemy funkcjonowania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na przykładzie badań zużycia wody w obiektach turystycznych Regionu Warmińsko-Mazurskiego. Warunki do równomiernego wykorzystania obiektów o wysokim standardzie.
EN
Problems of functioning of water-sewage infrastructure on the basis of water consumption in tourist objects in Warmia-Mazury region. Conditions for uniform use of high standart objects.
PL
Dbałość o stan środowiska naturalnego jest w dużym stopniu zadaniem lokalnym. Realne możliwości interwencji władz centralnych są ograniczone i w zasadzie sprowadzają się do ograniczonego posługiwania się tanim kredytem. Zaliczenie większości z elementów infrastruktury technicznej do kategorii zadania własnego gminy powoduje różne konsekwencje. Zadaniem władz lokalnych jest nie tylko bezpośrednie inwestowanie. Przede wszystkim muszą one stymulować odpowiednie zachowania, ale stawiane inwestorom warunki muszą być realistyczne. O atrakcyjności turystycznej w dużym stopniu decyduje stan środowiska. Szczególne znaczenie ma stworzenie rozwiązań systemowych, w tym sezonowości obciążeń. W przypadku kanalizacji jest to również problem podwyższonego stężenia ścieków dowożonych do oczyszczalni, mogącego prowadzić nawet do załamania się technologii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.