Omówiono rezultaty badań dezodoryzacji metodą ozonowania w fazie gazowej wybranych odorantów: olejków lawendowego, goździkowego i różanego oraz trietyloaminy, alkoholu etylowego i izoamylowego, octanu etylu i toluenu. Wykazano, że wysoka skuteczność procesu wymaga dużych nadmiarów ozonu i długich czasów kontaktu oraz, że w produktach reakcji pojawiają się nowe związki chemiczne, których jednak nie identyfikowano. Uzyskane wyniki wskazują, że dezodoryzację metodą ozonowania w fazie gazowej można stosować tylko w specyficznych warunkach, po przeprowadzeniu dokładnych badań wstępnych określających parametry procesu i przy pełnej identyfikacji powstających produktów reakcji. Jednak nawet w takich przypadkach należy się liczyć z problemami natury technicznej i ekonomicznej. Z przesłanek tych wynika, że dez-odoryzacja metodą ozonowania w fazie gazowej nadaje się do aplikacji tylko w specyficznych warunkach, kiedy inne metody zawodzą.
EN
Practicable methods for cleaning sewage waters from low surface tension agents (surfactants) are presented. Such sewages are formed during cleaning of process rooms and devices using in composition and bottling of washing agents. On the base of the undertaken analysis, nanofiltration has been selected as the most efficient and profitable in process operation method.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.