Tworzywa sztuczne odgrywają dużą rolę w dyskusji nad gospodarką o obiegu zamkniętym. Obok strat żywności i surowców krytycznych wymienia się je jako jedno z pięciu kluczowych zagadnień dla powodzenia całego projektu gospodarki cyrkularnej. Opublikowana w połowie stycznia 2018 r. Strategia na temat tworzyw sztucznych1 bezpośrednio odnosi się do zjawisk związanych ze stosowaniem wyrobów tworzyw sztucznych, które w opinii Komisji Europejskiej mają decydujące znaczenie. Należą do nich m.in. zbyt szybki wzrost zużycia samych tworzyw i niezbędnych do ich produkcji surowców (ropa naftowa, gaz ziemny), niski poziom zawracania tworzyw do obiegu (niski recykling) oraz wzrastające w szybkim tempie zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza środowiska morskiego.
Większość zanieczyszczeń w środowisku wodnym pochodzi z lądu i jest skutkiem nieefektywnej gospodarki odpadowej bądź niewłaściwych zachowań. Akcje „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”, prowadzone od kilku lat wspólnie przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz Dominika Dobrowolskiego – wrocławskiego ekologia i podróżnika, to przykład proekologicznych inicjatyw edukacyjnych, poświęconych promowaniu nieśmiecenia oraz właściwych sposobów zagospodarowania odpadów. „Recykling Rejs” to spływ kajakowy szlakiem polskich rzek, podczas którego podróżnik spotyka się z mieszkańcami, lokalną administracją i mediami, zachęcając do ochrony środowiska wodnego przed zanieczyszczeniami. Początki inicjatywy sięgają 2010 r., kiedy Dominik Dobrowolski zrealizował rowerową ekspedycję „Cycling-Recycling” dookoła Bałtyku – projekt na rzecz ochrony morza, polegający na inicjowaniu i prowadzeniu lokalnych akcji sprzątania brzegów morza. Powstał wówczas nieformalny ruch ambasadorów Morza Bałtyckiego oraz wspólny pomysł, aby w każdym państwie, już lokalnie, zainicjować działania edukacyjne na rzecz ochrony Bałtyku, recyklingu odpadów oraz walki z zaśmiecaniem środowiska. Pomysł na przeprowadzenie akcji „Recykling Rejs” pojawił się w 2011 r. Wówczas Dominik Dobrowolski nawiązał współpracę z Fundacją PlasticsEurope Polska, która rozpoczęła realizację światowego programu przemysłu tworzyw sztucznych na temat przeciwdziałania zaśmiecaniu środowiska morskiego (ang. Marine Litter Initiative). Pierwszy „Recykling Rejs” odbył się na Odrze, kolejny w 2012 r. na Wiśle, a w 2013 r. szlak wiódł przez Polskę – z Tarnowa nad Dunajcem do Portu Morskiego na Odrze w Szczecinie.
„Odwrót od składowania odpadów tworzyw sztucznych na wysypiskach do 2020 r.” to hasło przewodnie konferencji IdentiPlast 2013, która odbyła się w dniach 28-29 grudnia ub.r. w Paryżu. Już 11. edycja tej międzynarodowej konferencji, organizowanej przez PlasticsEurope od 1997 r., zgromadziła ponad 200 ekspertów z dziedziny zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych, reprezentujących nie tylko przemysł produkcji, przetwórstwa, recyklingu i odzysku tworzyw, ale także administrację państwową (z różnych krajów UE, w tym także z Polski) oraz naukę i media.
Czy jest możliwe utrzymanie w Europie stabilnego wzrostu i konkurencyjności przemysłu przy jednoczesnym osiąganiu założonych celów klimatycznych i środowiskowych? – to kluczowe pytanie, zadawane podczas dyskusji PolyTalk 2014, czyli dwudniowej konferencji zorganizowanej przez PlasticsEurope w Brukseli w dniach 4-5 listopada br. Tegoroczne spotkanie na szczycie europejskiej branży tworzyw, odbywające się pod hasłem Reindustrializacja Europy („An Industrial Renaissance in Europe… Let’s make it happen”) zgromadziło ponad 300 przedstawicieli światowego przemysłu, kręgów ustawodawczych, środowisk naukowych oraz mediów.
Europejski przemysł produkcji tworzyw sztucznych z zadowoleniem przyjmuje dokument Komisji Europejskiej „Zielona Księga ws. odpadów tworzyw sztucznych w środowisku” jako inicjatywę, która wzmocni dialog na temat wyrobów z tworzyw sztucznych, a także zagospodarowania odpadów tworzyw, co pozwoli wyznaczyć przyszły kierunek odzysku tych wartościowych surowców.
Rewolucja w gospodarce odpadami to okazja na zwiększenie odzysku odpadów tworzyw sztucznych w naszym kraju. Odpady tworzyw sztucznych to przykład surowca wtórnego, który z racji swojej wartości nie powinien trafiać na składowisko.
Tworzywa sztuczne to materiał stosowany w niezliczonej ilości wyrobów w nieomal wszystkich branżach przemysłu, np. w opakowaniowej, w budownictwie, motoryzacji, przemyśle elektrycznym i elektronicznym i innych, których celem jest podwyższenie standardu życia i bezpieczeństwa konsumentów. Ten „materiał XXI w.” pozwala realizować zasadę zrównoważonego rozwoju społecznego w wielu dziedzinach, głównie ze względu na racjonalne wykorzystanie energii i zasobów naturalnych, a także dzięki zwiększaniu dostępności nowoczesnych wyrobów codziennego użytku dla coraz większej liczby konsumentów.
W europejskich danych dotyczących odpadów tworzyw sztucznych informacje o zagospodarowaniu opakowaniowych odpadów tworzyw sztucznych stanowią obszerną i wyczerpującą grupę. Natomiast praktycznie niedostępne są dane czy analizy porównawcze na temat tworzywowych odpadów z sektora budowlanego – drugiego po opakowaniach największego segmentu zastosowań tworzyw sztucznych. W celu zapełnienia tej luki PlasticsEurope, stowarzyszenie reprezentujące europejskich producentów tworzyw sztucznych, zleciło niezależną analizę dotyczącą zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z budownictwa i obejmującą 27 krajów UE oraz Norwegię i Szwajcarię.
"Polska w europejskiej społeczności recyklingu" - to temat przewodni spotkania branżowego poświęconego recyklingowi i odzyskowi odpadów z tworzyw sztucznych. Zorganizowali je 26 maja br., podczas tegorocznych targów PLASTPOL (25-28 maja 2010 r.), producenci tworzyw sztucznych, zrzeszeni w Fundacji PlasticsEurope Polska, przy współpracy z Komitetem Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej.
Ocena efektywności ekonomiczno-ekologicznej w gospodarce odpadami oznacza zazwyczaj bilansowanie wpływu na środowisko oraz kosztów ekonomicznych. Określenie ekologicznie uzasadnionych i ekonomicznie wykonalnych możliwości zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) wymaga pogłębionej analizy, uwzględniającej cały cykl życiowy produktu i różnych możliwości postępowania z odpadami.
12
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Zbadano możliwość wykorzystania aktywującego wpływu SO2 na reaktywność pierścienia oksiranowego do katalizowania inicjowanej przez aminy kopolimeryzacji oksiranów z cyklicznymi bezwodnikami kwasó karboksylowych. Porównano przebieg anionowej kopolimeryzacji tlenku etylu z bezwodnikiem bursztynowym wobez 1% mol. tri n-propilaminy (TPA) bez i z dodatkiem SO2.
EN
A study was made on the activiting effect of SO2 on the reactivity of the oxirane ring to catalyze the amine-initiated copolymerizations of olefin oxides with cyclic anhydrides of carboxylic acids. Ethylene oxide and succinic anhydride were copolymerized anionically in the presence of tri-n-propyl amine (TPA) with SO2 added or not added.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.