Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Charakterystyki trójnika pneumatycznego jako element przekazującego energię
PL
Procesy rozpływu i rozpraszania energii w układach mechanicznych mają ogromne znaczenie praktyczne. Wykorzystywane są w urządzeniach do tłumienia drgań, zabezpieczania obiektów przed skutkami zderzeń, zabezpieczania obiektów przed skutkami uderzeń hydraulicznych i in. Przedstawiana praca zawiera wyniki badań rozpływu energii w trójniku pneumatycznym. Trójnik złożony był z trzech cylindrów o jednakowej średnicy. Energia była przekazywana do trójnika i odbierana z trójnika za pośrednictwem tłoków przesuwających się w cylindrach trójnika. Energia dostarczana była do trójnika za pośrednictwem siły działającej na jeden z tłoków i przekazywana była za pośrednictwem gazu wypełniającego trójnik do dwóch pozostałych znajdujących się w trójniku tłoków. Siła przekazująca do trójnika energię przykładana była do trójnika w sposób skokowy. Energia przejęta przez dwa tłoki odbierające energię przekazywana była za ich pośrednictwem do swobodnych mas stykających się z tłokami przed przejęciem przez tłoki energii. Miarą przejętej energii była wielkość energii kinetycznej uzyskanej przez masę od tłoka, z którym się stykała. Określono rozpływ energii pomiędzy dwa tłoki przejmujące energię w zależności od wielkości energii dopływającej do trójnika, wielkości mas przejmujących energię oraz wzajemnej proporcji mas przejmujących energię. Przedstawione wyniki badań mogą być wykorzystane m. in. do budowy zderzaków, w których część energii podczas zderzeń dwóch obiektów będzie przekazywana za pośrednictwem trójnika do obiektu trzeciego o odpowiednio dobranej masie.
PL
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych pneumatyczno-mechanicznego przetwornika energii, który stwarza możliwość szybkiego przejmowania i przekształcania energii kinetycznej obiektów fizycznych w przypadku ich uderzenia o przeszkodę. Energia jest przekazywana do przetwornika poprzez pracę sił działających na pojazd lub jego elementy podczas zderzenia. Część przejmowanej przez przetwornik energii zamieniana jest za pośrednictwem tłoka na ciśnienie statyczne (praca sprężania) w cylindrze, część energii za pośrednictwem przekładni zębatej i sprzęgła jednokierunkowego zamieniania jest na energię ruchu obrotowego. W artykule pokazano schemat i zdjęcia przetwornika oraz wyniki badań przetwornika jako urządzenia zabezpieczającego obiekt fizyczny przed skutkami zderzenia z nieruchomą przeszkodą. Badania obejmowały przebieg sił uderzenia obiektu o przeszkodę za pośrednictwem przetwornika, przebieg przeciążenia, przebiegi drogi, prędkości i opóźnienia obiektu podczas tracenia prędkości.
EN
Dissipation of energy and control of the energy flow in the mechanical systems are the processes inseparable from braking and protecting against the effects of the collisions between physical objects having a large kinetic energy. The work presents the results of experimental investigation of a pneumatic mechanical converter of energy. The converter permits to take over quickly and convert kinetic energy of physical objects in the case of a stroke against an obstacle. A part of the energy taken over by the converter is turned by way of the piston into static pressure (compression) in the cylinder. Another part, by way of the toothed gear and the unidirectional clutch, is turned into rotation energy. The paper presents a scheme and photos of the converter as well as the results of examining the converter as a device protecting a physical object against the effects of a collision with an immobile obstacle. The investigation included the course of impact forces, when the object strikes against an obstacle, by way of the converter, the course of the overload, courses of mileage, speed and deceleration of the object during losing velocity.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.