Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Artykuł porusza temat lokalizacji wyładowań niezupełnych (wnz) w transformatorach energetycznych. Autorzy proponują innowacyjną metodę, wykorzystującą matryce sensorowe zbudowane z anten mikropaskowych, obejmujących swoim zakresem pasmo wysokich i ultra wysokich częstotliwości (HF/UHF). Analiza sygnałów przeprowadzana jest z użyciem algorytmów określania kierunków nadejścia sygnału (ang. DOA – Direction-of-Arrival). W artykule zaprezentowano metodologię projektowania wybranego typu anteny wraz z określeniem, na drodze symulacji obliczeniowych, jej użytecznych parametrów, które zostały porównane z wartościami zmierzonymi.
EN
The paper discusses the topic of partial discharges localization in power transformers. The authors propose an innovative method, using sensor arrays built of microstrip patch antennas, including their range of high and ultra high frequencies (HF/UHF). Signal analysis is carried out using the Direction-of-Arrival (DOA) estimation algorithms. A methodology for designing a selected antenna type together with the determination of its useful parameters, by way of computational simulations along with the comparison with the measured values were presented.
PL
W artykule przedstawiono prototypową konstrukcję anteny typu "odwrócone F" (PIFA) przeznaczoną do monitoringu wyładowań niezupełnych (wnz) w transformatorach energetycznych przy użyciu metody UHF. Konstrukcję anteny przystosowano mechanicznie do montażu w oknie dielektrycznym kadzi transformatora, a jej pasmo przenoszenia zostało zoptymalizowane do detekcji wyładowań niezupełnych występujących w izolacji papierowo-olejowej. Przeprowadzone testy laboratoryjne wykazały, że opracowana antena charakteryzuje się około dwukrotnie wyższą skutecznością detekcji wnz w porównaniu do standardowej anteny dyskowej.
EN
The paper presents design a prototype Planar Inverted-F Antenna (PIFA) designed for partial discharges (PD) monitoring in power transformers using the UHF method. The antenna structure was mechanically adapted for assembly in the dielectric window of the transformer tank, and its frequency response has been optimized for the detection of partial discharges occurring in paper and oil insulation. The laboratory tests carried out showed that the developed antenna has about twice the effectiveness of the PD detection comparing to the standard disk antenna.
PL
Liczne parametry mniej lub bardziej ściśle związane z energetyką na przestrzeni lat zmieniły swoją wartość. Podobnie sytuacja ma się w przypadku emisji dwutlenku węgla.
PL
Jak wyglądają nakłady finansowe przeznaczone na inwestycje związane z budową odnawialnych źródeł energii na świecie? Jakie technologie zyskują, a jakie tracą na popularności?
PL
Na świecie widać silnie wyznaczoną ścieżkę ukierunkowaną na pogłębianie tego zjawiska. Potwierdzenie trendu można bez trudu dostrzec na rys. 1, który przedstawia zmiany w światowej konsumpcji paliw kopalnych od roku 1800 aż do 2016. Wyraźnie widoczny jest gwałtowny wzrost wykorzystania kopalnych zasobów paliwowych, szczególnie po roku 1950.
PL
Bezpieczeństwo energetyczne można rozpatrywać na wiele sposobów. Wynika to również z faktu, iż w różnych źródłach obecne są odmienne definicje tego pojęcia. W Ustawie z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne jest ona następująca: ?bezpieczeństwo energetyczne jest to stan gospodarki, umożliwiający pokrycie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska?. Można by rzec, iż jest to kompletna definicja, gdyż wspomina ona także o aspektach ekologicznych.
PL
Stale rozpędzające się gospodarki światowe determinują większe zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną czy mechaniczną. Istnieją rozwiązania, które umożliwiają obniżenie energochłonności, jednak stale są one wykorzystywane w zbyt małym stopniu. Zakłady przemysłowe na całym świecie zużywają znaczne ilości energii. Przykładowo nasz rodzimy gigant miedziowy wykorzystuje około 2% krajowego zapotrzebowania na energię.
PL
Sytuacja związana z odnawialnymi źródłami energii, nie tylko w Polsce czy Europie, ale na całym świecie, zmienia się bardzo dynamicznie. Czynnikami stymulującymi rozwój są wszelkie plany, ustawy, rozporządzenia i dyrektywy, które w pewien sposób narzucają nie tyle sposób działania, co spodziewany rezultat. Jednym z pierwszych wymagań stawianych przed Polską było osiągnięcie 7,5% energii elektrycznej generowanej przy pomocy odnawialnych źródeł energii do roku 2010. Warunek ten wynikał przede wszystkim z zapisów dyrektywy unijnej 2001/77/WE. Co ciekawe, zobowiązań nie udało się zrealizować w terminie, pomimo prężnie rozwijającej się już wówczas branży OZE. Przyczyną tego w dużej mierze okazała się zwiększająca się energochłonność zarówno przemysłu, jak i sektora komunalnego. Innym wyznacznikiem jest Pakiet energetyczno-klimatyczny. Dotyczy on zarówno poprawy efektywności energetycznej, wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jak i obniżenia emisji dwutlenku węgla. Wszystkie trzy warunki mają wyznaczone pułapy minimalne w postaci 20%. Wymagania mają zostać spełnione do roku 2020. Innym dokumentem odnoszącym się do OZE i roku 2020 jest Krajowy plan działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, jednak zapisy w nim zawarte mówią o 15% energii elektrycznej z OZE.
PL
Katastrofy podlegające pod przemysł energetyczny występowały od samych początków starań człowieka w zakresie ujarzmienia energii oraz wydobywania cennych surowców paliwowych. O niektórych z nich dziś się już nie pamięta.
PL
Do generowania energii elektrycznej potrzebne jest zawsze jakieś jej źródło. Może to być podmuch wiatru lub nurt wody napędzające turbiny. Inną opcją jest wykorzystywanie reakcji jądrowych. Najczęściej jednak mamy do czynienia z czerpaniem energii chemicznej zawartej w paliwach kopalnych. W niniejszym artykule przedstawione zostanie zestawienie wielkości generowanej energii w zależności od regionu, w podziale na poszczególne rodzaje paliw oraz w połączeniu obu tych kryteriów.
PL
Energia już od kilku dekad jest wymieniana na drodze handlu pomiędzy państwami tak w Europie, jak i na całym świecie. Jeden z krajów ją eksportuje, by mógł zbilansować jej nadwyżki, podczas gdy inny zainteresowany jest jej importem, w celu uzupełnienia braków W artykule zostaną pokrótce omówione meandry importu energii w Europie, z pewnym delikatnym naciskiem na kwestie związane z Polską.
PL
Zgodnie z przyjmowaną definicją, blackoutem nazywamy awarię zasilania, doprowadzającą do wstrzymania dostaw prądu elektrycznego w komercyjnej sieci elektroenergetycznej na znacznym obszarze. Awarie te zwykle różnią się od siebie i może je klasyfikować względem różnych czynników, takich jak np.: rozległość, ilość ludności dotkniętej awarią, czas trwania, przyczyny powstania. Mają one jednak ten sam skutek końcowy, czyli zawieszenie przesyłania prądu.
PL
Wraz z galopującym rozwojem gospodarczym oraz technologicznym w wielu państwach świata dochodzi do intensyfikacji postępu, poprawy komfortu życia oraz znacznej ilości innych, często pobocznych i pomijanych w ostatecznym rozrachunku czynników. Wpływają one w mniejszym lub większym stopniu na wizerunek otaczającej nas codzienności. Dwa z nich to zapotrzebowanie energetyczne oraz ilość generowanych odpadów. Owe czynniki łączą się i wzajemnie przeplatają.
PL
Cena energii elektrycznej w każdym kraju stale fluktuuje. Wpływa na to wiele czynników, z których podstawowe to: ceny surowców oraz wielkość ich zużycia, polityka energetyczna państwa – zarówno wewnątrzkrajowa, jak i międzynarodowa, czy też dywersyfikacja źródeł generowania energii. Istotne są także: wielkość popytu wynikająca z tempa wzrostu gospodarczego, ale też z energochłonności gospodarstw domowych i przemysłu, jak również kursy walut w przypadku importu energii z zagranicy. W niniejszym artykule zostanie przedstawiona charakterystyka cen energii elektrycznej w państwach europejskich. Rozpatrywana będzie w różnych kategoriach.
PL
Liczne regiony świata wciąż nie są jeszcze wyposażone w stały dostęp do energii elektrycznej. Problemy tego rodzaju dotyczą w dużej mierze obszarów kontynentalnych. Jak ma się więc tego rodzaju kwestia w przypadku regionów odseparowanych od stałego lądu? Czy izolacja wpływa na rozpatrywany czynnik negatywnie? A może jednak pozwala na wykorzystywanie lokalnych zasobów i zapewnienie niezależności energetycznej? Na postawie kilku przykładów zostaną zaprezentowane rozwiązania funkcjonujące na znanych nam wyspach.
PL
Technologie związane z odnawialnymi źródłami energii są coraz bardziej popularne w każdym zakątku naszego globu. Zdecydowanie najwięcej mocy zainstalowanej jest w hydroenergetyce, jednak prężnie rozwijają się także rozwiązania dotyczące wykorzystania energii słonecznej oraz wiatrowej.
EN
This article describes the design of UHF Hilbert curve fractal antenna (HCFA) specially adapted for the partial discharge monitoring system. The authors present the mathematical apparatus for calculating resonant frequencies of Hilbert fractal antenna and results of a computer simulation of the developed prototype. In the design process, the antenna’s working environment (mineral oil) and the mechanical construction of the transformer inspection window were taken into consideration as well. The article also shows the results of laboratory tests carried out in the transformer tank model with different type of partial discharge sources. Both simulations and partial discharge measurements showed that the HCFA, due to such properties as: multi-resonance, small size, low fabrication cost and high sensitivity, is an interesting alternative to other UHF probes installed in transformer inspection window.
PL
W artykule zaprezentowano projekt anteny fraktalnej Hilberta przeznaczonej do stosowania w systemach monitoringu wyładowań niezupełnych wykorzystujących metodę UHF. Autorzy szczegółowo opisali aparat matematyczny służący do estymacji częstotliwości rezonansowych anteny fraktalnej Hilberta oraz wyniki symulacji komputerowych. Ponadto, w artykule zaprezentowano wyniki pomiarów laboratoryjnych, w trakcie których generowano impulsy wyładowań niezupełnych w modelu kadzi transformatora energetycznego. Zarówno wyniki symulacji komputerowych jak i pomiarów laboratoryjnych wykazały, że prototypowa antena fraktalna Hilberta, dzięki takim własnościom jak: wielorezonansowość, małe wymiary, niski koszt produkcji oraz wysoka czułość, stanowi ciekawą alternatywę dla innych czujników UHF instalowanych w oknie rewizyjnym transformatora energetycznego.
PL
Artykuł podejmuje aktualną tematykę detekcji, lokalizacji i identyfikacji wyładowań niezupełnych (wnz) w urządzeniach elektroenergetycznych z użyciem metod wykorzystujących sygnały elektromagnetyczne w zakresie UHF (ang. Ultra High Frequency -ultra wysokie częstotliwości). Przedstawiony został proces projektowania i budowy stanowiska badawczego, umożliwiającego przeprowadzanie badań z wykorzystaniem metod detekcji, identyfikacji i lokalizacji wyładowań niezupełnych. Głównym elementem jest symulator wnz w postaci przenośnego generatora iskry elektrycznej, wykorzystywanego dalej jako referencyjne źródło sygnału elektromagnetycznego. W pracy oprócz opisu stanowiska badawczego oraz procesu jego projektowania i budowy zostały przedstawione wyniki badań rejestracji sygnału fali elektromagnetycznej generowanej przez źródło referencyjne.
EN
This paper discuss the actual subject of detection, location and identification of partial discharge (PD) in electrical equipment using methods that use electromagnetic signals in the Ultra High Frequency (UHF) band. Design steps and construction process of research site to maintain tests using methods of detection, identification and location of PD were described. The main element is the PD simulator in the form of a portable electric spark generator, which is used as a reference source of electromagnetic signals. In further part of this paper analysis results of EM signal, generated with mentioned portable spark generator, both in time and frequency domain, were presented.
PL
Istnieje zależność między wzrostem PKB per capita a wielkością mocy zainstalowanej w OZE. Jak wypada Polska na tle innych państw w korelacji tych dwóch parametrów?
PL
Ludzi od zawsze interesowało to, co najwyższe, najdłuższe, najcięższe czy też najdroższe. Artykuł zawiera w sobie wykaz największych elektrowni, zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, sklasyfikowanych pod względem mocy zainstalowanej. Poszczególne zakłady zostały podzielone z uwagi na rodzaj konwertowanego paliwa.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.