Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Celem badań było sprawdzenie, który system stabilizacyjny zastosowany w miękkich torycznych soczewkach kontaktowych jest najbardziej efektywny. Badania przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych, odpowiadających gabinetowi kontaktologicznemu na grupie 24 osób w wieku od 19 do 28 lat. Badaniom poddano 11 miękkich torycznych soczewek kontaktowych dostępnych na polskim rynku: Biofinity Toric (CooperVision), Proclear Toric (CooperVision), PureVision 2 HD for Astigmatism (Bausch + Lomb), Soflens Toric (Bausch + Lomb), Air Optix for Astigmatism (Alcon), Dailies Aqua Comfort Plus Toric (Alcon), Soflens Dailies Toric (Bausch + Lomb), Avaira Toric (CooperVision), Biomedics 1 day Extra Toric (CooperVision), Acuvue Moist for Astigmatism (Johnson & Johnson), Acuvue Moist for Astigmatism (Johnson & Johnson). Mierzono położenie początkowe soczewki kontaktowej oraz czas jej powrotu do wyjściowego położenia po rotacji dolno-doskroniowej o 45°
EN
The aim of this thesis was to compare and to check which stability system used in soft toric contact lenses is the most effective. The study was conducted in laboratory conditions (corresponding to the office where applied to contact lenses) on a group of 24 people ranging in age from 19 to 28 years. The study covered 11 soft toric contact lenses available on Polish market: Biofinity Toric (CooperVision), Proclear Toric (CooperVision), PureVision 2 HD for Astigmatism (Bausch + Lomb), Soflens Toric (Bausch + Lomb), Air Optix for Astigmatism (Alcon), Dailies Aqua Comfort Plus Toric (Alcon), Soflens Dailies Toric (Bausch + Lomb), Avaira Toric (CooperVision), Biomedics 1 day Extra Toric (CooperVision), Acuvue Moist for Astigmatism (Johnson & Johnson), Acuvue Moist for Astigmatism (Johnson & Johnson). Each participant received the set of lenses. The measurement tested lens initial position as well as return to its place after 45° low-temporal rotation.
2
Content available remote Zespół suchego oka
PL
W numerze 5(18)2012 „Optyki,” omawiając narząd łzowy stwierdziliśmy, że składa się on z części wydzielniczej, czyli gruczołowej i części odprowadzającej, czyli drogi łzowej.
3
Content available remote Zaćma
PL
Rogówka i soczewka to główne elementy układu optycznego oka, o czym pisałem już w numerze 4/2012 „Optyki”.
4
Content available remote Nadciśnienie tętnicze a narząd wzroku
PL
Układ krwionośny. Krew jest zawiesiną erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i trombocytów (płytek krwi) w osoczu umożliwiającą transport różnych substancji w organizmie. Substancjami tymi są przede wszystkim gazy oddechowe – tlen i dwutlenek węgla. Krew transportuje także substancje odżywcze i produkty przemiany materii oraz hormony i enzymy. Przenosząc ciepło krew bierze również udział w procesie termoregulacji.
5
Content available remote Jaskra
PL
Jaskra jest chorobą, która stanowi poważne zagrożenie dla wzroku. Wiedzą o tym doskonale lekarze, zwłaszcza okuliści, a także optometryści. Również coraz więcej osób niezwiązanych zawodowo z medycyną zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niesie ta choroba. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że jaskra stanowi drugą przyczynę ślepoty na świecie, po zaćmie, a liczba osób z jaskrą rośnie, zwłaszcza w populacji powyżej 40. roku życia.
6
Content available remote Cukrzycowe powikłania w układzie wzrokowym
PL
Cukrzyca jest genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem przemiany węglowodanowej powodowanym względnym lub bezwzględnym niedoborem insuliny. Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę. Działanie insuliny polega na: obniżeniu poziomu glukozy we krwi poprzez jej spalanie w tkankach, magazynowaniu glukozy w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach, zwiększeniu syntezy tłuszczów z węglowodanów.
7
Content available remote AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
PL
Zwyrodnienie starcze plamki (łac. degeneratio senilis maculae) zostało po raz pierwszy opisane w 1900 roku przez Oellera jako tzw. tarczowate zwyrodnienie plamki. Późniejsze publikacje Juniusa i Kuhnta z roku 1905 opisujące dokładnie tę jednostkę chorobową sprawiły, że określano ją także chorobą Juniusa-Kuhnta. 30 lat temu Amerykańska Akademia Okulistyki zaproponowała zastąpienie określenia 'starcze zwyrodnienie plamki' nazwą 'zwyrodnienie plamki związane z wiekiem', czyli age-related macular degeneration (AMD). Obecnie skrót AMD jest powszechnie stosowany nie tylko przez okulistów i optometrystów, ale również przez lekarzy innych specjalności. Także dla osób chętnie czytających artykuły popularnonaukowe z dziedziny medycyny lub zaglądających na odpowiednie strony Internetu, zrozumiały jest sens tego skrótu. AMD to postępująca zwyrodnieniowa choroba siatkówki, której częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem.
8
Content available remote Układ wzrokowy, cz. III
PL
W poprzednich numerach „Optyki” (4 i 5/2012) omówione zostały podstawy anatomii i fizjologii oka. Jednak układ wzrokowy działa przy wykorzystaniu wrażeń pochodzących jednocześnie z obu oczu.
9
Content available remote Układ wzrokowy, cz. II
PL
W poprzednim numerze „Optyki” starałem się w przystępny sposób przedstawić elementarne informacje dotyczące anatomii i fizjologii gałki ocznej. Już sama gałka oczna jest złożoną strukturą, która w warunkach prawidłowych zapewnia utworzenie ostrego obrazu obserwowanego przedmiotu na siatkówce. Ten wysoce zróżnicowany i precyzyjnie funkcjonujący narząd musi być skutecznie chroniony.
10
Content available remote Układ wzrokowy, cz. I
PL
Czasopismo „Optyka” prezentuje urozmaiconą zawartość merytoryczną i przeznaczone jest dla szerokiego grona czytelników, przede wszystkim optyków, optometrystów, okulistów, studentów optyki okularowej i optometrii, ortoptystów, a także pracowników firm oraz przedstawicieli handlowych. Niektóre z artykułów prezentują wysoki poziom naukowy, a ich zrozumienie wymaga znajomości podstawowych tematów nie tylko z optyki, ale również elementarnej wiedzy dotyczącej anatomii i fizjologii układu wzrokowego. Aby „Optyka” była atrakcyjna dla szerokiego grona czytelników, zamieszczone w niej informacje powinny być przystępne, czyli zrozumiałe.Mając to na względzie, redakcja uznała, że istnieje potrzeba przedstawienia podstaw anatomii i fizjologii układu wzrokowego i zwróciła się do mnie z propozycją napisania artykułów, które spełnią to zadanie. Propozycję tę przyjąłem z nadzieją, że uda mi się przybliżyć czytelnikom wiedzę na temat funkcjonowania układu wzrokowego, a przez to wyjaśnić przyczyny występujących niekiedy jego zaburzeń.
11
Content available remote Astygmatyzm? Co to za choroba?
PL
Nierzadko zdarza mi się obserwować u pacjentów, a jeszcze częściej u rodziców młodych pacjentów, wyraźny niepokój, kiedy po badaniu informuję, że stwierdzam u nich astygmatyzm. Niekiedy słyszę pytanie: „Co to za choroba?”. Przypuszczam, że z podobnymi reakcjami spotykają się również inni okuliści, optometryści i optycy, gdy informują o tej wadzie swoich pacjentów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.