Proces konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu założeń Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych okazał się bardzo inspirujący i zachęcający do dyskusji nad zakresem i kształtem tego dokumentu.
Sprawująca obecnie przewodnictwo w Unii Europejskiej Hiszpania elektryzuje opinię publiczną elektrycznymi samochodami. Temat ten ma być poruszony podczas najbliższego zebrania nieformalnej Rady ds. Konkurencyjności UE (8-9lutego 2010r.), a także ujęty w negocjowanym obecnie projekcie konkluzji tej formacji Unii Europejskiej.
Czy nowoczesna instalacja, charakteryzująca się wysoką efektywnością energetyczną, może w wyniku przepisów unijnych przegrać konkurencję na europejskim rynku z przestarzałą, mało efektywną energetycznie instalacją, wytwarzającą ten sam produkt? Wydaje się, że jest to niemożliwe.
W Mexico City 1 października 2010 r. odbędzie się ministerialna konferencja Programu Methane to Markets Partnership (M2M). Partnerstwo to jest międzynarodowym przedsięwzięciem, powstałym z inicjatywy Stanów Zjednoczonych w 2004 r.
Zgodnie z przyjętą na Bali w grudniu 2007 r. Bali Road Map, Szczyt Klimatyczny w Kopenhadze miał zakończyć się zawarciem prawnie wiążącego międzynarodowego porozumienia dotyczącego zobowiązań do redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2012 r., tj. po terminie obowiązywania protokołu z Kioto.
Konkurencyjność przemysłu europejskiego (zarówno w kontekście globalnym, jak i wewnątrzunijnym) może być istotnie zagrożona w związku z podejściem Komisji Europejskiej prezentowanym przy ustalaniu wskaźników emisyjności (ang. benchmarków), na podstawie których będą przyznawane poszczególnym sektorom przemysłu bezpłatne uprawnienia do emisji CO2.
Konkretyzuje się wizja projektu Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych (NPREGC). Będzie ona precyzyjnie zapisana w opracowywanym obecnie projekcie założeń tego programu.
Trwa dyskusja nad projektem założeń Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych (NPREGC). Został on skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych 23 czerwca br.