Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedstawiono zawartość lwowskiego czasopisma Komunikaty Wydzialu Matematyczno-Fizycznego z lat 1940 i 1941. Wydawało się, że prace są bezpowrotnie stracone, ale w domowym archiwum Zaryckiego odnaleziono siedem rękopisów prac. Wśród autorów byli: Stefan Banach, Leon Chwistek, Meier Eidelheit, Gertwagen, Jan Hercberg, Marian Mojżesz Jacob, Salomon Lubelski, Jan Mergentaler, Wasyl Miliańczuk, Marian Stanisław Puchalik, Antoni Wincenty Raabe, Stanisław Saks, Hugo Steinhaus, Zygmunt Zachorski, Miron Zarycki i Eustachy Żyliński. W niniejszym tekście podajemy tytuły znalezionych prac z informacjami o tym, co dalej będzie się działo z nieopublikowanymi rękopisami.
2
Content available remote Michał (Mojsej) Żyw (1905-1943)
PL
Michał Żyw był polskim fizykiem wyznania mojżeszowego, zajmującym się głównie promieniotwórczością oraz fizyką jądra atomowego. Większość prac poświęcił promieniotwórczości i w tej dziedzinie odnosił sukcesy. W 1935 roku został magistrem fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Opublikował jedenaście prac naukowych.
3
Content available remote Lwowscy uczeni wymienieni w przesłuchaniach Banacha z 1944 roku
PL
W pracy [14] przedstawiliśmy trzy protokoły przesłuchań Stefana Banacha z września i października 1944 roku, natomiast tutaj zebraliśmy informacje o siedemnastu osobach wymienionych przez Banacha w tych protokołach. Osobami tymi są: Herman Auerbach, Meier Eidelheit, Kazimierz Kolbuszewski, Juda Kreisler, Maurycy Mosler, Józef Pepis, Antoni Raabe, Stanisław Ruziewicz, Stanisław Saks, Juliusz Schauder, Mawrikij Sperling, Marceli Stark, Ludwik Sternbach, Kazimierz Vetulani, Bruno Winawer, Menachem Wojdysławski i Miron Zarycki. Dane uzupełniliśmy informacjami, które zdołaliśmy ustalić w trakcie badań archiwów i kontaktów prywatnych.[...]
4
Content available remote Przesłuchania Stefana Banacha z 1944 roku
PL
W 1944 roku Stefan Banach był przesłuchiwany we Lwowie w sprawie niemieckich mordów na polskich naukowcach i intelektualistach. Przedstawiamy tu zachowane protokoły jego przesłuchań. Prezentację poprzedzimy wieloma informacjami o Banachu z mało znanego okresu jego życia w latach 1939-1945. Pozwoli to zrozumieć odczucia i obawy, jakich doznawał przy pisaniu tych zeznań. Ponadto podamy informacje o wydarzeniach związanych z Banachem, które nastąpiły po 1945 roku. Informacje te zostały zebrane w pierwszej części pracy. W drugiej części umieściliśmy dwa protokoły przesłuchań, własnoręcznie pisane po polsku przez Stefana Banacha w dniach 20 i 23 września 1944 roku, które potwierdzają straty osobowe matematyki polskiej poniesione w II wojnie światowej. Ponadto, trzecie przesłuchanie, z 20 października 1944 roku, pisane po ukraińsku, zostało przez nas przetłumaczone na język polski. Informacje o osobach wymienionych w protokołach przesłuchań Banacha umieścimy w osobnym artykule.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.