Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jak wspomnieliśmy w pierwszej części artykułu, nawet najlepsza na rynku pompa ciepła nie będzie dobrze pracować, jeśli nie zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb, właściwie zamontowana i skonfigurowana. Szczególnie dotyczy to pomp ciepła typu powietrze/woda montowanych w układzie split. W części drugiej skupimy się na sprawdzeniu poprawności wykonania instalacji chłodniczej poprzez przeprowadzenie próby szczelności wraz z próżnią oraz podłączymy instalację elektryczną, a następnie przystąpimy do rozruchu naszej pompy ciepła.
PL
Popularność pomp ciepła powietrze/woda (A/W) przeznaczonych do ogrzewania C.O./C.W.U. oraz tylko do C.W.U. rośnie w Polsce w bardzo dużym tempie - najszybciej w Europie. Ich dalsza ekspansja zależy z pewnością od tego, jak zostaną ocenione przez obecnych użytkowników. A to zależy między innymi od jakości montażu. Nawet najlepsza na rynku pompa ciepła nie będzie dobrze pracować, jeśli nie zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb, właściwie zamontowana i skonfigurowana. Szczególnie dotyczy to pomp ciepła typu powietrze/woda montowanych w układzie split.
PL
Ciągle eksploatowane złoża paliw stałych, ciekłych i gazowych spalane w konwencjonalnych źródłach ciepła mają ograniczone zasoby i w dłuższej perspektywie nie będą w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych świata. Spalanie paliw wpływa na degradację środowiska naturalnego, spowodowaną przez emisję tlenków siarki i azotu, pyłów i CO2, Nie bez znaczenia pozostają też ciągle rosnące ich ceny. Dlatego też od wielu lat obserwuje się zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii. Coraz szerzej wykorzystuje się energię słoneczną, wiatr, cieki wodne, wody powierzchniowe i gruntowe, biomasę, źródła geotermalne, a także na szeroką skalę stosuje się odzysk energii. Celem artykułu jest ocena możliwości i opłacalności zastosowania pompy ciepła do pokrycia zapotrzebowania ciepła na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla budynku biurowo-magazynowego. Na pod-stawie dobranego układu zasilania w ciepło dla tego obiektu, opartego na pompie ciepła woda-woda, dokonano porównawczej analizy ekonomicznej zastosowania pompy ciepła z metodami ogrzewania budynku za pomocą kotłów da różne paliwa. Koncepcję zastosowania pompy ciepła do zasilania w ciepło rozpatrywanego budynku przedstawiono na rysunku. Jako niskotemperaturowe, dolne źródło ciepła dla sprężarkowej pompy ciepła wykorzystano wodę powierzchniową ze zbiornika wodnego znajdującego się w pobliżu rozpatrywanego budynku. W zbiorniku wodnym zostanie ułożona i przymocowana do dna wężownica wykonana z rur PCV o odpowiedniej długości i średnicy. Stanowić ona będzie wymiennik w dolnym źródle ciepła . Wężownica ta połączona będzie z wymiennikiem płytowym - parownikiem pompy ciepła, a nośnikiem ciepła między wężownicą a parownikiem będzie 38% roztwór glikolu. Woda z powyższego zbiornika jest wykorzystywana do chłodzenia skraplaczy w elektrociepłowni, stąd zimą nie ma zagrożenia jej zamarznięcia. W rozwiązaniu zostanie wykorzystana pompa ciepła dwusystemowa, mająca za zadanie przygotować wodę do instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Analizę możliwości zastosowania pompy ciepła w porównaniu do innych źródeł ciepła dokonano na przykładzie budynku biurowo-magazynowego. Przy doborze pompy ciepła dużą wagę odgrywa dobór dolnego źródła ciepła pod względem technicznym i ekonomicznym. Przy ocenie opłacalności stosowania pomp ciepła należy uwzględ-nić różne kryteria jak: wskaźnik SPBT, czas trwania amortyzacji, wskaźnik NPV. Pompa ciepła jest zdecydowanie najtańsza w eksploatacji w porównaniu z ogrzewaniem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe. Jest też korzystna dla środowiska zmniejsza bowiem zanieczyszczenie powietrza i emisję CO2 do atmosfery.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.