Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wg danych Barometru Eurobserv’er w końcu 2011 roku na terenie Polski działało 1616 MW elektrowni wiatrowych, które wyprodukowały 2580 GWh energii elektrycznej.
PL
W artykule opublikowanym w nr. 10/2012 "Energetyki Cieplnej i Zawodowej", pod tytułem "Czy OŹE są tańsze...?", prof. Andrzej Strupczewski udowadniał, że odnawialne źródła energii są droższe niż energetyka jądrowa. Czy aby na pewno?
PL
Wg danych URE w końcu 2007 roku na terenie Polski działało 288 MW elektrowni wiatrowych. Do listopada 2008 r. (wg danych IEO) moc zainstalowana wzrosła do 380 MW. Elektrownie te zgrupowane są głównie w 10 największych farmach wiatrowych, zlokalizowanych w Polsce północnej. Od roku 2005 udział energetyki wiatrowej w całkowitej produkcji energii ze źródeł odnawialnych systematycznie wzrasta - w 2007 r. było to 9% (472 GWh) wyprodukowanej w Polsce energii odnawialnej.
5
Content available remote Perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce
PL
Energetyka wiatrowa jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Całkowita moc zainstalowana elektrowni wiatrowych na świecie wyniosła pod koniec 2003 roku 39000 MW, z czego aż 8100 MW wybudowanych zostało w roku 2003. Najsilniej ten sektor gospodarki rozwija się w Europie, gdzie zainstalowane jest ponad 70% światowej mocy elektrowni wiatrowych. Najsilniej ten sektor gospodarki rozwija się w Europie, gdzie zainstalowane jest ponad 70% światowej mocy elektrowni wiatrowych. W Polsce jednak, pomimo znacznego zainteresowania tą dziedziną, rozwój energetyki wiatrowej napotyka szereg przeszkód. Na podstawie doniesień prasowych i wypowiedzi przedstawicieli sektora energetycznego szacuje się, iż aktualnie w trakcie przygotowania są inwestycje, których łączna moc może sięgać 5-7 GW (przy obecnej mocy zainstalowanej na poziomie 28 MW), z czego część uzyskała już warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Prawie co tydzień pojawiają się w mediach doniesienia o planach budowy nowych parków wiatrakowych o mocy kilkudziesięciu megawatów, zainteresowane firmy prowadzą rozmowy z przedstawicielami samorządów i właścicielami gruntów. W większości są to projekty w początkowej fazie procesu inwestycyjnego, czyli na etapie wstępnych koncepcji, w najlepszym razie badań lokalnych warunków wiatrowych. Projekty te jednak rzadko przechodzą w fazę realizacji.
6
Content available remote Energetyka wiatrowa w Polsce
PL
W Polsce pracuje jedynie kilkadziesiat elektrowni wiatrowych, z których energia sprzedawana jest do sieci elektroenergetycznej. Podstawowe przyczyny tego stanu rzeczy wynikają z braku stabilnych przepisów prawnych, sprzyjających inwestowaniu. W celu zintensyfikowania rozwoju elektrowni wiatrowych w naszym kraju niezbędna jest zmiana podejścia rządu do tej gałęzi energetyki odnawialnej.
7
Content available remote Perspektywy i przeszkody wykorzystania energii wiatru w Polsce
PL
Energetyka wiatrowa jest obecnie na świecie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu. W Polsce jednak realizacja inwestycji z tego zakresu napotyka nadal na liczne przeszkody. W artykule opisano bariery blokujące rozwój energetyki wiatrowej, istniejące w zakresie polityki, prawa budowlanego i energetycznego, oraz trudności ze sprzedażą energii po cenie gwarantującej zwrot inwestycji. Bez usunięcia tych barier posiadane przez Polskę znaczące zasoby energii wiatru nie zostaną wykorzystane
PL
Przedstawiono czynniki mające wpływ na rozprzestrzenianie się odorów w atmosferze oraz przegląd prac związanych z modelowaniem tego zjawiska. Omówiono podstawy teoretyczne oraz wady i zalety stosowanych dotychczas modeli.
EN
The conditions of dispersion of odours in the atmosphere and models of odour dispersion are presented. The theoretical base advantages and limitations as well as the applications of models are described.
9
Content available remote Statistical analysis of radiosonde measurements of wind speed in Poland
EN
Radiosonde measurements og wind speed at three stations belonging to the Institute of Meteorology and Water Management (Legionowo, Łeba and Wrocław) in a 5 year period (1991-1995) were analysed, using the method reported in European Wind Atlas. The frequencies of wind vector components on 5 levels (up to 200 m above the ground level) and parameters A and C the Weibull statistical distribution are presented graphically. Mean yearly potential resources of wind on the levels mentioned were calculated according to the method presented in Wind Atlas Denmark.
PL
Korzystając z metody opisanej w European Wind Atlas, przeanalizowano pomiary radiosondażowe z okresu 1991-1995 wykonane w trzech stacjach: Legionowo, Łeba i Wrocław. Dane te udostępnił IMGW w celach naukowych. Na 5-ciu poziomach (do 200 m) obliczono rozkłady częstości składowych wektora wiatru oraz parametry A i C rozkładu statystycznego Weibulla . Wiele wyników przedstawiono graficznie. Posługując się metodą podaną przez PETERSENA et al. (bibligr. 18 pozycja), na 5-ciu poziomach obliczono średnią roczną energię potencjalną wiatru w wymienionych stacjach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.