Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wody powierzchniowe, mimo upływu setek lat, nadal pozostają cennym darem natury. Pobór wód podziemnych ma również wielowiekową tradycję.Wraz z postępem technologicznym zmianie ulega sposób ujmowania i uzdatniania wody. Siła ludzkich rąk zostaje ograniczona do minimum, a ocena jakości wody jest wspomagana systemami biomonitoringu, działającymi w czasie rzeczywistym (on-line).
PL
Rozwój gospodarczy Pomorza przez wieki związany był z gospodarką wodną. Nie tylko Morze Bałtyckie sprzyjało wzrostowi dobrobytu. Umiejętność wykorzystania energii mniejszych cieków wodnych do produkcji wszelkiego rodzaju dóbr i realizacji usług z wykorzystaniem młynów w tym rejonie znana była od kilkuset lat.
PL
Postęp cywilizacyjny utożsamiany z podnoszeniem standardu życia ludzi powinien następować z zachowaniem równowagi duchowej i ekologicznej. Sprzyja temu między innymi dostępność wody i możliwość utylizacji ścieków. Pozytywne zmiany w ekologii człowieka zapoczątkowały rewolucyjne inwestycje komunalne z początku XX wieku mające istotny wpływ na zdrowotność populacji ludzkiej. Czy można określić miary tego procesu?
PL
Opactwa i klasztory cysterskie budowano przeważnie na pustkowiach, w lasach lub na bagnistych terenach, wymagających uporządkowania gospodarowania wodą. Były ośrodkami kultywującymi monastyczny rozwój duchowy, kulturę, naukę, wprowadzającymi postęp w rzemiośle, rolnictwie, podejmującymi działanie w racjonalnym wykorzystaniu zasobów wodnych. Na Pomorzu cystersi z Oliwy i Pelplina oraz Krzyżacy należeli do prekursorów podejmujących działania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.
PL
Unikatowe hydrotechniczne tereny Żuław Wiślanych, z dużym potencjałem gospodarczym, sprzyjały przez wieki migracji ludności, ale tylko tej, która posiadała umiejętności gospodarowania wodą. Taką społeczność tworzyli mennonici, wywodzący się z nurtu anabatyzmu. Pierwsi jej przedstawiciele osiedlili się na Żuławach w XVI wieku, a kolejne pokolenia pozostały do 1945 roku.
PL
Woda stanowi dobrodziejstwo, ale bywa również niszczącym żywiołem. Mieszkanie na obszarach zalewowych wymaga umiejętności zrównoważonego zarządzania drogocennym darem natury. Interesującym przykładem w tym zakresie jest Nizina Walichnowska, której mieszkańcy począwszy od Krzyżaków, poprzez następne stulecia tworzyli kolejne budowle hydrotechniczne.
PL
W czasie pandemii koronawirusa wirtualna podróż w czasie i przestrzeni należy do bezpiecznych sposobów poznawania historii. Żuławy Wiślane z depresyjnymi obszarami i specyficzną siecią hydrograficzną oraz historycznymi wiatrakami umożliwiają zrealizowanie takiej podróży. Lokalne wiatraki czerpakowe, wykorzystujące wiatr do pompowania wody, są mało znanymi konstrukcjami inżynierskimi.
PL
Na przestrzeni wieków mieszkańcy Żuław Wiślanych zmagali się z licznymi powodziami. Wiele z nich powodowało katastrofalne zniszczenia. Powódź z 1888 roku nie była największą, ale przyśpieszyła realizację odkładanych od 127 lat inwestycji, mających ograniczyć skutki występujących powodzi. W efekcie wykonano w 1895 roku nowe Ujście Wisły do morza, przebudowano obwałowania jej oraz Nogatu. W okolicy Mątowskiego Cypla dokonano kolejnej zmiany podziału rozpływu wód tych rzek.
PL
Wielokulturowość mieszkańców Żuław Wiślanych z charakterystyczny krajobrazem opartym na wodnym modelu inspiruje naszą wyobraźnię do poznawania historii tego niezwykłego regionu. Tworzyły go różne grupy narodowościowe i wyznaniowe. Jedną z nich była mniejszość wyznaniowa menonici (mennonici), gospodarująca na tych terenach od XVI wieku do 1945 roku. Ich wielowiekowa działalność wpływała na przemiany gospodarczo-kulturowe regionu.
PL
Wędrując w czasie po Żuławach Wiślanych nie trudno dostrzec wszech obecnej wody, przyczyniającej się do urodzaju i bogactwa tych ziem. Niestety żyzne tereny delty Wisły przez wieki narażone były również na niszczycielskie działanie jej nadmiaru. Skutkiem były liczne powodzie wywierające piętno w naturalnym środowisku.
PL
Żuławy Wiślane przez wieki stanowiły wielonarodowy, wielokulturowy i wieIowyznaniowy region geograficzny. Mieszkający tam ludzie tworzyli dobrobyt tego regionu. Posiadali zdolność wysokoefektywnego wykorzystań zasobów wodnych w gospodarce, pomimo występujących przeciwności przyrody i niesprzyjających warunków.
PL
Wolnomularstwo (masoneria) to zagadkowy, międzynarodowy, obrzędowy ruch społeczny o celach humanitarnych i etycznych. Powstał na przełomie XVII i XVIII wieku w Anglii. W 1744 roku w Berlinie zawiązała się niemiecka loża-matka Pod Trzema Globami (Zu den Drei Weltkugeln), ukierunkowująca swoją działalność na kraje wschodnioeuropejskie. Przełom XIX i XX wieku na terenach Rzeszy Niemieckiej sprzyjał rozwojowi wolnomularstwa. Zdecydował o tym między innymi przywilej z 1872 roku cesarza Wilhelma I (również masona), likwidujący nadzór policyjny nad lożami masońskimi. Członkowie masonerii zobowiązani byli do przestrzegania kodeksu moralnego, a także do zachowania pełnej lojalności wobec władz i praw kraju, którego byli obywatelami. Przynależność do loży nadawała prestiżu społeczno-zawodowego. Członkami lóż byli wojskowi, urzędnicy wyższego szczebla, nauczyciele, kupcy, przedsiębiorcy, właściciele ziemscy, również rzemieślnicy. W dużej mierze uczestniczyli oni w rozwoju lokalnej gospodarki.
PL
Skutki ludzkiej fizjologii pozostają nieodłącznym elementem codziennego życia człowieka. Na przestrzeni wieków, wraz z rozwojem nauki, standardy higieny osobistej ulegały modyfikacji i zmieniał się jej poziom akceptacji społecznej.
PL
Od połowy XIII wieku do połowy XV wieku urodzajnymi ziemiami pradolin Dolnej Wisły zarządzało państwo krzyżackie. Jego zamki z tego regionu (Świecie nad Wisłą, Grudziądz, Nowe, Gniew, Tczew) są mniej znane od monumentalnych budowli w Malborku, czy Kwidzynie. Jednak osobliwością wszystkich zamków krzyżackich były wieże ustępowe, określane spolszczoną nazwą jako gdaniska lub loci private (łac.).
PL
Charakterystycznymi obiektami zamków krzyżackich były wieże ustępowe, zwane gdaniskami. W kwidzyńskim zespole zamkowo-katedralnym tego rodzaju wieża była największą w ówczesnych Prusach i prawdopodobnie największą w Europie. Relikt z minionej epoki fascynuje do dziś.
PL
Sto lat temu Tczew należał do niewielu miast z uporządkowaną infrastrukturą wodnościekową. W roku 1910 miasto zajmowało powierzchnię 95 ha i liczyło zaledwie 16 894 mieszkańców, sieć wodociągowa miała długość 18,7 km, kanalizacja sanitarna 24,7 km, a kanalizacja wód opadowych 3,9 km. W tym czasie eksploatowano już kilka podziemnych ujęć wody i oczyszczano ścieki sanitarne.
PL
W połowie XIX wieku dostrzeżono strategiczne położenie Tczewa. W okresie tym przystąpiono do dynamicznego inwestycyjnego rozwoju miasta, spowodowanego budową dużego przeładunkowo-towarowego i osobowego węzła kolejowego. W pruskich planach gospodarczo-militarnych Tczew miał spełniać istotną rolę w kolejowym transporcie na trasach Berlin-Królewiec i Berlin-Gdańsk.
PL
Po odzyskaniu niepodległości lokalna prasa polska, taka jak Pielgrzym, Dziennik Tczewski (od 1 kwietnia 1927 roku wydawany jako Goniec Pomorski), Ilustrowany Kurier Tczewski, Dziennik Bydgoski spełniała głównie rolę politycznego organizatora społeczności w nowej sytuacji [1]. W wyniku postanowień traktatu pokojowego, kończącego pierwszą wojnę światową Tczew po latach zaboru pruskiego powrócił do Polski. Konsekwencją tego były istotne zmiany w życiu administracyjnym, społeczno-politycznym, demograficzno-narodowościowym i gospodarczym miasta. Najbardziej odczuwano skutki zahamowania rozwoju ekonomicznego, wywołanego wojną światową i zmianą przynależności państwowej [2].
PL
W latach 1920-1939 polska gospodarka komunalna charakteryzowała się zróżnicowanym poziomem technologicznym i organizacyjnym. Wymagała znacznych nakładów finansowych na zapewnienie bieżącej sprawności technicznej oraz konieczną modernizację, wynikającą z postępu technologicznego, w tym z rozwoju elektryfikacji. Skuteczność podejmowanych działań w warunkach panującej hiperinflacji wymagała sprawnego zarządzania. Prawidłowe i efektywne ekonomicznie zarządzanie komunalnymi przedsiębiorstwami oraz ich inwestycjami upowszechniała krajowa, branżowa prasa, przytaczając pozytywne i negatywne przykłady [1].
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.