Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Możemy w sposób bardzo czytelny wskazać co jest niezbędne do osiągnięcia wyznaczonego celu poprawy jakości powietrza. Jakie bariery należy pokonać, jakie obszary wzmocnić, jaką współpracę nawiązać lub wzmocnić. Sytuacja wymaga od administracji rządowej i samorządowej maksymalnego zaangażowania i podjęcia skonsolidowanych działań w celu rozwiązania tego problemu.
PL
Każdy samorząd odpowiada za jakość życia swoich mieszkańców. Niezwykle istotne jest kształtowanie przestrzeni publicznej, dbałość o jej zagospodarowanie oraz środowisko naturalne, które sprzyja rozwojowi społeczno-gospodarczemu. Lokalna gospodarka energetyczna to obszar wymagający szczególnego zaangażowania. Jej kształtowanie i wdrażanie odbywać się musi z zachowaniem równowagi pomiędzy potrzebami społeczności lokalnej, kwestiami ekonomicznymi oraz ochroną środowiska naturalnego.
PL
Uwolnienie rynku energii umożliwiło wejście samorządu na ten rynek. Gminy, które są świadome swoich uprawnień i potrafią kształtować lokalną politykę energetyczną, mogą dzięki temu wiele zyskać. Przykład Częstochowy pokazuje, że podstawowa jednostka samorządu terytorialnego może być nie tylko istotnym, ale przede wszystkim równoprawnym uczestnikiem rynku energii.
PL
Współczesny świat nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dostępu do mediów energetycznych, co więcej - rozwój cywilizacyjny społeczeństw jest zależny od prawidłowego zaopatrzenia w energię. W procesie tym znaczącą rolę odgrywają podstawowe jednostki samorządu terytorialnego, które z jednej strony stanowią znaczących odbiorców energii, z drugiej - posiadają ogromny potencjał w realizacji przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną. Dodatkowo mogą wpływać na kształtowanie rynków energii.
PL
Rozwój cywilizacyjny, powodujący coraz większy dostęp do dóbr konsumpcyjnych, skutkuje zwiększającym się zapotrzebowaniem na energię u odbiorcy przemysłowego, komunalnego oraz indywidualnego. W bilansie energetycznym miast obiekty użyteczności publicznej, spółki skarbu gminy i zakłady budżetowe, stanowiące własność podstawowych jednostek samorządu terytorialnego, są istotnym odbiorcą.
PL
W artykule przedstawiono jak Częstochowa realizuje politykę zrównoważonego rozwoju gospodarki energetycznej miasta, a w szczególności jak zarządza energią elektryczną i środowiskiem w obiektach użyteczności publicznej i jakie uzyskano efekty w okresie lat 2003-2006.
EN
The article describes how Częstochowa realizes the policy of even - tempered development of energy economics of town and in particular how manages with the electric energy and environment in the public utility objects and what effects are obtained in 2003-2006.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.