Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Decyzja o kupieniu lub wynajęciu maszyny budowlanej ma bardzo duży wpływ na sukces twojej firmy. Potrzebne są więc trochę wyższe umiejętności podejmowania decyzji, niż miał osiołek z bajki Fredry. Niestety zdarza się, że radość z dysponowania najnowszym cudem techniki zamienia się w poczucie zawieszenia młyńskiego kamienia na szyi przedsiębiorcy. W tym artykule przedstawię prosty sposób podejmowania optymalnej decyzji zakupu lub wynajmu maszyny.
PL
Podwozie maszyny gąsienicowej jest bardziej skomplikowane niż kołowej. Koszt jego utrzymania we właściwym stanie jest dużo wyższy niż czterech, czy nawet ośmiu opon.
PL
Kałuża śmierdzącego, żółtawego płynu sięgnęłaby nam do kostek, gdyby cały olej napędowy, który zużywamy w Polsce w ciągu roku, rozlał się na powierzchni kraju nad Wisłą. Spalając dwadzieścia miliardów litrów tej trucizny, uwolnimy z niej olbrzymią pożyteczną energię. Jednocześnie „wzbogacimy" atmosferę Ziemi o pięćdziesiąt milionów ton dwutlenku węgla (CO2), którego negatywny wpływ na klimat jest potwierdzony. Potrzeba naprawdę bardzo dużo drzew, które by trochę tego gazu zmagazynowały w trakcie fotosyntezy (jeden hektar lasu sosnowego może pochłonąć 20-30 ton CO2 rocznie). Do powietrza dostanie się również niezliczona ilość substancji szkodliwych dla wszystkich żywych istot.
PL
Marnowanie paliwa zaczyna się w chwili zakupu maszyny. Jeśli kupisz tę o gorszym wskaźniku efektywności wykorzystania paliwa, przez wiele lat będziesz trwonił pieniądze na olej napędowy, a my wszyscy będziemy doświadczali efektów przyspieszonej zmiany klimatu.
PL
Jeśli maszyna spala zbyt dużo lub zbyt mał paliwa, musisz szybko znaleźć przyczyny i podjąć działania korygujące. Mówię o przyczynach w liczbie mnogiej, bo praiwe zawsze jest ich kilka.
PL
Każdy samochód jest wyposażony w licznik kilometrów. Działa on jak kalkulator, który mnoży liczbę obrotów kół przez obwód toczenia standardowych dla tego pojazdu opon. Wynik obliczenia nazywamy przebiegiem. Ta informacja służy do różnych celów, na przykład do określenia zużycia paliwa w litrach na sto kilometrów albo do oceny stanu technicznego głównych zespołów samochodu. W obu przypadkach musimy się liczyć z popełnieniem sporego błędu. Bo czy dwa pojazdy o identycznym przebiegu mają jednakowo zużyte silniki, przekładnie i zawieszenie, jeśli jeden jeździł stale w górzystym terenie maksimum na trzecim biegu, a drugi - po gładkich drogach, najczęściej na biegu szóstym?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.