Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Werbalny przekaz informacji stosowany był przez ludzkość jako główny środek komunikacji międzyludzkiej przez dziesiątki, a może nawet setki tysiącleci [1]. Powstanie i rozwój mowy przyczyniły się w istotnym stopniu do rozwoju ludzkości. Pomimo wielu zalet i zasług przekazu werbalnego dla materialnego, kulturalnego i duchowego rozwoju ludzkości, mowa ma jednak dwa ograniczenia: czasowe – przekaz informacji trwa tylko w chwili wypowiadania oraz przestrzenne – mowa ograniczona jest do określonej przestrzeni [2]. Zgodnie z przytoczonym przysłowiem „słowa ulatują, pismo pozostaje”, warunkiem istnienia dowolnej cywilizacji ludzkiej jest utrwalanie zgromadzonych i wytwarzanych informacji. Można nawet stwierdzić, że tak jak mowa jest synonimem człowieczeństwa, tak pismo jest synonimem cywilizacji. W trwających około trzystu tysięcy lat dziejach ludzkości (homo sapiens), pismo jest wynalazkiem stosunkowo nie dawnym. Powszechnie uważa się bowiem, że wynalazku tego dokonali w IV tysiącleciu p.n.e. Sumerowie, zasiedlający tereny Mezopotamii. Od powstania pierwszych cywilizacji do naszych czasów doskonalone są nieustannie nie tylko same systemy pisma (od pisma obrazkowego do literowego), lecz również nośniki pisma (od płytek glinianych do papieru) oraz sposoby nanoszenia pisma (od patyków drewnianych – klinów, do współczesnych tzw. wiecznych piór i długopisów). W niniejszym artykule przedstawiono w wielkim skrócie ogólne przesłanki powstania pisma oraz fragment dziejów jego rozwoju, od pisma obrazkowego do pisma ideograficzno-fonetycznego, które jest nadal powszechnie stosowane w Chinach.
PL
Rozpatrując problematykę dziejów pisma, papieru i druku, nie można pominąć Mezopotamii – jako kolebki cywilizacji i kultury basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Cywilizacji mezopotamskiej zawdzięczamy bowiem m.in. pierwsze sformalizowane pismo – pismo klinowe, którego nośnikiem były płytki gliniane. Dzięki niezwykłej trwałości zapisu tego pisma, w piaskach pustyni irackiej zachowały się do naszych czasów setki tysięcy tych płytek. Następnie, dzięki geniuszowi badaczy pisma mezopotamskiego, systemy zapisu tego pisma zostały rozszyfrowane. Powyższy stan umożliwił bardzo dokładny wgląd w niezwykle ciekawe informacje dotyczące początkowego okresu naszej cywilizacji.
PL
Wobec niezwykle szybkiego rozwoju elektronicznych nośników informacji, powstaje pytanie o przyszłość papieru. W dyskusji na ten temat nie powinno zabraknąć papierników. W celu rozszerzenia wiedzy o dziejach i znaczeniu papieru w kształtowaniu naszej cywilizacji, podjąłem, w ramach moich możliwości, działania w tym zakresie. Niniejszy artykuł rozpoczyna cykl dotyczący dziejów nośników informacji w starożytności.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.