Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zbadano współczynnik załamania światła zawiesin organicznych, występujących w wodach Odry. Próbki pobrano w dniach 2.05.2004 oraz 21.06.2004 w pobliżu mostu Świerczewskiego. Współczynnik załamania światła był określany za pomocą mikroskopu polaryzacyjno-interferencyjnego Biolar PI metodą jednorodnego pola przy dużym rozdwojeniu obrazu dla długości fali A. = 546 nm. Uzyskane wartości współczynnika załamania światła mieściły się w przedziale 1,34-1,45 przy średniej wartości 1,388 z odchyleniem standardowym 0,027. Otrzymane rezultaty pokrywają się z wynikami uzyskanymi przez innych autorów dla tego typu zawiesin.
PL
Cząsteczki (kropelki) emulsji są w ciągłym ruchu. Ruchy te nazywane są ruchami Browna. Podczas zderzeń cząsteczki cieczy przekazują energię kinetyczną cząsteczkom substancji zemulgowanej, Podobnie mogą wymieniać energię pomiędzy sobą cząsteczki substancji zemulgowanej. Energia ta może częściowo zamieniać się w energię fal powierzchniowych. Praca zawiera rozważania teoretyczne dotyczące zjawiska powstawania fal powierzchniowych na granicy ciecz-gaz lub ciecz-ciecz, tworzących się pod wpływem ruchów Browna. Fale te zależą od napięcia powierzchniowego, od lepkości oraz od rozmiarów cząsteczki, na powierzchni której powstają, jak również od energii kinetycznej cząsteczki uderzającej. Fale to przyczyniają się do zmian zjawisk elektrokinetycznych, a w szczególności do zmian w podwójnej warstwie Sterna. Wpływają również na procesy optyczne i akustyczne, a także na zjawisko koagulacji i dyspergowania.
EN
The work concerns investigation of concentration and particle size distribution mineral suspension in samples of water taken at the Hans Glacier in July of 1996. Particles of suspension were classifield according to their diameter using microscope and then particles size distribution was determined.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.