Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Podstawą bezpiecznej jazdy jest bezpieczeństwo informacyjne powstające z wielu elementów składowych. Z jednej strony ważną rolę odgrywa edukacja rozumiana jako ciągły proces dokształcania się, a z drugiej – oznakowanie, które im bardziej jest adekwatne i bardziej jednoznaczne, tym jest skuteczniejsze.
PL
Polska nierzadko przoduje w liczbie zabitych na 100 wypadków i plasuje się wśród kilku europejskich krajów, gdzie drogi wciąż są najbardziej niebezpieczne. Jako jedną z najważniejszych przyczyn podaje się zazwyczaj nadmierną prędkość i wciąż słyszymy apele o zdjęcie nogi z pedału gazu. Czy samo zdjęcie nogi z gazu może poprawić bezpieczeństwo?
PL
Na polskich drogach piesi nie mogą czuć się bezpieczni, co wynika z niezbyt racjonalnego zachowania się kierowców, jak i samych pieszych oraz z niedoskonałości drogowej infrastruktury, w tym oznakowania. Pieszy oraz kierujący muszą się nawzajem widzieć, a o możliwości konfliktowego spotkania muszą być poinformowani z wyprzedzeniem – i tu rola oznakowania.
PL
Znaki pionowe ostrzegające o zakrętach bądź łukach poziomych stanowią istotną informację w prowadzeniu kierowcy drogą. Bez wątpienia koniecznym uzupełnieniem w rejonach zakrętów są urządzenia bezpieczeństwa, głównie w postaci „tablic prowadzących”, a także oznakowanie poziome. Są to kolejne elementy oznakowania, które wspomagają kierowcę na zakrętach.
PL
Potrzeba zmian w oznakowaniu zakrętów na polskich drogach jest oczywista. Na czym ona powinna polegać, autor zarysowuje ramowo w niniejszym artykule. Jest to punkt wyjścia oparty na analizach oznakowań z różnych krajów oraz analizie potrzeb bycia poinformowanym w rejonach zakrętów. Część dalszych szczegółów wymaga dopracowania w interdyscyplinarnym zespole.
PL
Drogowe oznakowanie 3D, dające złudzenie przestrzenności, mogłoby poszerzyć wachlarz środków pomagających dbać o bezpieczeństwo ruchu na drogach. Dotychczasowe próby tworzenia takiego oznakowania należałoby poddać profesjonalnym działaniom projektowym, badawczym, a także ująć w ramy organizacyjne i prawne.
PL
Łatwość komputerowego tworzenia obrazów dających złudzenie trójwymiarowości spowodowała w ostatnich latach powrót do fascynacji tzw. oznakowaniem 3D, zwłaszcza wśród zwolenników bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Kręgi rządowe nie widzą perspektyw dla wprowadzania tego typu oznakowania i informują, że nie planują jego wdrożenia.
PL
W ostatnich latach temat drogowych znaków stwarzających trójwymiarową iluzję, najczęściej zwanych „oznakowaniem 3D”, powraca z różną siłą. Czy słusznie? Na ogół wiąże się z nim nadzieje na znalezienie oznakowania, które zmniejszyłoby znacznie liczbę wypadków, zwłaszcza z udziałem pieszych. Nasuwa się pytanie, jaka byłaby przydatność takiego oznakowania dla różnych sytuacji i czy byłoby również wskazane używanie go przed przejściami dla pieszych.
PL
Znaki drogowe widzimy na co dzień na drogach i nie zastanawiamy się, na ile są zasadne, a w praktyce nie uwzględniamy ich wpływu na wypadkowe statystyki. W rezultacie w staraniach o zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego nie docenia się potrzeby przeobrażania samych znaków, które są ważnym elementem, wręcz „nie nadążającym” za zmianami we współczesnej motoryzacji.
PL
Współczesny rozwój motoryzacji coraz częściej wymaga refleksji nad skutecznością oznakowania dróg. Zmusza do tego wzrost ruchu międzynarodowego, i to nierzadko na dalekie trasy. Obserwowanie, jak dane sytuacje drogowe są oznakowane w innych krajach – w tym zakręty – jest dość ważnym elementem analizy pod kątem tego, co można by, a co należałoby usprawnić.
EN
The article makes the reader reflect upon the marking effectiveness, which is forced by increasing international traffic. Observing how individual traffic situations (including turns) are marked in other countries is quite an important element in an analysis aimed at identifying what could and what has to be improved.
PL
Według policyjnych statystyk co ósmy wypadek na polskich drogach ma miejsce na zakręcie i łuku. Nie jest to dużo, ale, zważywszy na liczbę zabitych i rannych w tych wypadkach, są one najcięższe. Czy wynika to z niedoinformowania o przebiegu drogi, a więc z oznakowania? Jeżeli tak, to nasuwa się wiele pytań: na ile stosowane oznakowanie może być współodpowiedzialne, jak powstawało, jak oznakowuje się zakręty i łuki w innych krajach, a jak należałoby je oznakować?
PL
Wyprzedzanie na łuku drogi, wywrócenie się pojazdu z powodu działania sił odśrodkowych czy wpadnięcie w poślizg na łuku i wypadnięcie z drogi – to określenia, które niejednokrotnie słyszy się przy omawianiu przyczyn wypadku. Nasuwa się pytanie, czy znaki ostrzegające o zakrętach są adekwatne do potrzeb, tzn. czy i na ile zapowiadają to, przez co kierowca będzie przejeżdżał swoim pojazdem.
PL
Pod określeniem „znaki drogowe” zazwyczaj rozumiemy tradycyjne, statyczne, zwłaszcza pionowe, oznakowanie. Mogłoby się wydawać, że jest ono współcześnie wypierane przez nawigację satelitarną, a także przez oznakowanie o zmiennej treści. Takie opinie niejednokrotnie słyszy się nawet z ust drogowców. Nie ulega wątpliwości, że te nowe sposoby informowania kierowców są przydatne i nie można wykluczyć perspektywy ich powszechnego zastosowania. Jednak zmiany te nie powinny odbywać się kosztem zaniedbań w utrzymywaniu oznakowania statycznego, a chyba tak się niestety dzieje.
PL
Drogowe znaki informacji turystycznej to ważny składnik oznakowania dróg. To podsystem oznakowania, który powinien brać swój początek w prezentacji regionów, a kończyć doprowadzaniem do konkretnych atrakcji wraz z zachęcaniem do zwiedzania następnych i kierowaniem do nich. Nie należy zapominać, iż znaki te występują niejako równolegle do znaków kierunku i miejscowości, a ich rola jest podrzędna w stosunku do prowadzenia ruchu i jego zabezpieczania.
EN
Road signs of tourist information constitute an important component of road markings. This subsystem of marking should start with the presentation of regions, and end at specific attractions, along with encouragement to explore more. It is important to remember that these signs are somehow parallel to the direction and places signs, and their role is subordinate to those steering the traffic and ensuring safety.
PL
Łatwość podróżowania, wynikająca z powszechnej dostępności samochodu i coraz większej ilości dróg, spowodowała wzrost masowej turystyki samochodowej. Nawet dojazd do wypoczynkowych miejscowości na dłuższy pobyt jest niejednokrotnie łączony z wyborem urozmaiconej, pełnej atrakcji trasy. Istotą odpoczynku staje się też samo podróżowanie od miejsca do miejsca, przemierzanie i podziwianie różnych regionów oraz zwiedzanie kolejnych atrakcji. I właśnie te wymienione, coraz częstsze zwyczaje w podróżowaniu zaowocowały powstawaniem samochodowych szlaków turystycznych.
EN
Owing to the widespread availability of cars and a growing number of roads, mass tourism has increased considerably. Even travel to distant resorts is often combined with the choice of a varied route, full of attractions. The essence of relaxation becomes traveling itself, enjoying the different regions and other attractions. Such travelling habits have resulted in the formation of auto trails.
PL
Drogowe znaki informacji turystycznej są jednym z istotnych elementów oznakowania dróg we współczesnych czasach. Ma to duże znaczenie dla rozwoju naszego kraju, który ma możliwość zadbać o to, by być krajem atrakcyjnym turystycznie. Znaki informacji turystycznej to z jednej strony poszerzenie systemu znaków drogowych służących kierowcom w podróży, a z drugiej przedstawienie atrakcyjności kraju sprzyjające wzrostowi ruchu turystycznego.
EN
Road signs of tourist information constitute an essential element of road markings in modern times. This is of great importance in the development of our country, as being attractive for tourists. On the one hand, tourist information signs widen the system of road signs for drivers, on the other however, present the attractiveness of the country favoring the growth of tourism.
17
Content available remote Oznakowanie dróg, a bezpieczeństwo ruchu drogowego
PL
Brak świadomości, iż znaki drogowe są współodpowiedzialne za wypadki na polskich drogach. Są one zestawami komunikatów, które mają być tak percypowane, aby kierowca mógł i chciał się do nich stosować. Stanowią metajęzyk, gdzie najważniejsza jest zgodność, języka wizualnego z językiem prawnym oraz z realnymi sytuacjami. Chodzi o INŻYNIERIĘ KOMUNIKACJI WIZUALNEJ mającej na celu skuteczność ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwo oraz potrzebę kształcenia specjalistów-projektantów oznakowania (też pod kątem psychologii percepcji) i wypracowanie metod porządkowania wizualnego tła dla oznakowania. Artykuł połączony jest z prezentacją ilustracji, na podstawie których autor omawia język znaków oraz zarys całości problematyki.
EN
It is observed lack of knowledge that road signs are jointly responsible for accidents on Polish roads. They are consist of sets of messages that should be perceived by a driver and allow him to follow according to them. They constitute a metalanguage and the compatibility of the visual and legal languages as well as real situations in signs are the most important rules. The matter is that the image communication engineering targeting the effectiveness of road traffic including the safety and the necessity to educate the specialist and designer of signage (including the psychology of perception) and elaborate the method of image background arrangement for signage. There are some illustrations to describe the language of signs and the problem of signage presented in the paper.
PL
Oznakowanie dróg nie jest postrzegane jako istotny, współodpowiedzialny czynnik wypadków drogowych, mimo iż jest to bardzo ważny element sprawności ruchu drogowego. Zdaniem autora polski system znaków drogowych wymaga radykalnych zmian, i to zarówno w kompleksowym rozumieniu problematyki, jak i w samych wzorach znaków czy w ich klasyfikacji.
EN
Road signs are not perceived as important factor contributing to road accidents, even despite the fact that they are vital element of traffic efficiency. According to the Author, the Polish system of road signs is in urgent need to undergo radical changes. The changes should pertain not only to the general understanding of the problem, but also to the sign’s patterns and their classification.
PL
W dyskusjach dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) przewija się teza, podnoszona przez zwolenników tej metody wykonywania zadań publicznych, że realizacja przedsięwzięć na zasadach PPP umożliwia optymalną alokację ryzyka pomiędzy stronę publiczną i prywatną. O co tu chodzi?
PL
W pracy przedstawiono wyniki symulacji komputerowej przepływu stali w jedno wylewowej kadzi pośredniej. W jednej z hut wykonano badania eksperymentalne podczas procesu ciągłego odlewania stali. Efektem eksperymentu przemysłowego były charakterystyki zmiany stężenia pierwiastków chemicznych podczas zmiany gatunku stali w trakcie sekwencji odlewniczej. Do symulacji numerycznej procesu odlewania użyto modelu matematycznego, do rozwiązania którego zastosowano program Fluent. W rezultacie obliczeń numerycznych otrzymano mapy stężenia znacznika oraz krzywe RTD {Residence Time Distributions) typu F. Krzywe RTD typu F charakteryzują hydrodynamikę procesu mieszania się dwóch gatunków stali o odmiennym składzie chemicznym. Do weryfikacji modelu matematycznego i uzyskanych wyników symulacji numerycznych zastosowano wyniki badań empirycznych uzyskanych podczas eksperymentu przemysłowego.
EN
The paper presents the results of computing simulation steel flow in the slab tundish. In the steel mill experimental research during continuous steel casting process were done. Effect of industrial experiment was characteristic of change chemical elements during change of steel grades in the course of casting sequence. The Fluent program was used for solved mathematical model of casting process. As a results of numerical simulation maps of tracer concentration and Residence Time Distributions curves type ofF has been obtained. The RTD curves of type F describe hydrodynamic process of mixing two different steel grades. For verification of mathematical model and results of numerical simulation were applied results of empirical research obtained during industrial experiment.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.