Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Problem konfliktów społecznych wywołanych planami uruchomienia tzw. trudnych inwestycji komunalnych dotyczy nie tylko kwestii poznania przyczyn i przebiegu tego typu protestów, lecz także określonego sposobu radzenia sobie z nimi.
PL
Budowa oczyszczalni ścieków, składowiska odpadów komunalnych czy spalarni z reguły wywołuje opór społeczności lokalnej. Dlatego samorząd, przystępując np. do kompleksowego uporządkowania gospodarki odpadami w gminie, staje przed problemem zorganizowania konsultacji społecznych, przygotowujących mieszkańców do pozytywnego odbioru planowanych inwestycji.
PL
Od 10 grudnia 2005 r. obowiązuje w Polsce nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (DzU nr 172, poz. 1438), która umożliwia korzystanie z instytucji mediacji w sprawach cywilnych - w tym także gospodarczych, rodzinnych i prawa pracy.
PL
Kształtowanie polityki informacyjnej samorządu to zadanie złożone, wymagające planowania strategicznego i - co się z tym wiąże - monitoringu najważniejszych czynników społecznych bezpośrednio wpływających na kierunki i sposób realizacji działalności informacyjnej.
PL
Czy budowa spalarni zawsze musi oznaczać konflikt ze społecznością lokalną? Podobne pytanie zadają sobie przedstawiciele administracji samorządowej, instytucji finansujących i inwestorzy, gdy przystępują do realizacji projektu, który wzbudza niepokój i sprzeciw ze względu na jego oddziaływanie na środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi.
PL
W marcu br. w wielu miastach w Polsce odbyły się wybory do rad osiedlowych, które stanowią - przynajmniej teoretycznie - jedną z ważniejszych form samorządności lokalnej. Niestety, coraz mniejsza liczba kandydatów na radnych oraz malejąca frekwencja wyborcza (5 - 10%) wskazują na pilną potrzebę debaty nad statusem samorządu pomocniczego w Polsce.
PL
Coraz częściej przedsiębiorstwa i organizacje z różnych branż, działające na rynku usług i w sferze produkcji materialnej, podejmują intensywne działania na rzecz świadomego budowania tzw. ekologicznego wizerunku firmy. To właśnie stosunek do środowiska naturalnego sytuuje daną organizację na mapie społecznej percepcji i jest elementem składowym sukcesu.
PL
Wiele gmin i miast w Polsce realizuje na dużą skalę programy rewitalizacji, które obejmują nie tylko renowację obiektów zabytkowych, ale również wyprowadzenie ze stanu degradacji - społecznej, gospodarczej i technicznej zaniedbanych i zdekapitalizowanych części obszaru miejskiego.
PL
Konsultacje społeczne nie muszą oznaczać nudnych, wielogodzinnych zebrań organizowanych w klasach szkolnych lub salach parafialnych. Tę popularną formę komunikacji bezpośredniej z mieszkańcami mogą zastąpić media elektroniczne. Dzięki szybkości, precyzyjnemu "targetowaniu" i osobistemu charakterowi komunikatu, elektroniczne formy przekazu mogą wkrótce zdominować rynek usług komunikacyjnych na szczeblu lokalnym.
PL
Skuteczna komunikacja społeczna z otoczeniem, a zwłaszcza ze społecznością lokalną, to nie tylko otwartość informacyjna. Aby prowadzić aktywną i skuteczną komunikację, trzeba umieć wykorzystać dostępne techniki i narzędzia - od rozpoznania grup docelowych do reklamowego "ataku".
PL
Aktywne kształtowanie relacji społecznych wymaga znajomości grup i środowisk, w których przyszło działać władzom samorządowym. Jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji na temat różnorodnych aspektów świadomości i zachowań zbiorowych podejmowanych przez obywateli w sferze publicznej są wyniki badań społecznych. Korzystanie z programów badawczych pozwala wyznaczyć cele i kierunki strategii rozwoju w taki sposób, aby były one zgodne z oczekiwaniami społeczności lokalnych.
PL
Opracowanie efektywnej strategii działań komunikacyjnych jest istotnym elementem realizacji lokalnych programów gospodarki odpadami komunalnymi. Wiedza i postawy obywateli dotyczące selektywnej zbiórki odpadów, ich recyklingu oraz bezpiecznego składowania zależą od sposobów informowania i wymiany opinii ze społeczeństwem.
PL
Program współpracy z mediami powinien zajmować istotne miejsce w długofalowej polityce informacyjnej wszystkich podmiotów lokalnych, a działania w tym zakresie nie mogą ograniczać się jedynie do spraw incydentalnych. Dzięki prasie samorządy i przedsiębiorstwa komunalne mają możliwość dotarcia z informacją do szerszego odbiorcy, co ułatwia uzyskanie akceptacji społecznej dla prowadzonych działań.
PL
Oddanie do użytku inwestycji komunalnej nie powinno oznaczać ograniczenia kontaktów ze społecznością lokalną. Mieszkańcy są nadal zainteresowani otrzymywaniem istotnych informacji na temat funkcjonowania nowo otwartego zakładu.
PL
Zarządzanie relacjami społecznymi odbywa się w oparciu o zróżnicowane instrumenty komunikacji z mieszkańcami. Jedną z powszechnie stosowanych technik jest obecnie infolinia - forma kontaktu zwrotnego umożliwiająca zaspokojenie określonych potrzeb informacyjnych oraz aktywne kreowanie wizerunku władz lokalnych.
PL
Komunikacja społeczna wraz z działaniami z zakresu public relations odgrywa szczególnie ważną rolę w sytuacjach kryzysowych, które mogą wpływać lub wpływają negatywnie na wizerunek podmiotów lokalnych w środowisku społecznym.
PL
Rosnąca konkurencja na rynku usług turystycznych oraz gospodarcza rywalizacja gmin i regionów na forum międzynarodowym, nadaje szczególne znaczenie lokalnym programom promocyjnym. Od skutecznego wykorzystanie technik i narzędzi reklamy, public relations, promocji sprzedaży zależy pośrednio sukces gospodarczy całej społeczności lokalnej.
PL
Przygotowanie opinii publicznej do pozytywnego odbioru inwestycji komunalnej obejmuje zróżnicowane działania informacyjne adresowane do celowo wybranych grup społecznych i zawodowych oraz szeroko rozumianego otoczenia zewnętrznego danej zbiorowości terytorialnej.
PL
Samorządy lokalne często zapominają, iż celem nadrzędnym wprowadzenia zapisów ustawowych, gwarantujących uspołecznienie procesu decyzyjnego związanego z realizacją dużych inwestycji, było zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w sprawy ochrony środowiska. Co gorsza, zdarza się to również przedstawicielom władz centralnych.
PL
Skuteczność działań podejmowanych przez administrację lokalną w dziedzinie ochrony środowiska zależy w dużym stopniu od poziomu świadomości ekologicznej obywateli. Bez rzeczywistego udziału społeczeństwa w określaniu celów rozwojowych gmin i regionów oraz sprawowania kontroli społecznej nad stanem środowiska, trudno realizować zasady ekorozwoju.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.