Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Inwestycje w sektorze wytwórczym elektroenergetyki – zapaść czy odwilż
PL
Artykuł jest głosem w dyskusji na temat potrzeb i możliwości inwestycyjnych w sektorze wytwarzania energii elektrycznej. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja danych na temat stanu faktycznego inwestycji prowadzonych w sektorze. W ślad za alarmującymi opiniami dotyczącymi złej kondycji technicznej wytwórców sektora elektroenergetycznego oraz braku inwestycji odtworzeniowych i w nowe moce, przedstawiamy zestawienie danych statystycznych dotyczących wielkości i charakteru inwestycji przeprowadzonych w sektorze.
2
Content available remote Energia z generacji wymuszonej i koszty uruchomień bloków wytwórczych
PL
Zmiana instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej w części dotyczącej bilansowania systemu i zarządzania ograniczeniami systemowymi, wprowadzająca między innymi zmodyfikowaną formułę rozliczeń za energię elektryczną wytworzoną w ramach generacji wymuszonej, wywołała reakcję sektora wytwórczego usiłującego kontestować zatwierdzone przez Prezesa URE rozwiązania. Deficyt rezerwy mocy wytwórczych, który ujawnił się w okresie ekstremalnych warunków pogodowych w czerwcu i lipcu 2006 r., stał się pretekstem do sformułowania wniosku jakoby „działania Prezesa URE spowodowały zagrożenie dla bezpiecznej pracy KSE poprzez wprowadzenie ceny za energię wytworzoną w ramach generacji wymuszonej na poziomie 117,49 zł/MWh”. Nie podejmując po raz kolejny polemiki na ten temat, można jedynie poddać w wątpliwość występowanie tak poważnych skutków zmienionych regulacji już po okresie jednego miesiąca od ich wdrożenia. W istocie, nowa formuła wyznaczania (a nie „stanowienia”!) ceny za energię wytworzoną w ramach generacji wymuszonej, przywoływała jako cenę referencyjną średnią cenę sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym w poprzednim roku kalendarzowym. Co do zasady taka formuła powinna wyeliminować swoistą – źle pojętą - konkurencję pomiędzy rynkiem właściwym, a segmentem, w którym jedynym odbiorcą jest Operator Systemu Przesyłowego (OSP). Od początku funkcjonowania rynku bilansującego w Polsce można zauważyć systematycznie zwiększający się wolumen energii sprzedawanej przez wytwórców na rynek bilansujący, w szczególności w ramach generacji wymuszonej. Praźródłem tego zjawiska jest nieefektywny model rynku, w którym koszty usuwania ograniczeń są ponoszone przez OSP i pokrywane w jego taryfie. Do tego dochodzi budzący uzasadnione wątpliwości wytwórców sposób grafikowania kontraktów długoterminowych przez ich zarządcę oraz brak rynku dnia bieżącego. Przy takich uwarunkowaniach, wyeliminowanie wadliwych mechanizmów występujących na rynku bilansującym powinno odbywać się na poziomie regulacji ustawowych i rozporządzeń wykonawczych, których do chwili obecnej nie doczekaliśmy się. Podjęcie działań w kierunku ograniczenia możliwości wykorzystywania siły rynkowej wynika pośrednio z obowiązków Prezesa URE zapisanych w ustawie – Prawo energetyczne, lecz zakres takich działań jest jednocześnie tą ustawą ograniczony.
PL
Zgodnie z artykułem 21 ustawy - Prawo energetyczne Prezes URE realizuje zadania z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowaniem konkurencji. Z delegacji tej wynika konieczność monitorowania funkcjonowania rynków paliw gazowych i energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw energetycznych pod kątem nadużywania pozycji dominującej i zachowań sprzecznych z zasadami konkurencji. Dlatego w Departamencie Promowania Konkurencji jest prowadzony monitoring obszarów rynku energii elektrycznej, na których przedsiębiorstwa energetyczne działają w warunkach konkurencji (obszar wytwórców systemowych i obszar przedsiębiorstw obrotu). Niniejszy artykuł jest podsumowaniem wyników tego monitoringu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.