Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Uchwyty tokarskie
PL
Uchwyty tokarskie wydają się mechanizmami, które zatrzymały się w czasie. W rzeczywistości rozwój ich konstrukcji jest naturalnym procesem w nurcie postępu technologicznego. Potrzeby spełnienia wymogów coraz mniejszych błędów obróbkowych i zapewniania powtarzalności ustalania przedmiotu obrabianego stanowią fundamenty rozwoju uchwytów obróbkowych. Nie bez znaczenia są trendy organizacji produkcji w kontekście optymalizowania procesów produkcyjnych.
2
Content available remote Przekładnie pasowe w przemyśle
PL
Przekładnie pasowe w przemyśle są wykorzystywane w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach w trzech różnych grupach funkcjonalnych, jako: pasy transportujące, pasy napędowo-transportujące, pasy napędowe.
3
Content available remote Pasy napędowe. Jak wydłużyć czas ich eksploatacji?
PL
Napędy wykorzystujące przekładnie pasowe są powszechnie stosowane, a ich eksploatacja, w tym wydłużanie trwałości pasów, stanowi przedmiot badań specjalistów. Efektami są doskonalenie algorytmów projektowych i właściwy dobór komponentów takich przekładni.
4
Content available remote Druk 3D – innowacyjna technika
PL
Druk 3D pomimo znacznego rozwoju w kontekście technologicznym jako technika wytwarzania jest coraz częściej stosowany w skali przemysłowej. Materiał stanowiący budulec jest dodawany w formie kolejnych warstw, które są ze sobą spajane. W ramach druku 3D wykorzystywane są różne odmiany tej techniki wytwarzania, co zapewnia bardzo szerokie możliwości technologiczne i druk z wykorzystaniem zróżnicowanych materiałów.
5
Content available remote Dokładność w elektrodrążeniu wgłębnym
PL
Dobór parametrów zabiegu elektrodrążenia wgłębnego wymaga uwzględnienia wielu czynników, lecz tego typu technika wytwarzania ze względu na możliwości technologiczne, także te jakościowe, jest w wielu przypadkach niezastąpiona.
6
Content available remote Chłodziwa ekologiczne
PL
Płyny obróbkowe stanowią poważne zagadnienie eksploatacyjne podlegające surowym regulacjom. W konsekwencji za konieczne należy uznać prowadzenie odpowiedzialnej i właściwej gospodarki płynami obróbkowymi.
7
Content available remote Narzędzia HSM
PL
Niniejszy artykuł porusza kwestie związane z wykorzystaniem narzędzi do obróbek szybkościowych. Wyjaśniono w nim, jakie cechy charakteryzują obróbki szybkościowe. Omówiono typy narzędzi, które są przy nich wykorzystywane.
8
Content available remote Monitorowanie obróbki : źródła błędów oraz sposoby przeciwdziałania im
PL
Dokładność obróbki zależy od wielu czynników związanych z całościowo postrzeganym układem: obrabiarka – przedmiot – narzędzie (UOPN) oraz warunków środowiskowych. Konieczne jest rozpoznanie źródeł niedokładności i przeciwdziałanie ich niepożądanemu wpływowi na jakościowy efekt obróbki. W artykule skupiono się przede wszystkim na aspekcie niedokładności obrabiarki CNC, błędach systematycznych, badaniu obrabiarki w celu określenia tzw. mapy błędów (ang. error map). Istotnym innowacyjnym rozwiązaniem jest możliwość pomiarów przedmiotów obrabianych na obrabiarce. Nie zastępuje to specjalistycznych stanowisk pomiarowych, lecz stanowi efektywne rozszerzenie możliwości w ramach kontroli technicznych przedmiotu obrabianego.
9
Content available remote HSM i EDM : obróbka form
PL
Stosowanie obróbek szybkościowych oraz obróbki elektroerozyjnej, pomimo szerokiej wiedzy o każdej z tych technik, wymaga od technologa wiedzy i doświadczenia. Jakościowy postęp technologiczny powoduje, że coraz większą rolę odgrywa analiza samych procesów obróbkowych przy opracowywaniu operacji technologicznej, w tym przy doborze parametrów obróbkowych. Właściwe wykorzystanie zalet HSM/HSC i EDM pozwala na realnie istotne oszczędności, lecz jednocześnie jest to zadanie trudne. Niniejszy artykuł pokazuje różnice między tymi technikami. Pozwala to zadecydować o wyborze właściwej z nich przy procesie obróbki.
10
Content available remote Obróbki powierzchniowe jako obróbki wykańczające
PL
Obróbki wykańczające są niezbędne, by możliwe było zrealizowanie jakościowych wymagań dotyczących wykańczającego etapu obróbki (dokładność geometryczna, chropowatość powierzchni). Nie zawsze tego typu techniki wytwarzania muszą być jednak wykorzystywane. W niniejszym artykule skupię się na analizie zalet i wad poszczególnych obróbek wykańczających.
11
Content available remote Monitorowanie stanu narzędzia i procesu obróbki
PL
Progres w zakresie systemów produkcyjnych, obserwowanego coraz szerszego stosowania automatyzacji stanowisk obróbkowych wymaga rozwoju systemów diagnostyki narzędzia i procesu skrawania.
12
Content available remote Monitorowanie obróbki. Pomiary przedmiotu na obrabiarce
PL
Pomiary przedmiotów na obrabiarkach jako operacja technologiczna w ramach kontroli technicznej między operacjami obróbkowymi jest bardzo istotną innowacją ze względów jakościowych. Do tej pory sprawdzenie poprawności obróbki przedmiotu wymagało jego zdjęcia z obrabiarki i transportu do stanowiska pomiarowego. Wówczas jednak poprawki polegające na zastosowaniu potencjalnie obróbki ubytkowej są trudne lub wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Jedno ustalenie i zamocowanie przedmiotu dla potrzeb obróbki i pomiarów całkowicie zmieniają ten stan rzeczy. Wdrożenie to wiąże się jednak z koniecznością spełnienia pewnych wymogów.
13
Content available remote Obróbka w trzech osiach. Raport z rynku frezarek
PL
Od lat obserwujemy rozwój w zakresie 3- i 4-osiowych frezarek oraz centrów frezarskich. Kwestia liczby osi stanowi wyzwanie dla technologów opracowujących procesy technologiczne, układy sterowania, programy i systemy CAM. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na konstrukcje obrabiarek. Postęp w zakresie jakościowym (dokładności), ergonomicznym czy zdolności technologicznych, polegający na rozwoju układów sterowania, metod chłodzenia, stosowanych napędów głównych, wrzecion, napędów posuwowych, jest faktem. Równolegle następuje progres w materiałach narzędziowych, rodzajach pokryć płytek skrawających z węglików spiekanych. Obie te dziedziny przeplatają się i uzupełniają.
14
Content available remote Obróbka w pięciu osiach. Raport z rynku frezarek
PL
Sięgając do opublikowanych kilka lat temu raportów obrabiarek CNC i porównując dane dotyczące ówczesnych frezarek pięcioosiowych z oferowanymi dziś maszynami, można zobaczyć postęp jakościowy. Trudno mówić o rewolucji, ale sukcesywny progres w zakresie dokładności, ergonomii czy możliwości obróbkowych jest efektem rozwoju układów sterowania, chłodzenia oraz napędów głównych i napędów wrzecion.
15
Content available remote Droga do jakości. Obrabiarki HSM
PL
Niestabilność rynków regionalnych i światowych wymusza na producentach obrabiarek zwiększanie efektywności procesów technologicznych. Przykładem może być współistnienie technologii HSM oraz EDM. Dodatkowym, coraz częściej wdrażanym podsystemem jest także automatyzacja stanowisk obróbkowych, związana nie tylko z produkcją seryjną, lecz także cechująca się znaczną elastycznością (wieloosiowe centra obróbkowe).
16
Content available remote Zużycie odkształceniowe łożysk tocznych
PL
Prawidłowa eksploatacja łożyska uzależniona jest nie tylko do wymogów ich funkcjonowania. Już etap produkcji wpływa na bezawaryjność łożysk tocznych (wymagana chropowatość powierzchni, klasy dokładności wykonania). Kluczowe jest jednak określenie warunków ich pracy, względnie trafne ich przewidzenie w kontekście doboru łożysk (typ i model).
17
Content available remote Uszkodzenia łożysk. Przyczyny i monitorowanie
PL
Łożyska toczne, pomimo pozornie prostej konstrukcji, odgrywają w maszynach kluczowe role. Jednocześnie, jako zespoły, są elementami urządzeń najbardziej narażonymi na obciążenia w trakcie eksploatacji. Uszkodzenie łożyska to jedna z poważniejszych awarii o zauważalnym i znaczącym wpływie na koszty. Wymiana łożyska niejednokrotnie jest czasochłonna i technicznie utrudniona. Wynika to z lokalizacji węzła łożyskowego, jego zabudowy i dostępności oraz warunków środowiskowych, włączając w to warunki atmosferyczne.
18
Content available remote Innowacyjność konstrukcji łożysk tocznych
PL
Łożysko konstrukcyjnie i eksploatacyjnie okazuje się wieloczynnikowym produktem. Ze względu na charakter pracy wymaga odpowiedniej konstrukcji oraz późniejszej starannej obsługi po montażu. Monitorowanie stanu łożysk stanowi samodzielne zagadnienie i odgrywa znaczącą rolę w codziennej eksploatacji.
19
Content available remote Diagnostyka stanu łożysk tocznych
PL
Jak zwiększyć konkurencyjność zakładu? Odpowiedź jest prosta: monitorować stan łożysk maszyn i urządzeń. Profilaktyka diagnostyczna na polskim rynku nie jest popularna, mimo że prowadzi do zwiększenia niezawodności oraz obniżenia kosztów eksploatacji.
20
Content available Symulacyjna weryfikacja programu obróbki
PL
Konkurencyjność wymaga innowacyjności w obniżaniu kosztów i zwiększaniu zdolności technologicznych zakładu. Symulacyjna weryfikacja programu obróbkowego polega na jego analizie w wirtualnym środowisku komputerowym z wykorzystaniem modeli obrabiarki, układu sterowania, oprzyrządowania technologicznego. Jej celem jest weryfikacja poprawności programu obróbkowego, a zatem minimalizowanie kosztów związanych z wdrożeniem procesu technologicznego. Opracowanie modeli geometrycznych nadal jest przedmiotem badań. Uwzględnienie dokładności geometrycznej obróbki, tolerancji wymiarów półfabrykatu, a także oddziaływań dynamicznych to złożony i wieloczynnikowy obszar naukowo-badawczy, który dotyczy szeroko rozumianego technologicznego przygotowania produkcji. Pomimo wielu problemów obróbka wirtualna stanowi aktualny obszar zainteresowania ze strony przemysłu ze względu na swoje zalety. W artykule omówiono wymagania jakie powinien spełnia model obrabiarki, przedmiotu i procesu obróbkowego. Scharakteryzowano też środowisko dla obróbki wirtualnej na przykładzie wybranych systemów CAM i CAE.
EN
The competitiveness requires the innovation in the cost cutting and increasing technological fit nesses of the plant. Verification through the simulation machining program consists in his analysis in the virtual computing environment with the use of models of machine tool, control system, technological equipment. A verification of the correctness of the machining program, that is minimizing costs associated with implementing the technological process are a purpose. Designing geometric models up in our times still is the subject of the research. Taking into account the accuracy of geometrical machining, the tolerance of dimensions of the semifinished product, as well as dynamic influences is complicated and multifactorial research area which is regarding widely understood technological preparing the production. A complementary CAx environment which enables full geometrical and dynamic analysis of technological operation does not exist. Commercial answers are being used the CAM and CAE programs supplementing them. in spite of many problems virtual machining (VM) constitutes the current area of interest on the part of the industry on account of its advantages. The paper presents the requirements which should meet a machine tool, workpiece and machining process. Moreover the environment for virtual machining has been characterized, on example of selected CAM and CAE systems.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.