Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Od szeregu lat są prowadzone dyskusje na temat sposobu rozmieszczenia minerałów kruszcowych w złożu rud miedzi. Pionowe rozmieszczenie kruszców w każdym profilu zależy od jego położenia w obszarze złożowym, jakkolwiek nie zaobserwowano zależności między typem litologicznym skał goszczących a rodzajem tych minerałów. W typowym profilu, w jego dolnej i środkowej części koncentrują się siarczki z grupy chalkozynu. W kierunku stropu złoża pojawiają się kolejno bornit, chalkopiryt, galena, piryt i sfaleryt. Z kolei w kierunku spągu dominują minerały z grupy chalkozynu, z wyjątkiem stref, w których w horyzoncie rudnym obserwuje się skały z czerwonymi plamami. W takim przypadku obecne są często bornit i chalkopiryt. Od typowego rozmieszczenia minerałów kruszcowych w pionie jest szereg wyjątków. Należą do nich strefy bogate w chalkozyn w pobliżu kompleksów piaskowców anhydrytowych (Rudna) oraz strefy podlegające wtórnym procesom utlenienia, w których występują ekonomiczne zawartości metali szlachetnych. Analizując poziome rozmieszczenie kruszców, można stwierdzić, iż chalkozyn jest dominującym siarczkiem w centralnej części złoża. W kierunku wschodnim pojawiają się kolejno: bornit, chalkopiryt, galena i sfaleryt. Zachodnia część nie jest do tej pory dostatecznie rozpoznana. Wyniki badań wskazują na zmniejszanie się miąższości złoża w tym kierunku oraz na skład mineralny zbliżony do składu w jego środkowej części. Południowa partia złoża, przylegająca do bloku przedsudeckiego, charakteryzuje się obecnością metali szlachetnych w strefach wtórnego utlenienia.
EN
Distribution of ore minerals within the Lubin-Sieroszowice copper deposit is discussed. Vertical distribution depends on localization of the profile and position of the ore-body relative to the Zechstein sedimentary sequence, however, there is no relationship observed between type of sediments and ore minerals. The concentration of sulphides depends on the position in the vertical profile. Typical profile is characterized by the chalcocite group of sulphides in the lower and middle part of the section. Bornite, chalcopyrite, galena, pyrite and sphalerite successively prevail above. Towards the bottom of the section chalcocite group of minerals predominate, except the section with red spots. In the such a case bornite and chalcopyrite are often observed. Several exceptions from the typical vertical zonation have been found e.g. chalcocite rich sections related to the anhydrite cemented sandstone (Rudna mine) and secondary oxidized sections containing economic grade of noble metals. Lateral distribution of ore minerals was only discussed for the Kupferschiefer horizon.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.