Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dla odbiorcy końcowego bezpieczeństwo elektroenergetyczne to ciągłość dostawy energii zagwarantowana dostępnością do źródeł i infrastruktury technicznej umożliwiającej jej dostawę. Jednak, gdy dostępność jest możliwa na zasadach rynkowych, to okazuje się, że bezpieczeństwo elektroenergetyczne może być zagrożone, jeśli uwolnione mechanizmy rynkowe pozostaną bez nadzoru lub infrastruktura rynku jest źle przygotowana. Oddziaływanie sił rynkowych to dodatkowe komplikacje dotrzymania wymaganych standardów jakościowych energii, realizacji usług energetycznych i operatywnego prowadzenia ruchu systemu elektroenergetycznego. Logika konkurencyjnego mechanizmu rynkowego, pod presją redukcji kosztów i maksymalizacji zysku, wymaga od uczestników rynku podporządkowania swoich decyzji cenowym sygnałom rynkowym i zmusza ich do podejmowania zwiększonego ryzyka, co przy występujących ograniczeniach technicznych w pracy systemu elektroenergetycznego ma bezpośredni wpływ na stan bezpieczeństwa oraz zagrożenie jego utraty.
PL
Najbardziej spektakularną zmianą zastosowaną w rozwiązaniach rynku bilansującego (RB) jest wprowadzenie mechanizmów rynkowych do problematyki bilansowania energii w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE). Dzięki niej możliwa stała się rynkowa wycena energii bilansującej i kosztów ograniczeń systemowych. Poziom kosztów bilansowania KSE z uwzględnieniem ograniczeń systemowych przekroczył wartości prognozowane, co stało się inspiracją do analiz i poszukiwania sposobów ich redukcji
EN
Most spectacular change used in solutions of balancing market is introduction of market solutions concerning balancing of energy in power system. It made possible to create market pricing of balancing energy and costs of system limitations. Cost concerning balance of KSE taking systems constrains into account went beyond predicted values which causes interest in making analysis and finding the ways to reduce them.
PL
Omówiono warunki współistnienia różnych form organizacji rynków energii oraz ich wzajemne relacje. Przedstawiono uwarunkowania jakim poddany jest proces tworzenia i rozwoju lokalnych rynków energii elektrycznej, na obecnym etapie restrukturyzacji krajowego systemu elektroenergetycznego. Problem koegzystencji rynków energii przedstawiono z punktu widzenia spółek dystrybucyjnych. Obserwacjom i analizie poddano wyniki procesów taryfowania w grupach A i B. Zaprezentowane wyniki analizy porównawczej stawek taryfowych, za energię i usługę przesyłowo-dystrybucyjną, pokazały jak szybko i elastycznie spółki dystrybucyjne przystosowują się do zewnętrznych warunków funkcjonowania, wymuszających reakcje na zachowania konkurencji rzeczywistej i potencjalnej. Komplementarność w funkcjonowaniu rynków energii okazała się główną szansą dla ich rozwoju.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.