Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Najwięcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych notuje się w naszym kraju w okresie od kwietnia do października. W 1994 r. zarejestrowano 181 zachorowań a w ostatnich latach już ponad 250. Jeszcze 20 lat temu takich przypadków było 30 razy mniej niż obecnie.
PL
Poprzedni artykuł traktował o szerszeniach i osach. Teraz nadszedł czas aby zapoznać się z równie niebezpiecznymi owadami żyjącymi w bezpośrednim otoczeniu człowieka, a mianowicie z karaczanem i pluskwą.
PL
Rodzina mustykowatych liczy około 200 gatunków i zamieszkuje przeważnie północną półkulę. Mustyki bytują na wilgotnych, lesistych terenach. Pojawiają się niekiedy w ogromnych ilościach na pastwiskach, w okolicach obfitujących w czyste wody. Latają od rana do zachodu słońca. Najsilniej napastują przy temperaturze od 12 do 25°C i przy bezwietrznej pogodzie, a zwłaszcza przed burzą.
PL
Na pytanie zadane prof. Joel Margalith, dyrektorowi Centrum Kontroli Biologicznej na Uniwersytecie Neger w Izraelu, czy kiedykolwiek ludzkość będzie w stanie uwolnić się od komarów odpowiedź była następująca: komary w obecnej formie istnieją od czasów dinozaurów. Żyły na Ziemi 60 mln lat przed pojawieniem się człowieka. Historia ludzkości to zaledwie kilka milionów lat. Nie wiemy, jak długo gatunek ludzki przetrwa, ale skoro komary żyły miliony lat przed człowiekiem, to myślę, że przetrwają na ziemi znaczenie dłużej niż ludzie.
PL
Szczur jest zwierzęciem żyjącym najczęściej w pobliżu człowieka i odżywiającym się chętnie jego zapasami. Aczkolwiek natura przystosowała go do samodzielnego życia w polu i lesie, woli on jednak najbliższe otoczenie człowieka, stwarzające mu korzystniejsze warunki bytowania. Zagnieździwszy się w zabudowaniach tworzy sobie podziemną sieć dróg oraz dogodne, bezpieczne kryjówki i nory, chroniące go przed zmiennymi czynnikami klimatycznymi i naturalnymi wrogami. Znajdziemy go najczęściej pod podłogami mieszkań, zakładów pracy, magazynów, obiektów zbiorowego żywienia, w piwnicach, na strychach, śmietnikach, w sieci kanalizacyjnej itp., skąd pod osłoną mroku podejmuje wyprawy eksploracyjne i zdobywcze.
PL
Zagadnienia deratyzacji są poważnym problemem zdrowotnym i gospodarczym. Od wieków trwa nieprzerwanie walka człowieka z chytrym, przebiegłym i niedostępnym wrogiem jakim jest szczur. Rozbudowa miast, osiedli, wsi oraz infrastruktury technicznej stworzyła tym gryzoniom nowe i bardzo dogodne kryjówki, pod osłoną których mogą one wieść swoją szkodniczą egzystencję. Mimo nieustannych wysiłków człowieka, dotychczas nie udało się ich pokonać. Stąd nasuwa się logiczny wniosek, że walka ze szczurami winna być prowadzona systematycznie, profesjonalnie i nieprzerwanie.
PL
Aby prowadzona z gryzoniami walka była racjonalna, a pieniądze na nią przeznaczane, często ze środków publicznych, nie były wyrzucane w błoto, trzeba podejść do problemu w sposób zorganizowany i odpowiedzialny.
PL
Zwierzęta żyjące cudzym kosztem nazywamy zwierzętami pasożytniczymi. Muszą one pobierać i trawić cząstki stałe lub wchłaniać przez ścianki komórkowe substancje organiczne, zawarte w płynach ciała lub tkankach żywiciela. Niektóre pasożyty są dla żywiciela zupełnie niegroźne lub szkodliwe w niewielkim stopniu. Inne natomiast mogą wywoływać różnorakie choroby, niszcząc komórki lub wydzielając toksyczne produkty przemiany materii, które wywołują zaburzenia w organizmie gospodarza.
PL
Określenie "deratyzacja" pochodzące od łacińskiej nazwy szczura - Rattus, z przedrostkiem "de" nadającym znaczenie odejmowania, usuwania, obejmuje zakres czynności mających na celu niszczenie szczurów i innych szkodliwych dla człowieka gryzoni.
PL
O potrzebie prowadzenia dezynsekcji pisaliśmy w poprzednim wydaniu. Teraz nadszedł czas aby skupić się na poszczególnych grupach owadów, których obecność w bliskim sąsiedztwie człowieka jest nie tylko niemiła, ale może stanowić nawet zagrożenie dla jego zdrowia a nawet życia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.