Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
O wyższości wysoko sprawnej kogeneracji nie trzeba już nikogo przekonywać. Kwestią otwartą jest natomiast jak skutecznie odzyskiwać ciepło odpadowe. Autor przedstawia to zagadnienie na przykładzie wybranej jednostki kogeneracyjnej wykorzystującej odzysk energii i przeanalizował „efektywność” tego systemu. Autor zwraca też uwagę, że system wsparcia kogeneracji w Polsce nie zawiera rozwiazań promujących wykorzystanie energii odpadowej.
PL
Jak promować kogenerację w kontekście dyrektywy 2004/8/WE, projektowanego systemu wsparcia dla produkcji w odnawialnych źródłach energii, systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 po 1 stycznia 2013 r. oraz implementacji i wymagań dyrektywy o emisjach przemysłowych IED (Industrial Emission Directive)?
PL
Wytwarzanie energii elektrycznej/mechanicznej i ciepła w kogeneracji odznacza się mniejszą energią chemiczną zużytych pliw w porównaniu ze zużyciem w gospodarce rozdzielonej, co przedkłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W celu promowania wytwarzania w kogeneracji wprowadzono system wsparcia dla energii elektrycznej z kogeneracji wysokosprawnej.
4
Content available Kogeneracja wysokosprawna
PL
24 lutego 2007 r. weszły w życie zmiany w ustawie Prawo Energetyczne [2], które dostosowały polskie prawodawstwo do wymogów dyrektywy 2004/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie wspierania kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe na rynku wewnętrznym energii oraz zmieniające dyrektywę 92/94/EWG. Celem implementacji zapisów dyrektywy [1] do prawodawstwa polskiego jest promowanie efektywniejszego wykorzystywania paliw w energetyce, w procesach wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, poprzez wzrost udziału wytwarzania energii w kogeneracji. Energia produkowana w kogeneracji charakteryzuje się wyższą sprawnością przetwarzania energii paliw pierwotnych, a tym samym odpowiednio mniejszym ich zużyciem w stosunku do zużycia w rozdzielonym wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła.
PL
W ostatnich latach znacząco zmieniły się obszary wykorzystania wskaźnikowych (pośrednich) metod kontroli eksploatacji. Ze względu na obowiązujące wymagania prawne dotyczące monitorowania emisji CO2 i rozliczania energii "zielonej" i "czerwonej" wzrosło znaczenie metod pośrednich jako metod kontrolnych, pomocniczych i awaryjnych. Dysponowanie odpowiednio bogatą bazą dokładnych pomiarów, a także wiedzą Służb Kontroli Eksploatacji w zakresie założeń stosowanych metod i algorytmów obliczeniowych oraz doświadczenie i znajomość uwarunkowań eksploatacyjnych, pozwalają na szerokie zastosowanie pośrednich metod kontroli eksploatacji prowadzące do poprawy efektywności i obniżenia kosztów eksploatacji urządzeń.
EN
In the recent years areas where data-based operation control methods are used have changed significantly. Considering the compulsory legal requirements concerning CO2 emission monitoring and reckoning "green" and "red" energy, the importance of control, auxiliary and emergency methods as the indirect ones increased significantly. Having at disposal an access to rich basis of precise measurements and knowledge possessed by Operation Control Services in the range of methods and calculation algorithms applied as well as experience and the know-how of operation conditionings, it allows for the wide application of indirect operation control methods leading to efficiency improvement and reduction of installation operating costs.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.