Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  tunnel construction
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Empiryczne metody doboru obudowy wstępnej tunelu
2
Content available remote Tunel w Świnoujściu : pełen wyzwań dla najlepszych fachowców
PL
30 czerwca 2023 r., po kilkudziesięciu latach analizowania możliwości wykonania, a potem po czterech latach robót budowlanych, wreszcie otwarto podwodny tunel w Świnoujściu. Jednororurowy obiekt ma 1784 m długości. Odcinek wydrążony przez TBM liczy 1484 m, z czego 500 m pod wodą. W najgłębszym miejscu tunel biegnie 39 m pod lustrem Świny.
PL
Budowa tuneli komunikacyjnych, to ogromne wyzwanie dla kadry inżynieryjnej. Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, a obecnie budowa przeprawy podwodnej pod Świną łączącej wyspy Uznam i Wolin uzmysławia nam jak wymagające są tego typu inwestycje, nie tylko z uwagi na koszty czy ich realizację, ale również zarządzania budową, dlatego dzielenie się doświadczeniem inwestorów jak i wykonawców na organizowanych sympozjach sprzyja upowszechnianiu wiedzy w zakresie budownictwa podziemnego w Polsce. Ważne jest także, że w tych wydarzeniach mogą uczestniczyć przyszli inżynierowie. Pozwala to na praktyczne przekazaniem im wiedzy z zakresu zaawansowanych technologicznie projektów.
EN
The construction of communication tunnels is a huge challenge for the engineering staff. Tunnel under the Dead Vistula in Gdańsk, and currently the construction of the submarine under the Świna connecting the islands of Uznam and Wolin makes us realize how demanding these types of investments are, not only in terms of costs or their implementation, but also construction management, therefore sharing the experience of investors and contractors at organized symposiums is conducive to the dissemination of knowledge in the field of underground construction in Poland. It is also important that future engineers can participate in these events. This allows for the practical transfer of knowledge in the field of technologically advanced projects.
Mosty
|
2022
|
nr 4
58--60
PL
W artykule przedstawiono krótki opis warunków gruntowych, wybranych technologii i materiałów zastosowanych w budowie drogowego tunelu podwodnego w Świnoujściu. Zadanie realizowane jest w systemie zaprojektuj i zbuduj.
PL
Kombajny chodnikowe są maszynami wielozadaniowymi, niezbędnymi wręcz w zakładach górniczych oraz przy drążeniu tuneli drogowych lub kolejowych.
Mosty
|
2022
|
nr 3
60--62
PL
Jednym z najbardziej ryzykownych działań w budownictwie infrastrukturalnym jest niewątpliwie budowa tuneli. Zwłaszcza dziś, kiedy w budownictwie tunelowym mamy coraz częściej do czynienia albo ze złożonymi, albo skomplikowanymi warunkami gruntowymi. Aby w takich okolicznościach zagwarantować bezpieczeństwo budujących, kluczowe są: prawidłowe rozpoznanie podłoża, poprawne zaprojektowanie geotechniczne oraz właściwie zidentyfikowane i kontrolowane zagrożenia. W artykule na przykładzie tunelu TS-26 przedstawiono kwestie bezpieczeństwa budowania tuneli w trudnych warunkach.
7
Content available remote VII edycja nagród ITA TUNELING
Mosty
|
2021
|
nr 1
63--65
PL
Świnoujście położone jest na wschodniej części wyspy Uznam oraz wyspach Wolin i Karsibór. Ok. 80% mieszkańców Świnoujścia zamieszkuje wyspę Uznam, gdzie znajdują się centrum administracyjno-usługowe, jak również nadmorski kurort z obiektami turystycznymi i uzdrowiskowymi. Aby usprawnić połączenie komunikacyjne pomiędzy wyspami Wolin i Uznam, podjęto decyzje o budowie tunelu pod Świna.
Mosty
|
2021
|
nr 3
62--64
PL
W ramach realizacji odcinka od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra Północ powstaną dwa dwunawowe tunele drogowe: tunel TS26 o długości ok. 2300 m oraz dwunawowy tunel drogowy TS32 o długości ok. 320 m. Realizacja tuneli jest ogromnym przedsięwzięciem i wyzwaniem dla wszystkich stron procesu inwestycyjnego.
Mosty
|
2021
|
nr 2
72--74
PL
Obecnie w budowie jest 10 tuneli o długości około 14 km. W ciągu najbliższej dekady przybędzie kilkanaście nowych tuneli o łącznej długości ok. 25 km. Przedstawiamy przegląd tuneli drogowych w Polsce zarządzanych przez GDDKiA. Zostały omówione istniejące i realizowane inwestycje, jak również realizacje, które są dopiero w planach.
Mosty
|
2021
|
nr 3
65--67
PL
Postępują prace na budowie ostatniej z budowanych na prawym brzegu rzeki stacji II linii metra. Ma ona docelowo połączyć Bemowo z Targówkiem (osiedle Bródno). Prace instalacyjno-wykończeniowe mają zakończyć się latem 2022 r.
12
Content available remote Budownictwo tunelowe w Polsce
PL
Budownictwo tunelowe w naszym kraju rozwija się coraz bardziej dynamicznie – powstają nowe projekty, kolejne wchodzą w fazę realizacji. Dotychczas tunele były niechętnie stosowanym rozwiązaniem, w przeciwieństwie do innych krajów, w których jest ich nieporównanie więcej. Wśród powodów można zapewne wymienić przekonanie, że tunele są droższe i bardziej skomplikowane w budowie od tradycyjnych dróg. Jednak ostatnie lata pokazują, że ten stereotyp znika, ustępując miejsca ciekawym i imponującym inwestycjom. W artykule przedstawiamy najnowsze zestawienie „tunelowe” w naszym kraju.
PL
Podczas podróży drogą ekspresową S-1 do przejścia granicznego w Zwardoniu, tuż przed samą granicą z Republiką Słowacką, kierowca trafi na jeden z niewielu tuneli drogowych funkcjonujących w naszym kraju. Tunel Emilia, bo o nim mowa, zlokalizowany jest na zboczach Beskidu Żywieckiego, w pobliżu miejscowości Laliki.
PL
Na początku stycznia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie projektu linii kolejowej łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Dzięki temu poprawi się komunikacja w Małopolsce, a także z północy na południe kraju oraz na osi Bałtyk–Bałkany–Morze Czarne. W ramach inwestycji powstanie aż trzynaście tuneli.
18
Content available remote Coraz bliżej drążenia tunelu w Łodzi
PL
Na przełomie tego i kolejnego roku do Łodzi przetransportowane zostaną maszyny, które wydrążą tunel średnicowy. Podziemny obiekt będzie składać się z pięciu mniejszych tuneli, a wszystkie powstaną dzięki użyciu wyprodukowanych w Niemczech specjalnie na potrzeby tej inwestycji dwóch maszyn TBM.
PL
Konsorcjum spółek grupy PORR zrealizuje spektakularny projekt tunelowy – tunel główny pod przełęczą Brenner: odcinek H51 Pfons-Brenner w Austrii. Przełęcz Brenner to leżąca na wysokości 1370 m n.p.m. najważniejsza z alpejskich przełęczy na granicy Włoch i Austrii. Co roku przejeżdża nią ponad 2 mln samochodów ciężarowych. Planowany tunel ma być obiektem łączącym Austrię i Włochy.
PL
W bieżącym wydaniu „Mostów” rozpoczynamy publikację nowego działu „Budownictwo tunelowe”, w którym będziemy prezentować najświeższe informacje dotyczące planowanych i trwających inwestycji tunelowych w Polsce i na świecie. Towarzyszyć im będą publikacje merytoryczne z zakresu technologii budowy tuneli, tworzone przez doświadczonych inżynierów budownictwa podziemnego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.