Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  oznakowanie dróg
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Przeanalizowano stan dróg wojewódzkich oraz bezpieczeństwo na dwóch drogach wojewódzkich zlokalizowanych w województwie pomorskim, na których nastąpił wzrost wypadków w latach 2015–2017 w stosunku do lat 2012–2014. Analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego wykazała, że przeważająca cześć wypadków drogowych powstaje w dobrych warunkach atmosferycznych i na prostych odcinkach drogi. Przyczyną większości wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu. Ale również wypadki powstawały z powodu złego stanu oznakowania poziomego i pionowego.
EN
Condition of road safety on two regional roads located in the Pomorskie Voivodeship, on which there was an increase in accidents in the years 2015–2017 compared to 2012–2014, has been analysed. The analysis of road traffic safety showed that the majority of road accidents occurred in good weather conditions and on straight road sections. The reasons for most of the accidents were speed not adapted to the traffic conditions and priority not given to the pedestrian. But also accidents were caused by poor condition of road signing and marking.
PL
W związku z pojawiającymi się coraz częściej wątpliwościami rowerzystów oraz projektantów drogowych, potęgowanymi niejednokrotnie przez chaos informacyjny w Internecie, w artykule przedstawiono wyjaśnienia w zakresie obowiązku korzystania przez kierujących rowerami ze ścieżek (dróg) rowerowych.
PL
Według szacunków Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2018 roku w Polsce przybyła rekordowa liczba samochodów – blisko 1,6 mln. Dwa auta w gospodarstwie domowym stały się standardem, a w rodzinach z dorastającymi dziećmi pojawiają się często trzy lub nawet cztery samochody. Średnia w Unii Europejskiej to 505 samochodów na 1000 mieszkańców. Polska plasuje się powyżej średniej – według ostatnich wyliczeń to 571 samochodów, co stawia nas na 6. miejscu wśród krajów UE. Coraz większa liczba uczestników ruchu generuje potrzebę rozbudowy i budowy większej liczby dróg o zwiększonej przepustowości. Od ponad dwóch dekad przybywa nam nowoczesnych dróg, a inne są stale modernizowane. To często ogromne inwestycje, które wymagają właściwego zabezpieczenia.
PL
Podstawą bezpiecznej jazdy jest bezpieczeństwo informacyjne powstające z wielu elementów składowych. Z jednej strony ważną rolę odgrywa edukacja rozumiana jako ciągły proces dokształcania się, a z drugiej – oznakowanie, które im bardziej jest adekwatne i bardziej jednoznaczne, tym jest skuteczniejsze.
PL
Polska nierzadko przoduje w liczbie zabitych na 100 wypadków i plasuje się wśród kilku europejskich krajów, gdzie drogi wciąż są najbardziej niebezpieczne. Jako jedną z najważniejszych przyczyn podaje się zazwyczaj nadmierną prędkość i wciąż słyszymy apele o zdjęcie nogi z pedału gazu. Czy samo zdjęcie nogi z gazu może poprawić bezpieczeństwo?
PL
Na polskich drogach piesi nie mogą czuć się bezpieczni, co wynika z niezbyt racjonalnego zachowania się kierowców, jak i samych pieszych oraz z niedoskonałości drogowej infrastruktury, w tym oznakowania. Pieszy oraz kierujący muszą się nawzajem widzieć, a o możliwości konfliktowego spotkania muszą być poinformowani z wyprzedzeniem – i tu rola oznakowania.
PL
W artykule poruszono zagadnienia kryteriów bezpieczeństwa ruchu w przepisach projektowania dróg oraz wymagań bezpieczeństwa ruchu drogowego w praktyce. Poddano ocenie istniejące i projektowane rozwiązania.
EN
The article addresses the issues of traffic safety criteria in road design regulations and road safety requirements in practice. The existing and proposed solutions have been assessed.
PL
W artykule omówiono wybrane sposoby związane z poprawą poziomu bezpieczeństwa ruchu inne niż tradycyjne progi zwalniające.
PL
W artykule omówiono wybrane problemy dotyczące zasad oznakowania dróg. Przedstawiono podstawowe aspekty dotyczące nadmiernego oznakowania dróg w Polsce. Rosnąca, przy okazji każdej modernizacji drogi, liczba znaków często zamiast porządkować sytuację na drogach staje się czynnikiem dezorientującym kierowców i w nadmiernym stopniu przenoszącym ich uwagę z sytuacji na drodze na informacje przekazywane przez oznakowanie drogowe. Ich duża liczba sprawia, że kierowca nie jest w stanie zapamiętać i przetworzyć wszystkich informacji, co bezpośrednio może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W artykule zaprezentowano również wybrane skutki nadmiernego stosowania znaków, które można zaobserwować na polskich drogach oraz oczekiwane kierunki zmian w tym zakresie.
EN
The article discusses some problems concerning the rules for road markings. The basic aspects relating to excessive road markings in Poland. Increasingly, on the occasion of each road modernization, the number of signs often instead of sorting the road situation becomes a disorienting factor for motorists, and to the extent that they divert attention from the road to information provided by the road markings. Their large number makes the driver unable to memorize and process all information, which can directly pose a threat to road safety. The article also presents selected effects of excessive use of signs that can be observed on Polish roads and the expected directions of changes in this area.
PL
Znaki pionowe ostrzegające o zakrętach bądź łukach poziomych stanowią istotną informację w prowadzeniu kierowcy drogą. Bez wątpienia koniecznym uzupełnieniem w rejonach zakrętów są urządzenia bezpieczeństwa, głównie w postaci „tablic prowadzących”, a także oznakowanie poziome. Są to kolejne elementy oznakowania, które wspomagają kierowcę na zakrętach.
PL
W niniejszym artykule autorzy przedstawią kilka praktycznych zagadnień związanych z problematyką dochodzenia przez osoby poszkodowane w wypadkach drogowych roszczeń odszkodowawczych od zarządców dróg.
PL
Znaki drogowe widzimy na co dzień na drogach i nie zastanawiamy się, na ile są zasadne, a w praktyce nie uwzględniamy ich wpływu na wypadkowe statystyki. W rezultacie w staraniach o zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego nie docenia się potrzeby przeobrażania samych znaków, które są ważnym elementem, wręcz „nie nadążającym” za zmianami we współczesnej motoryzacji.
PL
Współczesny rozwój motoryzacji coraz częściej wymaga refleksji nad skutecznością oznakowania dróg. Zmusza do tego wzrost ruchu międzynarodowego, i to nierzadko na dalekie trasy. Obserwowanie, jak dane sytuacje drogowe są oznakowane w innych krajach – w tym zakręty – jest dość ważnym elementem analizy pod kątem tego, co można by, a co należałoby usprawnić.
EN
The article makes the reader reflect upon the marking effectiveness, which is forced by increasing international traffic. Observing how individual traffic situations (including turns) are marked in other countries is quite an important element in an analysis aimed at identifying what could and what has to be improved.
PL
Od kilku lat w Polsce mamy już liczącą się sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu, które bez wątpienia są kluczem do szybkiego i bezpiecznego poruszania się pojazdów samochodowych. W związku z rozwojem sieci drogowej pojawił się jednak nowy problem, który jak dotychczas jest w naszym kraju zupełnie ignorowany – jazda „pod prąd”. Niniejszy artykuł dotyczy tego problemu, gdyż regularnie co kilka tygodni dochodzą do nas informacje o poważnych wypadkach spowodowanych przez kierowców jadących w niewłaściwą stronę.
PL
Pasy autostrad i tras szybkiego ruchu przebiegające przez obszary o różnych walorach krajobrazowych są nieodłącznym elementem współczesnego krajobrazu kulturowego, stworzonego przez ludzką cywilizację w XX i XXI wieku, a zdominowanego przez motoryzację i jej wytwory. Ich przestrzenne ramy krajobrazowe stanowią pobocza wraz z przyległymi terenami. W nich są umieszczane niezbędne elementy przestrzenne związane z funkcjonowaniem drogi, takie jak znaki i tablice drogowe, ekrany akustyczne: oraz, na co wskazują poniższe przykłady, także dekoracyjne wielkogabarytowe pojedyncze rzeźby lub ich kompozycje przestrzenne.
PL
Rozważając zalety i wady systemów opierających się na wydzielonych jezdniach autobusowych bądź tramwajowych, bierze się pod uwagę zakładane potrzeby przewozowe, dostępne środki finansowe, inne korzyści dla miasta, ja k np. umożliwienie szybkich przemieszczeń pojazdom służb ratunkowych. Głównym zamysłem artykułu jest przedstawienie trudności organizacyjnych z zakresu inżynierii ruchu, jakie trzeba brać pod uwagę, decydując się na budowę wydzielonych korytarzy autobusowych.
EN
During considering the advantages and disadvantages of BRT or tram system, the main course is to take into account the expected transport needs, available funds and other benefits for the city like fast movements of emergency service vehicles. The article presents difficulties in the field of traffic engineering that need to be taken into account when deciding to build a dedicated bus corridors.
PL
Trudno sobie dziś wyobrazić polskie autostrady i drogi ekspresowe bez znaków o zmiennej treści (VMS), które przekazują na tablicach świetlnych informacje kierowcom i pozwalają dynamicznie zarządzać ruchem w stanach kryzysowych.
PL
Ze wszystkich urządzeń poprawiających standard bezpieczeństwa jazdy, jak pasy dla pasażerów, zewnętrzne bagażniki, antyblokady hamulców, istnieje jeden wyróżniający się sposób – oznakowanie drogi – który pomaga prowadzić samochód w określonej odległości od innych pojazdów na jezdni prostej i wąskiej, jak też krętej i niebezpiecznej.
EN
Clear and precise system of horizontal signing in the form of road surface marking, together with lateral delineators, serves a special purpose by facilitating driver guidance, thus improving traffic flow and contributing to driving comfort and safety. The materials used for marking concrete and asphalt pavements have undergone a steady evolution to meet functional requirements, as well as environmental challenges.
PL
Zadaniem znaków o zmiennej treści jest informowanie użytkowników drogi o warunkach ruchu w obrębie sieci. Jeśli informacje są podane na czas, użytkownicy mają możliwość zastanowienia się i wyboru trasy alternatywnej. System informowania kierowców poprzez znaki o zmiennej treści w Warszawie został wybudowany w ramach realizacji inwestycji dofinansowanej z funduszy UE pn. "Zintegrowany System Zarządzania Ruchem" w ramach Priorytetu I - Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów.
EN
The aim of variable-message signs is to inform road users about traffic within a network. If the information reaches them on time, they can choose an alternate road. The information system for drivers via variable-message signs in Warsaw has been constructed within the investment co-financed by the EU funds under the title "Integrated Traffic Management System", within Priority I - Develop ment and modernization of infrastructure serving the enhancement of regional competiveness.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.