PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Tytuł artykułu

Pompy obiegowe – dobór i zagadnienia praktyczne

Identyfikatory
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
Pompy obiegowe są dziś nieodzownych elementem każdej instalacji, w której zapewnione ma być krążenie czynnika. I chociaż zarówno w instalacji ogrzewczej, jak i w instalacji ciepłej wody użytkowej (mowa o przewodach cyrkulacyjnych) jest to możliwe bez użycia pompy, to jednak z punktu widzenia ogółu właściwości użytkowych, niezawodności i sterowalności zastosowanie pompy będzie zdecydowanie korzystniejsze. W artykule omówię wybrane aspekty doboru pomp obiegowych do instalacji ogrzewczych w ujęciu praktycznym, aczkolwiek nie obędzie się bez odrobiny teorii, bo, jak mówił Kurt Lewin – Nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria.
Słowa kluczowe
Czasopismo
Rocznik
Tom
Strony
18--22
Opis fizyczny
Bibliogr. 6 poz., rys.
Twórcy
  • Katedra Energetyki, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Bibliografia
  • [1] Muniak D.: „Armatura regulacyjna w wodnych instalacjach grzewczych. Typy, konstrukcje, charakterystyki, zastosowania”, PWN, Warszawa 2017.
  • [2] Muniak D.: „Energooszczędne pompy obiegowe w instalacjach ogrzewczych”, „Polski Instalator” 3/2021 (293), str.: 22-26.
  • [3] Muniak D.: „Grzejniki w wodnych instalacjach grzewczych. Konstrukcja, dobór i charakterystyki cieplne”, wydanie II (rozszerzone i poprawione), PWN, Warszawa 2019.
  • [4] PN-EN 442: „Grzejniki i konwektory”.
  • [5] Zima W., Muniak D., Cisek P., Ojczyk G., Pacura P.: „Zagadnienia cieplne, hydrauliczne oraz jakości wody w instalacjach grzewczych”, Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej, Kraków 2015.
  • [6] www.ferro.pl, dostęp w dniu 25.06.2021.
Uwagi
Opracowanie rekordu ze środków MNiSW, umowa Nr 461252 w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" - moduł: Popularyzacja nauki i promocja sportu (2021).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.baztech-ec54eafc-8f1a-4113-b64d-9333ca947359
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.