PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Tytuł artykułu

O zasadach dostępu do infrastruktury kolejowej

Autorzy
Treść / Zawartość
Identyfikatory
Warianty tytułu
EN
About the principles of access to railway framework
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
Obserwacja wieloletnich trendów wielkości przewozów kolejowych zarówno pasażerskich, jak i towarowych, nie pozostawia żadnych złudzeń: transportowi kolejowemu w Europie zagraża marginalizacja. Udział kolei w przewozach systematycznie maleje. Od 1970 r. udział kolei w przewozach pasażerskich zmniejszył się z 10% do 6%, a w przewozach towarowych z 21% do 8% [3, 10]. Praktycznie jedynym wyjątkiem są linie dużych prędkości, na których - dzięki bardzo atrakcyjnym czasom przejazdu - liczba pasażerów z roku na rok wzrasta, a kolej skutecznie konkuruje z transportem lotniczym. Najbardziej spektakularny wydaje się przypadek relacji Paryż - Bruksela, na której pociągi Thalys przejęły praktycznie cały potok podróżnych od lotnictwa.
Rocznik
Strony
41--44
Opis fizyczny
Bibliogr. 11 poz.
Twórcy
autor
  • Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa
Bibliografia
  • [1] Abbott J.: Scandinavian Railways Adapt to Changing Conditions. European Railway Review 4/2001.
  • [2] Bogdaniuk B., Massel A.: Użytkowanie drogi kolejowej w strukturze sektorowej kolei. Przegląd Kolejowy 3/1998.
  • [3] Dalton G.: A Perspective of the Future Organisation of Railways in Europe. European Railway Review 4/2001.
  • [4] Gustafsson G.W., Knibbe A.: Infrastructure Charges in Europe: A Missed Chance to Increase Competitiveness? Europe an Railway Review 2/2000.
  • [5] Haase D.: New Train Path Pricing System at Deutsche Bahn. European Railway Review 2/2001.
  • [6] Haase D., Schwalbach M.: Train path pricing in Germany and the rest of Europe. Rail International 11/1999.
  • [7] Prezes SNCF o stawkach za korzystanie z infrastruktury. Tecnika Transportu Szynowego 11-12/2001.
  • [8] Spiess P.: Trassenpreissystem der Deutschen Bahn AG. Eisen bahntechnische Rundschau 7-8/1995.
  • [9] Ustawa o transporcie kolejowym. Dz.U. 1997., nr 96 z póŹniejszymi zmianami.
  • [10] White Paper. European transport policy for 2010: time to decide. Komisja Europejska. COM (2001) 370.
  • [11] Strony internetowe DB AG, ÖBB, RFF, SBB.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.baztech-article-BGPK-0379-2574
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.