Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 2 | 55-63
Tytuł artykułu

Filozofia wychowania w ujęciu profesora Jana Legowicza

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W opinii Jana Legowicza dzięki dialogowi dydaktycznemu nauczyciel posiada możliwość uczestniczenia w dyskursie myślowym wraz z uczeniem. Z kolei sprawność ideologiczna i moralna jaką posiada nauczyciel rzutuje w pewnym sensie na wychowanka i jego dalsze postępowanie. W związku z tym Jan Legowicz nie obawia się postawić tezy, że "dialektyka nauczania i dialektyka wychowania spotyka się tu w procesie sposobienia młodego dla jego ludzkiej, materialnej i duchowej, społecznej, profesjonalnej i kulturowej przyszłości, staje się fizyczno-pedagogiczną jej wytyczną i docelowym wskaźnikiem przeobrażania sposobienia młodych na ludzi twórczo takich, jakich przez nich wypracowana i w perspektywie dalszych pokoleń znowu przeżywana oczekiwać będzie człowieka potomność, obsiewana nauczyciela i młodych współtrudem." (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
55-63
Opis fizyczny
Bibliografia
  • Świtała, I. 2009. O nauczycielu. Filozofia nauczania i wychowania - według Jana Legowicza, (w:) Filozofia: istnienie, myślenie, działanie. W 100. rocznicę urodzin Jana Legowicza, pod red. W. Słomskiego, Warszawa.
  • Choińska, B., Konstańczak, St. 2009. Filozofia wychowania Jana Legowicza, (w:) Filozofia: istnienie, myślenie, działanie. W 100. rocznicę urodzin Jana Legowicza, pod red. W. Słomskiego, Warszawa.
  • Legowicz, J. 1976. Helwecjusz i jego traktat O człowieku, in: C.A. Helvetius, O człowieku, jego zdolnościach umysłowych i wychowaniu, Wrocław.
  • Legowicz, J. 1997. Moralność czasu przemian, in: Res Humana 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171336885
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.