Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej. Ekonomia instytucjonalna - teoria i praktyka | 373-381
Tytuł artykułu

Społeczno - ekonomiczne skutki pierwszego etapu transformacji na Litwie

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W trakcie procesu ustrojowo-gospodarczych przekształceń Litwa spotkała się w zasadzie z podobnymi społeczno-ekonomicznymi problemami, jak i inne kraje transformacji. Jednakże w wyniku skrajnie niekorzystnych warunków wewnętrznych i zewnętrznych, w których rozpoczęły się procesy przekształceń, gospodarka litewska przeżyła jedną z najgłębszych recesji gospodarczych spośród krajów Europy Środkowowschodniej. Negatywne skutki transformacji ujawniły się przede wszystkim w ogromnym spadku PKB oraz w znacznym pogorszeniu się standardu życiowego obywateli. Do pozytywnych aspektów transformacji zaliczyć należy w miarę sprawnie przeprowadzony pierwszy etap prywatyzacji, szybkie utworzenie się relatywnie dużego sektora prywatnego oraz ukształtowanie fundamentów gospodarki wolnorynkowej. Dlatego też można stwierdzić, że zadania pierwszego etapu transformacji zostały zrealizowane, jednocześnie należy jednak podkreślić wysoki koszt przekształceń. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • Krawulski J. : Wybory parlamentarne i prezydenckie u wschodnich sąsiadów Polski w latach 1992-1995 (Litwa, Rosja, Ukraina, Białoruś). Poznań 1995.
  • Krawulski J. : Estonia, Litwa, Łotwa. Przeobrażenia polityczne i gospodarcze. Warszawa 1996.
  • Mroczek W.: Gospodarka Litwy. Warszawa 1991.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171336849
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.