Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Metody i zastosowania badań operacyjnych '07 | 183-197
Tytuł artykułu

Ocena sytuacji finansowej powszechnych towarzystw emerytalnych i otwartych funduszy emerytalnych w latach 2004-2007

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W pracy poddano analizie koszty operacyjne oraz przychody operacyjne Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) oraz zarządzających tymi funduszami Powszechnych Towarzystw Emerytalnych (PTE). W odniesieniu do PTE analiza została przeprowadzona za pomocą wybranych wskaźników kosztów operacyjnych, takich jak koszty operacyjne na jednego członka, na złotówkę aktywów netto OFE, na złotówkę przekazanej składki oraz w relacji do przychodów operacyjnych. W odniesieniu do OFE analizowano wskaźnik poziomu kosztów (koszty operacyjne OFE do przychodów operacyjnych i zysków z inwestycji OFE), wskaźnik krótkoterminowej atrakcyjności OFE (koszty operacyjne OFE z sumą wartości opłat od składek PTE do przychodów operacyjnych i zysków z inwestycji OFE), wskaźnik rentowności kapitału (wynik finansowy do kapitału funduszu) oraz wskaźnik aktywów na jednego członka. W podsumowaniu analizy, biorąc pod uwagę wymienione wskaźniki, wyznaczono rankingi PTE i OFE za pomocą wielokryterialnej metody Promethee. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • Biuletyny kwartalne Komisji Nadzoru Finansowego. "Rynek OFE" 2004, nr 1; 2005, nr 1; 2006, nr 1; 2007, nr 1.
  • Brans J.P., Vincke Ph.: A Preference Ranking Organisation Method. "Management Science" 1985, Vol. 31.
  • Kolosowska B.: Skutki finansowe reformy systemu emerytalnego w Polsce. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń 2004.
  • Miszczyńska D.: Wielokryteriowy ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych. W: Modelowanie preferencji a ryzyko'01. Red. T. Trzaskalik. Akademia Ekonomiczna, Katowice 2002.
  • Miszczyńska D.: Wielokryteriowy ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych metodami AHP i PROMETHEE. Prognozowanie rynków finansowych. Uniwersytet Łódzki, Łódź 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171336761
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.