Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | t. 15, z. 6, cz. 2 Funkcjonowanie podmiotów na rynkach finansowych w warunkach zmian i niestabilności | 9-22
Tytuł artykułu

Niestabilność światowych finansów - przyczyny i konsekwencje

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Anatomy of Unstable International Financial Markets
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Mimo upływu 6-ciu lat od początków kryzysu, niestabilność i niepewność jest głównym problemem gospodarki światowej. Przy czym niestabilność finansów jest głównym powodem niepewności. A duży stopień niepewności dowodzi, że utrzymują się zjawiska kryzysowe. Kryzys bowiem kończy się, gdy konsumenci i przedsiębiorstwa nabierają pewności, że zjawiska kryzysowe znikły. Wtedy niknie pesymizm i załamanie nastrojów odwraca się. Znika wtedy praktyka wykorzystywania kryzysu jako argumentu milionów do pesymistycznych decyzji konsumpcyjnych, produkcyjnych i inwestycyjnych. Na razie przejawy optymizmu są wątłe, a niestabilne finanse powodem obaw. Światowy poziom wydatków po załamaniu nie został w pełni odbudowany. A skoro wydatki jednych są dochodami innych, załamaniu musiały ulec zarobki i poziom zatrudnienia. Od dłuższego już czasu stoję na stanowisku, że w gospodarce światowej następuje stopniowe przejście od stosunkowo długich okresów stabilności, przerywanych co jakiś czas zjawiskami destabilizacji - do stosunkowo trwałych długich okresów niestabilności i kryzysów przerywanych niekiedy krótkimi okresami stabilności i spokoju. Kumulują się bowiem systemowe, ustrojowe, strukturalne, finansowe i społeczno-polityczne źródła niestabilności. Przy czym niestabilność finansów, chociaż jest w istocie pochodną zmian systemowych i strukturalnych jakie zaszły w ostatnich dekadach, to w praktyce przejawia się jako główna i najbardziej dotkliwa przyczyna niestabilności. (fragment tekstu)
EN
The article discusses sourcers of economy financialization process and its impact in the years 1980-2012. According to the author financial crisis of 2008 showed the need for global coordinated action, to stabilize in financial markets. These new pnenomena accentuate the need of the new supranational regulations, and after all to strengthen the global institutions. Yet, the author doubts if it will be enough power and determination to realize this process. (original abstract)
Twórcy
 • Społeczna Akademia Nauk
Bibliografia
 • Tomasz z Akwinu (1999), Dzieła Wybrane, Kety.
 • Bogle J.C. (2010), Dość - prawdziwa miara bogactwa biznesu i życia, PTE, Warszawa.
 • Herman A. (2007), Przedsiębiorstwo w kapitalizmie giełdowym, "Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie", nr 2.
 • Lewis M. (2011), Wielki Szort - mechanizm maszyny zagłady, Sachna Draga, Katowice.
 • Krugman P. (2013), Zakończcie ten kryzys, Helion, Gliwice.
 • Minsky H.P. (2008), Stabilizing and Ustable Economy, Mc Graw, International Editions.
 • Orłowski W. (2011), Świat do przeróbki, Agora SA, Warszawa.
 • Stiglitz J. (2006), Szalone lata dziewięćdziesiąte, PWN, Warszawa.
 • Szymański W. (2011), Niepewność i niestabilność gospodarcza -gwałtowny wzrost i co dalej, Difin Warszawa.
 • Zawislak A. (2011), O kwantach rynkach i ekonomistach, Poltex, Warszawa.
 • Żyżyński J. (2011), Neoliberalizm - ślepa uliczka globalizacji [w:] G. Kołodko (red.), Globalizacja, kryzys i co dalej, Poltex, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171334083
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.