Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1994 | Inwestycje przedsiębiorstw w warunkach gospodarki rynkowej : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Katedry Inwestycji Ustroń 12-14 października 1994 | 105-119
Tytuł artykułu

Dylematy inwestowania w małych i średnich przedsiębiorstwach

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W gospodarkach charakteryzujących się ugruntowaną tradycją panowania pryncypiów rynkowych i wysokim stopniem rozwoju społeczno-gospodarczego, skuteczność szeroko rozumianej polityki ochrony środowiska może się realizować tylko wtedy, gdy sam fakt podejmowania działalności ochronnej 0 stopień intensywności tej działalności w skali makroekonomicznej wynika z rachunku optymalizacyjnego poszczególnych przedsięwzięć inwestycyjnych. Jest to teza głosząca, że ochrona środowiska jest skuteczna, gdy realizuje się poprzez korzyść własną. Punktem wyjścia jest założenie, że w dłuższej perspektywie czasu, pomiędzy opłacalnością ekonomiczną i środowiskową nie ma sprzeczności, a wręcz istnieje zbieżność. Dzisiejsze metody korzystania ze środowiska determinują bowiem efektywność gospodarowania w przyszłości. Problem jednak polega na tym, że to co jest efektywne z perspektywy makroekonomicznej, nie zawsze jest efektywne dla pojedynczego podmiotu. Ponadto, to co jest efektywne w krótkiej perspektywie czasu nie jest automatycznie efektywne w dłuższej perspektywie. Rysuje się od razu konieczność wdrażania i stosowania instrumentów, które pozwalałyby oba przekroje efektywności zbliżyć do siebie. Doświadczenia państw wysoko rozwiniętych dowodzą, że jest to możliwe. Postulaty tzw. rozwoju ekologicznie zrównoważonego stawiają na równi korzyści ekonomiczne i zachowanie odpowiedniej jakości środowiska. Jednym z ważniejszych warunków umożliwiających osiągnięcie tego celu jest zmiana podejścia do zagadnień efektywności przedsięwzięć inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171334011
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.