Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2014 | nr 6 | 19-22
Tytuł artykułu

Ocena antropogenicznych zagrożeń złoża borowiny - Kołobrzeg 1

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Powstanie i rozwój Kołobrzegu jako ośrodka miejskiego związane jest w znacznym stopniu z występowaniem wód zmineralizowanych, solanek i bogatych złóż borowiny. Bogactwo tych złóż oraz dogodne położenie sprawiły, iż Kołobrzeg stał się największym uzdrowiskiem nadmorskim w Polsce. Intensywny rozwój miasta w ostatnich dziesięcioleciach wywołał bardzo duże obawy, czy presja inwestycyjna nie będzie miała negatywnego wpływu na zasoby przyrodnicze oraz funkcję uzdrowiskową miasta. Obawy te są tym bardziej uzasadnione, że miasto w większości położone jest na obszarze występowania wód leczniczych. Najbardziej zagrożone jest jednak złoże borowiny, położone w zasięgu oddziaływań ośrodka miejskiego. Jest to największe złoże borowiny leczniczej w Polsce, z którego korzysta nie tylko Uzdrowisko w Kołobrzegu, ale również inne uzdrowiska polskie. Zagrożenia antropogeniczne dotyczą w szczególności złoża Kołobrzeg 1 o udokumentowanych zasobach wynoszących 2829,65 tys. m³, w którego obrębie prowadzona jest aktualnie eksploatacja borowiny. (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
19-22
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Bibliografia
  • [1] S. Dąbrowski, J. Zachaś 2010, Warunki hydrogeologiczne rejonu złoża borowiny Kołobrzeg I i prognozowanie ich zmian w wyniku projektowanego zagospodarowania działki nr 4 obr. 20 w Kołobrzegu przy ul. Koszalińskiej.
  • [2] J. Górski, E. Liszkowska 1997, Oddziaływanie drogowych tras komunikacyjnych na środowisko gruntowo-wodne. Współczesne Problemy Hydrogeologii, T. VIII, s. 123-128.
  • [3] H. Oficjalska 2000, Mapa hydrogeologiczna Polski 1:50 000, arkusz Kołobrzeg, PIG Warszawa.
  • [4] Ustawa z 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze, Art. 6.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171333889
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.