Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002/2005 | nr 1-4 | 217-224
Tytuł artykułu

"Pamiętniki nowego pokolenia chłopów polskich" - źródłem do badania rzeczywistości społecznej wsi

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jak ten czas szybko bieży! Taka nieodkrywcza myśl ciśnie się pod pióro w momencie, gdy przychodzi zamykać ostatnim, XV tomem, wydawaną niemal od 10 lat serię "Pamiętników nowego pokolenia chłopów polskich". Jest ona jednakże, zwłaszcza przy tej okazji, na miejscu, bowiem pamiętnikarstwo, zjawisko bardzo stare, bez przesady leżące u podstaw cywilizacji. miało naprawdę na celu zatrzymanie upływu czasu, utrwalenie dla Innych. zwłaszcza przyszłych pokoleń, obrazu życia autora, a także wydarzeń, w których uczestniczył. Pisanie pamiętników czy dokonywanie w jakiejkolwiek innej formie zapisów autobiograficznych zawsze było próbą utrwalenia przez autora własnego życia i dokonań, doświadczeń, przemyśleń, podzielenia się z innymi własnymi spostrzeżeniami i życiową mądrością, a także - co istotne - podkreślenia własnej roli, znaczenia i wyjątkowości. W każdym z nas, także autorach wszelkich zapisków, dzienników, diariuszy, autobiografii i rozmaitych innych dokumentów osobistych, jak określa tego rodzaju twórczość socjologia, tkwi bowiem egoistyczne i egocentryczne przekonanie o własnej wyjątkowości i niepowtarzalności. Taka jest zapewne najważniejsza, a tym samym jakże ludzka, przyczyna sięgania po pióro i pisanie autobiografii - nieodparta potrzeba unieśmiertelnienia własnego krótkiego istnienia.
Twórcy
Bibliografia
  • Turowski J., Socjologia wsi i rolnictwa, Lublin 1995, wyd. II posz.
  • Giza-Poleszczuk A., Autobiografie: między symbolem a rzeczywistością, "Kultura i Społeczeństwo" nr 1/1990.
  • Kazimierska K., O metodzie dokumentów biograficznych, "Kultura i Społeczeństwo" nr 1/1990.
  • Dulczewski Z., Autobiografia w badaniach nad przemianami społeczno-kulturowymi wsi polskiej, "Pamiętnikarstwo Polskie" nr 1-2/1973.
  • Bukowski J., Wykorzystanie dokumentów autobiograficznych w socjologii polskiej, "Pamiętnikarstwo Polskie" nr 2/1971.
  • Sianko A., Wybór zawodu a wzory awansu społecznego młodzieży wiejskiej, "Studia Socjologiczne" nr 3/1966.
  • Kersten K., Szarota T., Materiały pamiętnikarskie z dwudziestolecia Polski Ludowej. (Uwagi krytyczne i próba systematyzacji), "Kwartalnik Historyczny" nr 2/1964.
  • Budzyński A., Chłopi polscy o sobie - konkurs na pamiętniki, "Biuletyn IGS" nr 1-2/1996, rok XXXIX.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171333497
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.