Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 2 | 37-54
Tytuł artykułu

Personalizm francuski w ujęciu Wojciecha Słomskiego

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
French Personalism according to Wojciech Słomski
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Chociaż dla wielu filozofów Emmanuel Mounier jest uważany za twórcę personalizmu, to profesor Wojciech Słomski wychodzi z założenia, że powinno się go raczej uważać za ojca jedynie pewnej odmiany tego kierunku w filozofii. Zdaniem Słomskiego należy tu mówić raczej o personalizmie zbliżonym do marksizmu i idei głoszonych przez ruchy związane z lewicą, a co za tym idzie nie uznawać Mounier'a za twórcę odrębnego kierunku rodzącego się na łonie historii filozofii. Pomimo tego Słomski twierdząc, że Mounieur "(...) jest także bez wątpienia niezrównanym propagatorem filozofii personalistycznej" [Słomski, 2008: 31] uważa, że badaczowi temu i filozofowi należy się szczególna uwaga. Mając na myśli rozwój personalizmu we Francji nie można patrzeć na E. Mouniera jako na jedynego twórcę tego gatunku filozoficznego. Warto przy tej okazji wspomnieć o szwajcarskim protestancie Denisie de Rougemont oraz o francuskim księdzu Maurice Nedoncelle. Pomimo tego wydaje się, że największe zasługi pod rozwój francuskiego personalizmu zostały osiągnięte właśnie przez Mouniera a nie przez innych przedstawicieli tej szkoły. (fragment tekstu)
EN
Wojciech Słomski is a Polish philosopher who - among many others - devotes attention to personalism as one of the most important XX century philosophies. He believes that Emmanuel Mounier as a father of personalism, has written - against consumptionism - the fundamental papers about the human being/person. But, according to Słomski, the philosophy of Mounier was not consequent. Professor Słomski describes it as a beginning of the chance in philosophy to change the way of thinking, which was not able to continue. (original abstract)
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
37-54
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Bibliografia
  • Słomski, W. 2008. Duch personalizmu, Warszawa.
  • Copleston, F. 1991. Historia filozofii, t. IX, Warszawa.
  • Bednarski, F. 1959. Uniwersalizm pedagogiczny o. Jacka Woronieckiego, Roczniki Teologiczno-Kanoniczne, nr 6, z. 1-2.
  • Płażyński, T. 1967. Mounier, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171333175
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.