Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1994 | Rodzina współczesna : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustronie Wielkopolskie, 29-1 1994 | 167-181
Tytuł artykułu

Problemy polityki rodzinnej we Francji

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polityka rodzinna we Francji charakteryzuje się mnogością podmiotów i sposobów interwencji, wśród których czołowe miejsce zajmują świadczenia rodzinne wypłacane przez Kasy Ubezpieczeń Społecznych. Głównymi cechami charakterystycznymi systemu świadczeń rodzinnych są: -powszechność począwszy od 1 stycznia 1978 roku, -interwencje o charakterze selektywnym podejmowane w zależności do wieku dziecka oraz dochodów rodziny, -sposób finansowania szeroko bazujący na składkach ustalanych na podstawie dochodu grup pracujących mimo progresywnego wprowadzania finansowania przez podatek. Wydatki na świadczenia rodzinne uległy znacznemu obniżeniu. W 1946 roku stanowiły 7% produktu narodowego brutto, a w 1990 roku tylko 2,9%. Sytuacja demograficzna, społeczna i ekonomiczna Francji skłaniają do przyznania priorytetowego miejsca problemom pobudzania przyrostu naturalnego oraz podziału dochodów przeznaczonych na realizację polityki rodzinnej. Rezultaty spisu powszechnego z 1990 roku przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Statystyki i Badań wskazują na dwa istotne zjawiska: 1) o wiele poważniejszy proces starzenia się społeczeństwa niż przewidywali demografowie, 2) nieuchronność zmian socjologicznych zachodzących we francuskiej rodzinie. Stopa płodności wynosząca obecnie 1,8 dziecka na kobietę nie pozwala na pełną reprodukcję społeczeństwa. Radykalnie zwiększyła się liczba kobiet samotnych.
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171332045
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.