Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1994 | Rodzina współczesna : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustronie Wielkopolskie, 29-1 1994 | 39-43
Tytuł artykułu

Fundusz świadczeń socjalnych - aspekt rodzinny

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Z historycznej analizy funkcji socjalnych przedsiębiorstw można wyciągnąć wniosek, że zwykle byty one nakierowane na zaspokojenie potrzeb rodzin pracowniczych. Tezę tę potwierdza zarówno rzeczowy, jak i osobowy zakres świadczeń socjalnych. Już na początku XIX wieku, szkocki fabrykant i reformator Robert Owen przedstawił i zrealizował pierwszą koncepcję idealnego przedsiębiorstwa zaopatrzonego w tzw. "Nową Instytucję" - klasyczny obiekt zakładowej infrastruktury socjalnej przeznaczony dla pracowników i ich rodzin. W "Nowej Instytucji" Owen zorganizował dla dzieci pracowniczych ochronkę i szkołę, kursy dla dorosłych, stołówkę, kantynę oraz miejsce spotkań w czasie wolnym od pracy. Był to jednak eksperyment nieudany; Owen zbankrutował, głównie z powodu wysokich nakładów na pracę, a jego ideę określono jako jedną z mrzonek socjalizmu utopijnego. Wzorzec "dobrego pracodawcy", zapewniającego robotnikom nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale także troszczącego się o zdrowie, warunki mieszkaniowe, wypoczynek i rozrywkę, wykształcenie i zaopatrzenie na starość rodzin pracowniczych, odrodził się w drugiej połowie XIX wieku na gruncie chrześcijańskiej myśli społeczno-ekonomicznej i idei solidarystycznej oraz w wyniku poszukiwań nowych czynników efektywności pracy. Schyłek XIX wieku i pierwsze dekady XX wieku przynoszą wiele przykładów rozbudowanej funkcji socjalnej w bogatych, dobrze prosperujących przedsiębiorstwach, których właściciele kreowali role patronów organizujących większość sfer życia rodzin pracowniczych.(fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • R. Owen: komunikat dotyczący przedsiębiorstw w New Lanark. W: Wybór pism. Warszawa 1959
  • Robotnicy na wczasach w pierwszych latach Polski Ludowej. Studia i materiały pod red. D. Dobrowolskiej. Praca Komisji Socjologicznej nr 1, Wrocław 1963
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171331967
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.