Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Benchmarking to proces ciągły i powtarzalny. Nie może on być jednorazowym wysiłkiem dokonywanym jedynie wtedy, gdy firma znajduje się w niekorzystnej sytuacji rynkowej. Musi być wpisany na trwałe w strategię firmy. Dla potrzeb analiz strategicznych najbardziej przydatny jest benchmarking strategiczny, który polega na stałym porównywaniu badanego przedsiębiorstwa ze wzorcowymi konkurentami, liderami sektora z punktu kluczowych czynników sukcesu. Kluczowe czynniki sukcesu są to wszelkie ważne zasoby, kompetencje, działania i rezultaty dotychczasowej działalności, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w danej dziedzinie. Poprawna identyfikacja kluczowych czynników sukcesu umożliwia prawidłowy wybór priorytetów w planowaniu, jak np.: wybór odpowiedniego segmentu operacyjnego, właściwą alokację zasobów i budowę kompetencji istotnych w danej dziedzinie działalności, dobór najskuteczniejszych narzędzi konkurencji. Należy wybrać przynajmniej jeden czynnik, w przypadku którego dana firma już ma lub pragnie uzyskać przewagę nad konkurentami. Ten czynnik uznaje się za główne narzędzie konkurencji. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Penc-Pietrzak I., 2001: Rodzaje benchmarkingu. "Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstw", nr 4.
  • Gołębiowski T., 2001: Zarządzanie strategiczne. Planowanie i kontrola. Diffin, Warszawa 2001.
  • Weber J., 2001: Wprowadzenie do controllingu. Oficyna Controllingu Profit, Katowice.
  • Bieniok H., Głód G., 2003: Organizacja ucząca się w świetle badania zachowań małych i średnich przedsiębiorstw województwa śląskiego. Instrumenty zarządzania we współczesnym przedsiębiorstwie. Red. K. Zimniewicz. AE, Poznań.
  • Romanowska M., 1996: Zarządzanie strategiczne. Wyd. CIM, Warszawa
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171331843
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.