Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Koncepcje logistyczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem : konferencja Ustroń, 22-24 wrzesień 1993 | 71-82
Tytuł artykułu

Kontroling w systemie logistycznym przedsiębiorstwa

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Opracowanie stanowi próbę ustalenia wzajemnych relacji i działań określonych współczesnymi kierunkami racjonalizacji funkcjonowania przedsiębiorstw a zawierającymi się w pojęciach: logistyka i kontroling. Jeśli przyjmie się następujące rozumienie funkcjonalne logistyki, że jest to planowanie i kształtowanie wszystkich procesów w obrębie systemu i między systemami społecznymi (podmioty gospodarcze, zrzeszenia itp.), które służą pokonaniu przestrzeni i czasu, a także ich sterowanie, regulację i kontrolę1, to na gruncie cybernetycznej interpretacji powyższej definicji łatwo dojść do wspólnych obszarów logistyki i kontrolingu. Zważywszy, że sterowanie jest zamierzonym oddziaływaniem jednego układu na drugi, w celu uzyskania określonych zmian przebiegu procesów zachodzących w układzie sterowanym, to w tym przypadku sterowanie ma zapewnić celowe działanie systemu logistycznego. Takie stwierdzenie jest w pełni transponowalne na grunt teorii zarządzania, gdzie pojawia się kontrolingowa koncepcja zarządzania, która przy pomocy odpowiedniej metodologii i technik zarządczych umożliwia osiągnięcie zaplanowanego przebiegu procesów gospodarczych. Logistyka, poprzez swój czasowy i przestrzenny wymiar jest procesem gospodarczym, który tworzy korzyści przestrzenne i czasowe . Stąd też pojawia się potencjalna potrzeba kontrolingu w logistyce, jako procesie gospodarczym.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • S. Abt, H. Woźniak: Podstawy logistyki. Gdańsk 1993
  • K. Serfing: Controlling. Stutlgard 1983
  • T. Reichmann: Logistik - Controlling. Wie man seine Lager-, Transport- und Handlingkosten in dem Griff bekommt. "Controlling", heft 1, Januar 1989
  • J. Więckowski: Analiza ekonomiczna w przedsiębiorstwie przemysłowym. PWE. Warszawa 1974
  • A. Jarugowa, I, Sobańska, R, Sochacka: Metody kalkulacji. Koszty. Ceny. Decyzje. PWE. Warszawa 1993
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171331537
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.