Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | Finanse w dobie integracji europejskiej | 507-514
Tytuł artykułu

Sposoby realizacji inwestycji komunalnych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zarówno jednostki samorządu terytorialnego zostały powołane do realizacji wielu różnego rodzaju zadań, w tyra przede wszystkim w sferze użyteczności publicznej. Zadania te dotyczą spraw bieżących, tj. bieżącego funkcjonowania jednostki i ciągłego zaspokajania potrzeb mieszkańców danego terenu, jak i zadań mających na celu ulepszanie, odtwarzanie czy tworzenie nowej substancji majątku komunalnego. Aby móc realizować wskazane zadania, jednostki samorządu terytorialnego zostały wyposażone w środki finansowe oraz możliwości zaciągania zobowiązań w sytuacji, gdy zarówno dochody własne, jak i te pochodzące z budżetu państwa są niewystarczające. Nie tylko jednak środki decydują o końcowym efekcie podejmowanych działań, ale także sposoby ich realizacji. Różnią się one w zależności od tego, jakie zadanie jest wykonywane, a w szczególności - kto z efektów jego realizacji ma korzystać. W opracowaniu zwrócono uwagę na możliwe sposoby wykonywania zadań inwestycyjnych jednostek samorządowych. W szczególności celem opracowania jest wskazanie wad i zalet poszczególnych sposobów realizacji inwestycji, a także próba odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze formy wykonania zadania inwestycyjnego. W niniejszym opracowaniu przedmiotem analizy są inwestycje komunalne podejmowane przez jednostkę samorządową we własnym zakresie, przy udziale mieszkańców, innej jednostki samorządowej i podmiotu prywatnego. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Ofiarska M.: Formy współdziałania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej. W: Prawne i samorządowe aspekty funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawo samorządowe i administracyjne. T. I. Red. S. Dolata. Uniwersytet Opolski, Opole 2000.
  • Alińska A.: Przedsięwzięcia publiczno-prywatne (PPP) jako formuła finansowania działalności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego (JST). W: Reforma sektora finansów publicznych - wybrane problemy. Red. A. Pomorska, M. Pypeć. Wyższa Szkoła Finansów i Bankowości w Radomiu, Radom 2003.
  • Korbus B.: Partnerstwo publiczno-prywatne wedle wytycznych Komisji Europejskiej (cz.I). "Prawo Unii Europejskiej w Praktyce" 2004, nr 2(26).
  • Wójcik P.: Jak uzyskać pieniądze na inwestycje. "Gazeta Prawna" 2004, nr 9.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330803
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.