Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | Finanse w dobie integracji europejskiej | 475-482
Tytuł artykułu

Kredyt podatkowy - europejskie rozwiązanie w polskim systemie podatkowym

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Instytucja kredytu podatkowego jest preferencją, która ma swoje niewątpliwe korzyści. W polskich warunkach w zasadzie doczekała się zastosowania w szerszym ujęciu tylko na gruncie opodatkowania działalności gospodarczej. Natomiast w pozostałych krajach UE ma ona większy zakres zastosowania. W sytuacji stopniowego zmniejszania katalogu preferencji podatkowych zastosowanie mogłoby znaleźć większe upowszechnienie kredytu podatkowego. Dotychczasowe ulgi podatkowe oznaczały dla budżetu państwa odpływ części środków finansowych z tytułu już wykorzystywanych. Natomiast kredyt podatkowy z jednej strony jest formą preferencji podatkowej, z drugiej oznacza w praktyce przesunięcie terminu płatności podatku, co gwarantuje zachowanie wpływów budżetowych przy jednoczesnym stosowaniu ulg. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Owsiak S.: Finanse publiczne. PWE, Warszawa 2000.
  • Mohamed S.: European Community Law of the Free Movement of Capital and the EMU. Kluwert Law International, Stockholm 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330783
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.