Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 7 (2) | 253-263
Tytuł artykułu

Charakterystyka wpływu narkotyków na ośrodkowy układ nerwowy

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Characteristics of How Drugs Affect the Central Nervous System
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Lata szkolne to czasy gwałtownego rozwoju i psychiki dziecka. Szkoła dziś nie spełnia w pełni podstawowych zadań wychowawczych i dydaktycznych. Dziecko chodzi do szkoły z nastawieniem bo musi, aby przejść z klasy do klasy, aby realizować państwowy program nauczania. W środowisku szkolnym gdy dziecko staje się uczniem, szkoła staje się dla niego miejscem, w którym spędza znaczną część swojego życia. Przez kilkanaście lat całe jego życie koncentruje się wokół tej instytucji. Już pierwsze przekroczenie progu szkolnego może być dla nowego ucznia stresowym wydarzeniem, mającym wpływ na przebieg dalszej nauki. Nowe środowisko, agresywni niekiedy rówieśnicy oraz wygórowane obowiązki szkolne powodują niekiedy ucieczki od rzeczywistości bądź utratę równowagi psychofizycznej. Szkoła dla młodego człowieka jest często istnym poligonem doświadczalnym. Z punktu widzenia młodej osoby kadra pedagogiczna to zespół osób innego pokolenia, stojących najczęściej zdaniem uczniów po przeciwnej stronie. Postawa taka oznacza często brak zaufania. W szkole młody człowiek spędza jedną trzecią doby, styka się z ogromną ilością nowych sytuacji, jest to miejsce w którym musi dokonywać nowych wyborów. W wieku adolescencji umiejętność wyboru są bardzo nikłe, wybory niekiedy bardzo ważne, a ich skutki bardzo często dalekosiężne, które ważą na całym jego życiu. W szkole uczeń podlega licznym stresom, a te przyczynić się mogą częstym do sięganiem po narkotyki. (fragment tekstu)
EN
Article covers the issues: Substances opóźniająco the central nervous system Substances stimulating the central nervous system Substances that cause disturbances in the central nervous system Escape from the daily concerns and environmental impact (original abstract)
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
253-263
Opis fizyczny
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
Bibliografia
  • E. Korpetta, E. Szmerdt-Sisicka, Narkotyki w Polsce. Mity i rzeczywistość, Prószyński i S-ka, Warszawa 2000, s. 31.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330757
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.