Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | Finanse w dobie integracji europejskiej | 65-74
Tytuł artykułu

Nadzór nad działalnością bankową w Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celowo użyto pojęcia "nadzór nad działalnością bankową" w miejsce szeroko stosowanego określenia "nadzór bankowy". W wielu krajach UE bowiem funkcjonują instytucje nadzoru zintegrowanego, sprawujące nadzór nad bankami, instytucjami ubezpieczeniowymi i rynkiem kapitałowym. Z racji tego, że banki są jednym z typów instytucji działających w holdingu finansowym, ocena ich bezpieczeństwa powinna być dokonywana przy uwzględnieniu pozostałych instytucji wchodzących w skład holdingu ze względu na możliwość wystąpienia efektu zarażenia (contagion effect). Ponadto, rozwój rynku derywatów kredytowych i transakcji sekurytyzacji powoduje, że najpoważniejsze j ryzyko związane z działalnością bankową - ryzyko kredytowe - jest podejmowane także przez instytucje ubezpieczeniowe oraz innych pośredników finansowych. Niniejsze opracowanie jest kolejnym głosem w tej dyskusji, a jego celem jest zaproponowanie modelu sprawowania nadzoru nad działalnością bankową, który może zapewnić bezpieczeństwo europejskiemu rynkowi finansowemu. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Boot A.W.A.: European Lessons on Consolidation in Banking. "Journal of Banking and Finance" 1999, Vol. 23.
  • Schoemaker D.: Financial Supervision: From National to European? Financial and Monetary Studies NIBE-SVV. Amsterdam 2003, Vol. 22, No 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330307
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.