Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | Finanse w dobie integracji europejskiej | 37-46
Tytuł artykułu

Formy pozyskiwania oszczędności we francuskim systemie bankowym

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przykład Francji pokazuje, że wdrażanie programów oszczędnościowych uwzględniających system osłon fiskalnych daje pozytywne rezultaty. Stosująje także inne kraje Unii Europejskiej w postaci wyznaczenia progu dochodów odsetkowych wolnych od obciążenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Takie rozwiązanie funkcjonuje między innymi w Belgii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech czy Wielkiej Brytanii6. Jego celem jest chęć uniknięcia transferu oszczędności za granicę, który w okresie powszechnej globalizacji i liberalizacji rynków finansowych pozwala na swobodne przemieszczanie się kapitałów. W Polsce procesy liberalizacji i deregulacji nastąpiły głównie w związku z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Banki polskie stanęły przed problemem sprostania konkurencji nie tylko banków zagranicznych, ale i innych podmiotów szeroko rozumianego pośrednictwa finansowego. Ucieczka środków z systemu bankowego wymaga wprowadzenia skutecznych rozwiązań w postaci oferty depozytowej dostosowanej do wymagań klientów.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Tardiveau F.J.: Quatre réglés d'or pour bien gerer. "Mieux Vivre Votre Argent" 2004, Fevrier.
  • Wierzba R.: Opodatkowanie dochodów osób fizycznych z depozytów bankowych w świetle zdolności polskiego systemu bankowego do mobilizacji oszczędności. W: Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. Finanse przedsiębiorstw, finanse publiczne i podatki. T. 1. Red. K. Znaniecka. AE, Katowice 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330281
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.