Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Nowoczesny model pomocy społecznej | 85-94
Tytuł artykułu

Psychologiczne zagrożenia w sytuacji pomocy

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W ostatnich latach wyraźnie zwiększa się liczba osób wymagających pomocy. W ubożejącym społeczeństwie znaczna jego część nie może zaspokoić podstawowych potrzeb, zagrożenia tkwiące w środowisku człowieka są przyczyną chorób, upośledzeń, rośnie liczba osób niepełnosprawnych. Komplikacja życia, idąca w ślad za trudnościami dnia codziennego sprawia, że wiele ludzi o mniejszych możliwościach i umiejętnościach nie potrafi sobie samodzielnie radzić. Pomoc staje się więc obiektywną koniecznością. Sytuacja pomocy, jakkolwiek wspólna dla jej uczestników, ma wyraźnie odmienne znaczenie dla osoby pomagającej i wspomaganej. Inne są doświadczenia uczestniczących w relacji pomocy, odmienna perspektywa widzenia sytuacji, samopoczucie, doświadczenia oraz różnie odbierane skutki. Mimo że pomagający i wspomagany mogą znajdować się w tym samym czasie w tej samej wspólnej przestrzeni, sytuacja każdego z nich jest odmienna, charakteryzują ją inne parametry. Jeden jest w określonej potrzebie, drugi próbuje usunąć istniejący dyskomfort partnera bądź zmienić jego położenie na bardziej korzystne. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • K. Otrębskiej-Popiołek: Człowiek w sytuacji pomocy. Katowice 1991
  • Psychologiczne koszty uczestnictwa w relacji pomocy. W: Psychologiczne problemy funkcjonowania człowieka w sytuacji pracy. T. 8(17): Psychologiczne koszty aktywności człowieka. Katowice 1989
  • L.M. Brammer: Kontakty służące pomaganiu. Warszawa 1984
  • E. Erickman, V, Rablnowilz, J. Karuza: Modele pomagania i radzenia sobie. "Nowiny Psychologiczne" 1983, nr 1
  • B. A. Farben Stres and Boumout In the Human Service Professions. New York 1983
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330203
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.