Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | Polityka społeczna w życiu społeczno-gospodarczym kraju | 255-263
Tytuł artykułu

Ewolucja roli związków zawodowych w warunkach transformacji systemowej na przykładzie sprywatyzowanych przedsiębiorstw w województwie opolskim

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rozpoczęty w 1989 r. proces transformacji polskiej gospodarki, a co się z tym wiąże przekształceń własnościowych, miał na celu przystosowanie jej do wymogów gospodarki rynkowej, jak również wymogów stawianych przez Unię Europejską w planowanym przystąpieniu do jej struktur Polski. Takie działania miały się przyczynić do efektywniejszej działalności sprywatyzowanych przedsiębiorstw i sprostania dużej konkurencji na rynku Unii Europejskiej, a także pozostałych rynkach w wyniku coraz bardziej zglobalizowanej gospodarki świata. W kompleksie działań składających się na proces przekształceń własnościowych uczestniczyli w różnym zakresie m.in. pracownicy prywatyzowanych przedsiębiorstw, ich przedstawiciele, jak i związki zawodowe. Od zakresu możliwości stworzonych im przez ustawodawcę, jak i skuteczności wykorzystania ich dotychczasowych uprawnień zależały dalsze losy pracowników. Badania wykazały rzeczywisty wpływ, jaki mieli pracownicy oraz reprezentujące ich organy, związki zawodowe na dokonujące się zmiany w przedsiębiorstwach działających na terenie województwa opolskiego. Niniejsze rozważania dotyczą związków zawodowych i roli, jaką odegrały w procesie przekształceń własnościowych dokonywanych w opolskich przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Opolska
Bibliografia
  • Wiktor J.: Wpływ prywatyzacji na funkcję socjalną przedsiębiorstw. Studia i Materiały. Zeszyt nr 6(379). Warszawa 1993.
  • Kopeć M.: Przekształcenia własnościowe a zatrudnienie (z doświadczeń regionu krakowskiego). studia i Materiały. Zeszyt nr 6(379). Warszawa 1993.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171318879
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.