Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2013 | nr 4 | 2-7
Tytuł artykułu

Nowa definicja zawodowego księgowego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Nowoczesna rachunkowość musi być jakościowo lepsza od dotychczasowej (tradycyjnej), choć ustalenie kryterium oceny stopnia tej poprawy nie jest proste. Niemniej przy ocenie należy szczególnie uwzględnić znaczenie praktyki, wzrastającą rolę i rangę społeczną księgowych i audytorów, ich niezależność i wysoki profesjonalizm. Postępuje szybka intelektualizacja zawodu księgowego, która polega na tym, że praktycy i dydaktycy rachunkowości muszą wykazywać się interdyscyplinarną wiedzą o przedsiębiorstwie, a więc znajomością makro- i mikroekonomii, prawa spółek, kodeksu cywilnego i administracyjnego, prawa podatkowego i pochodnych tego prawa, znajomością systemów informacyjnych i informatycznych oraz rozległą wiedzą z rachunkowości. Uzasadnia to zdefiniowanie na nowo pojęcia zawodowy księgowy. Do nowo zainicjowanej dyskusji na temat potrzeby zweryfikowania definicji pojęcia zawodowy księgowy włącza się Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC). Poniżej przedstawiam, przygotowaną przez IFAC, propozycję nowej definicji pojęcia zawodowy księgowy, która w przyszłości byłaby stosowana przez Komitety i Rady działające w ramach IFAC oraz organizacje członkowskie IFAC, do których należą m.in. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i Krajowa Izba Biegłych Rewidentów. Dokument zawierający propozycję nowej definicji przedstawił IFAC z prośbą o opinię i uwagi.(fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
2-7
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • A. Kamela-Sowińska, Co nam daje przynależność do Międzynarodowej Federacji Księgowych (IAFC) - "Rachunkowość" nr 3/2011.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171318829
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.