Nowa wersja platformy jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 42 Modelowanie procesów i systemów logistycznych. cz.11 | 175-188
Tytuł artykułu

Model funkcjonalny logistyki obronnej

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Functional Model of Defense Logistics
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W reasumpcji tej, jakże syntetycznej, próby przedstawienia logistyki obronnej jako specyficznego obszaru funkcjonowania podmiotów logistycznych w czasie pokoju, kryzysu i wojny, trzeba stwierdzić, że w ostatnim okresie kwestie badań w tym obszarze nie znajdowały się w głównym nurcie rozważań zarówno w Polsce, jak i za granicą. Szeroko analizowana była jedynie problematyka odnosząca się do przemian i przekształceń w systemach logistyki wojskowej (sił zbrojnych), szczególnie ta odnosząca się do wykorzystania ich w sytuacjach innych niż wojna (sytuacje kryzysowe i działania stabilizacyjne). Stąd też teoria logistyki obronnej jest w dniu dzisiejszym niezwykle uboga w nowe myśli i adekwatne do współczesnych wyzwań rozwiązania, a nawet postulaty zmian systemowych. Stan ten jest, zdaniem autora, niezwykle niepokojący. A może z logistyk ą obronną jako specyficznego rodzaju teorią i praktyką logistycznego zabezpieczenia systemu obronnego kraju dzieje się tak jak ze współczesną ekonomik ą wojskową, czyli z braku instytucjonalnego zapotrzebowania, słabej "komercjalizacji" oraz "kurczącego" się grona badaczy obumiera samoistnie. Może słaby popyt na trzeci odnoszące się do logistyki obronnej doprowadzi do jej całkowitego zaniku, tak jak w przeszłości okresowy, "nikły" popyt na badania ekonomiczno-logistyczne w SZ RP doprowadził do likwidacji szkoły logistyków i ekonomistów wojskowych. Autor ma nadzieję, że tak się nie stanie, a badacze szeroko rozumianej logistyki, zwłaszcza ta ich grupa, która prowadzi dociekania logistyczno-wojskowe, nie zapomni o rozpatrywaniu ich w szerokim spektrum procesów mających wpływ na cały system obronności, a nie tylko militarny jego filar. (fragment tekstu)
EN
As an attempt to systematize and spread the knowledge combining safety economics and logistics, the author of the article comprehensively presented the essence of defence logistics, its model, tasks and role within national defence system. This specific, party forgotten, nevertheless extremely important element of economical bases of national defence has been described by: presenting the definition of the defence logistics and describing its profile; describing the location of the defence logistics within the defence system together with specification of its main goals and tasks, as well as analyzing the correlation between defence logistics, defence system and national economy system. Due to the extent of the study the approached topics could have not been described in detail, but form only an outline of a very wide spectrum of problems within the area of the supply chain management, necessary to perform defence tasks in all positions of functioning of the state. (original abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
Bibliografia
 • Gerber J., Vorlesungen zur Miliätrökonomie, Gesellschaft für Militärökonomie-Forschungsinstitut für Militärökonomie und angewandte Konversion, Berlin 1994.
 • Ihde G.B., Verteidigungspolitik, Stuttgart 1978.
 • Kamiński T., Logistyka - gospodarka wojskowa - ekonomika wojskowa, Materiały konferencji "Logistyka w systemie obronnym państwa", AON, Warszawa 1993.
 • Kurek S.T., Płaczek J., Zarys metodologii ekonomiki bezpieczeństwa, Zeszyty Naukowe AON, nr 2, Warszawa 2009.
 • NATO AAP9U - Słownik terminów i definicji NATO (angielsko-polski), MON, BWSN 1998.
 • Nowak E., Logistyka w sytuacjach kryzysowych, AON, Warszawa 2009.
 • Płaczek J. (red.), Ewolucja gospodarki obronnej Polski po wstąpieniu do NATO, AON, Warszawa 2010.
 • Płaczek J., Ewolucja polskiej myśli obronno-ekonomicznej w latach 1976-2000, AON, Warszawa 2001.
 • Rogucki A., Analiza systemowa w planowaniu obrony, Wydawnictwo MON, Warszawa 1975.
 • Słomiany W., Logistyka obronna państwa, [w:] Ewolucja gospodarki obronnej po wstąpieniu do NATO, AON, Warszawa 2010.
 • Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego, AON, Warszawa 2002.
 • Stachowiak Z. (red.), Modele gospodarki obronnej państwa i logistyki, "ALFA-K", WS-O AON, Warszawa 1993.
 • Stachowiak Z., Polityka gospodarczo-obronna, AON, Warszawa 1996.
 • Stachowiak Z. (red.), Polityka gospodarczo-obronna. Kryptonim "PGO", AON, Warszawa 1999.
 • Stachowiak Z., Płaczek J. (red.), Wybrane problemy ekonomiki bezpieczeństwa, AON, Warszawa 2002.
 • Stankiewicz W., Kilka uwag o logistyce, "Przegląd Kwatermistrzowski", nr 6, Warszawa 1965.
 • Stankiewicz W., Logistyka. Z zagadnień gospodarki wojskowej państw NATO, BWW, MON, Warszawa 1968.
 • Wasylko M., Obronność a logistyka, Zeszyty studenckie, Seria "Logistyka", nr 6, AON, Warszawa 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171318637
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.